روحانی زمان آغاز کسب‌وکارها را اعلام کرد

رییس‌جمهور روحانی گفت: از ۲۳ فروردین استان‌های کشور کسب و کارها را می توانند شروع کنند، اما کسب و کارهای پرریسک تا آخر فروردین تعطیل می‌مانند؛ اما برای استان تهران این فعالیت از ۳۰ فروردین آغاز می‌شود و باز هم با مراعات پروتکل‌های بهداشتی و انجام نظارت است.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس‌جمهور صبح یکشنبه در جلسه ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا که در مجموعه حافظیه تهران برگزار شد، اظهار کرد: در روندی که پیش‌رو داریم برای مسئله مبارزه و مقابله با کرونا هیچ اختلاف نظری میان دستگاه های دولتی و قوای سه گانه وجود ندارد و همه ارکان کشور با هماهنگی در حال انجام امور هستیم و مقام معظم رهبری نیز همواره حمایت کردند.

در مقابله با کرونا کل نظام یکپارچه است

وی با تاکید بر اینکه در مسئله مقابله با کرونا کل نظام یکپارچه است، گفت: این که بدخواهان ما از این یکپارچگی عصبانی و ناراحت هستند، خودشان می‌دانند، اما کرونا با همه دشواری هایی که ایجاد کرده آثار خوبی هم داشته که وحدت بیشتر ارکان مختلف جامعه است؛ امروز شاهد یک وحدت و یکپارچگی در سراسر کشور هستیم. سالم بودن هوا به دلیل کاهش ترافیک نیز از دیگر آثار خوب کرونا در کشور است.

در میان وزارتخانه های دولت اختلافی نیست

رئیس‌جمهور افزود: در میان وزارتخانه های دولت اختلافی نیست ممکن است چیزی را در جایی پیدا کنند و با شیطنت به رسانه های خارج از کشور منتقل کنند و آنها نیز این مسئله را بزرگ کنند، اما هیچ اختلافی در این زمینه نداریم. برخلاف دعوت بدخواهان و ضد انقلاب که مردم را دعوت می کند به این که بین سلامت و فعالیت اقتصادی یکی را باید انتخاب کرد این مردود و ناصواب است؛ چرا که هم فعالیت‌های اقتصادی و هم پروتکل های بهداشتی هر دو در کنار هم قابل اجرا هستند، فعالیت‌های اداری و اقتصادی و تولیدی ما باید در جریان باشد، اما پروتکل‌های وزارت بهداشت باید مورد تاکید و توجه قرار بگیرد.

روحانی با اشاره به بررسی جزئیات طرح فاصله گذاری هوشمند در جلسه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا خاطرنشان کرد: کمیته اجتماعی و امنیتی ستاد گزارش‌های خود را ارائه داد؛ خواست این کمیته، وزارت صمت و فعالان اقتصادی و اصناف در قالب یک جمع‌بندی در جلسه مطرح شد و در نهایت تصمیماتی اتخاذ شد.

آغاز کسب و کارهای کم‌خطر در استان‌ها بجز تهران از ۲۳ فروردین

وی با بیان اینکه در تولید از ابتدا با هیچ مانعی مواجه نبودیم و این مراکز همچنان با رعایت پروتکل های بهداشتی فعالیت خود ادامه می‌دهند، اظهار کرد: امروز پیشنهاداتی درباره فعالیت‌های اقتصادی و کسب و کارها مطرح شد که در نهایت پیشنهادات به تصویب ستاد قرار گرفت؛ بر این اساس تصویب شد که در استان‌های کشور بجز تهران کسب و کارهای کم ریسک می‌توانند از ۲۳ فروردین فعالیت های خود را  آغاز کنند، اما کسب و کارهای پر ریسک از جمله مراکز ورزشی، استخرها و مراکزی که نیاز به حضور جمعیت دارند فعلا تا اطلاع ثانوی همچنان تعطیل باقی می مانند تا بعداً درباره آنها تصمیم گیری شود.

رئیس جمهور ادامه داد: در بخش کسب و کارهای کم ریسک بنا شد تا در استان ها از شنبه ۲۳ فروردین فعالیت ها با مراعات پروتکل های اعلامی از سوی بهداشت و درمان آغاز شود؛ حتماً باید بر این پروتکل ها نظارت شود و مسئولیت اصلی این نظارت بر عهده وزارت بهداشت است. امروز  همچنین تصویب شد تا در صورت نیاز نیروی بسیج نیز برای نظارت با دقت به وزارت بهداشت کمک کند.

روحانی با تاکید بر اینکه نمی‌خواهیم فعالیت‌های اقتصادی سلامت مردم را تحت تاثیر قرار دهند، گفت: رعایت پروتکل های بهداشتی در فعالیت‌های اقتصادی باید مورد توجه قرار بگیرد.

آغاز فعالیت های اقتصادی در استان تهران از ۳۰ فروردین

وی درباره وضعیت فعالیت کسب و کارها در استان تهران نیز خاطرنشان کرد:  در جلسه امروز تصویب شد که در استان تهران فعالیت های اقتصادی از روز شنبه ۳۰ فروردین آغاز شود.

رئیس جمهور اظهار کرد: از کمیته تبلیغات خواستیم در این زمینه طرح ها و اطلاعات مورد نیاز را آماده کند و در رسانه ها توضیح داده شود که فروشندگان چگونه باید مسائل را رعایت کنند؛ همچنین تاکید شد که وظایف و اصول بهداشتی که باید مورد توجه قرار بگیرد برای مردم توضیح داده شود.

روحانی با تاکید بر اینکه آغاز فعالیت کسب و کارها به معنای فراموش کردن اصل در خانه ماندن نیست، گفت: ترجیح بر این است که آنهایی که حضورشان در جامعه ضرورتی ندارد، همچنان در خانه بمانند.

حضور دو سوم کارمندان در محل کار از ۲۳ فروردین

وی گفت: برای بازگشایی فعالیت‌های کسب و کارها بر اساس پیشنهاد وزارت بهداشت و درمان تصمیم گرفتیم که به صورت پلکانی عمل کنیم. در خصوص فعالیت ادارات دولتی نیز مصوب شد از هفته آینده یعنی ۲۳ فروردین فعالیت ادارات به این صورت باشد که دو سوم از کارمندان در محل کار خود حضور خواهند داشت و یک سوم دیگر مجاز هستند که در محل کار خود حضور پیدا نکنند؛ در این مصوبه تاکید شد که نسبت به افرادی که سن بالا دارند و همچنین به بیماری های زمینه ای مبتلا هستند اولویت ها لحاظ شود.

رئیس جمهور تصریح کرد: هر کارمندی که به کرونا مبتلا شود، وظیفه دارد که به مدیر خود اعلام کند و در سر کار خود حاضر نشود و اقدامات درمانی را انجام دهد. آمدن او به محل کار به عنوان تخلف و جرم است؛ در مجموع حضور افرادی که مبتلا به کرونا هستند در جامعه ممنوع است و این افراد باید خود را یا در خانه یا در نقاهتگاه ها و یا در بیمارستان‌ها قرنطینه کنند.

روحانی در ادامه از وزیر بهداشت خواست که به آزمایشگاه ها ابلاغ کند در صورتی که آزمایش کرونای فردی مثبت شد موظف هستند تا علاوه بر اعلام به فرد بیمار موضوع را به اطلاع محل کار او و خانواده فرد بیمار برسانند.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: وقتی به کسی می‌گوییم آزمایش کرونای وی مثبت است نباید اضطراب و نگرانی شدید پیدا کند. بسیاری مردم با ایزوله و قرنطینه بعد از دو هفته خوب می‌شوند و این مورد تنها در ۱۵ تا ۲۰ درصد دیده نمی‌شود. از ۱۰۰ نفر که مبتلا می‌شوند ۳ یا ۴ نفر خطر مرگ دارند و حتی ما باید از رقم ۳ درصد هم که در جامعه هست پایین‌تر رویم و به ۲ درصد برسیم.

وی اضافه کرد: اینکه افراد وقتی مبتلا می‌شوند این موضوع را مخفی می‌کنند لازم نیست، بلکه باید اصول بهداشتی را رعایت کنیم و این موضوع را هم مثل آنفولانزا اعلام کنیم وگرنه پنهان کردن آن نفعی ندارد و مهم نیست، البته هر کسی دوست دارد می‌تواند این کار را بکند، اما اصل مهم رعایت بهداشت و جلوگیری از ارتباط با دیگران است.

ساعت کار ادارات از ۲۳ فروردین ۷ صبح تا ۱۴ عصر

روحانی در ادامه اعلام کرد: ساعت کار اداری قرار شد از ۲۳ فروردین ۷ صبح تا ۱۴ عصر باشد و این با توجه به نزدیک بودن ماه رمضان در نظر گرفته شده است که در این زمینه هم اگر تا ماه رمضان چنین وضعیتی داشته باشیم نه نماز جماعت خواهیم داشت و نه وقت ناهار در ادارات.

تشکر از همه دست اندرکاران حمل و نقل کشور

رییس جمهور خاطرنشان کرد: کلیه کالاهایی که ضروری بوده که جابجا شوند چه از گمرک چه در درون کشور بدون هیچ خللی کار خود را انجام دادند و حتی یک درصد هم از سال پیش کمتر نبوده که ما از همه دست اندرکاران حمل و نقل کشور تشکر می‌کنم. در ماه‌هایی که ما مشکل کرونا داشتیم از افراد و کارگران بخش حمل و نقل هیچ کسی اخراج نشده و تعدیلی هم صورت نگرفته که خبر خوبی است و شامل آن امتیازهایی که ما برای کسب و کارها در نظر گرفتیم می‌شوند.

عبور و مرور در استان‌ها آزاد، اما در میان استانها تا ۳۰ فروردین ممنوع

روحانی همچنین گفت: عبور و مرور ماشین‌ها در استان‌ها آزاد است، اما در میان استانها تا ۳۰ فروردین ممنوع است که ماشین ها از استانی به استان دیگر بروند.

مدارس تا ۳۰ فروردین آموزش از راه دور است

وی بیان کرد: در بخش آموزش به جز آموزش تکمیلی در بخش دکتری مخصوصا از ۳۰ فروردین حضوری خواهد بود، اما در بخش کارشناسی و مدارس تا ۳۰ فروردین آموزش از دور است؛ البته در استان‌هایی که وضعیت سفید است می‌توانند کار خود را شروع کنند و مشکلی ندارند مثل استان بوشهر که مشکلی در این زمینه ندارد.

رییس جمهور گفت: وزارت بهداشت و درمان نمی‌تواند بگوید که شکل فعالیت این ویروس در ادامه و در زمانی که هوا گرم می‌شود چگونه است چون هنوز عملکرد این ویروس مشخص نیست.

اماکن متبرکه تا ۳۰ فروردین همچنان تعطیل می مانند

روحانی خاطرنشان کرد: اماکن متبرکه تا ۳۰ فروردین همچنان تعطیل می مانند و بعد از این تاریخ برای آن ها تصمیم گیری می‌کنیم. جلسه بعدی ما ۲۴ فروردین است اما اگر اتفاقی بیفتد می توانیم زودتر این جلسه را برگزار کنیم.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

پیام

 1. منم بجای روحانی بودم میگفتم مردم برن سرکارشون خودشون مواظب خودشون باشند. آخه تجربه نشون داده یه وقت یکی با جفتک بره رو دکمه زندگی مردم دیگه برگردودندنش ممکن نیست مثل همین تلگرام که بعدا کاشف به عمل آمد قاضی صادر کننده بازداشت شده! یا همین حصر را ببین! بنده های خدا ده ساله در بازداشتن به دلیل بالابردن مشارکت مردم در انتخابات، رفتن که رفتن! حالا کی برگردونه!! نامه پامه هم اثر نداره! یعنی تو جمهوری اسامی هرچی رفت رفت!!
  حق بدین به روحانی نگران زندگی مردمه! لطفا درک کنید

 2. تصمیم ریاست جمهور برای بازگشایی اقتصاد ایران در شرایط فعلی ریسک بالایی دارد و عواقب احتمالی گسترش شیوع ویروس و تبعات منفی و دراز مدت تر بر اقتصاد ایران بسیار جدی است. هزینه های مالی و اقتصادی مبارزه با شیوع ویروس کرونا و فشاری که ایران در این زمینه و در شرایط تحریم های بین المللی متحمل شده بر هیچکس پوشیده نیست و متاسفانه هزینه ایست که باید در جهت آمادگی هر چه بیشتر و سازماندهی هر چه بهتر و سریعتر برای احیای اقتصادی پرداخت. این ویروس کروناست که اقتصاد ایران و جهان را در سراشیب سقوط قرار داده و تا زمانی که مهار نشود قربانی خواهد گرفت و رشد بازدهی اقتصادی در مقایسه با خطر ابتلای صدها هزار و چه بسا میلیون ها ایرانی به این ویروس به دلیل بازگشت به کار و فعالیت اجتماعی ارزش نداشته و لطمات تکان دهنده و عمیقی را بر پیکر اقتصادی و اجتماعی ایران وارد خواهد کرد که تا دهه ها از آن به عنوان فلاکت عظیم و خیره سری مسئولان یاد خواهند کرد.
  چهره تهران در روز شانزده فروردین خوف آور بود. اتوبوس و مترو پر از وجود افرادی که هیچ نکات بهداشتی را رعایت نکرده و جان خود و همنوعان خود را در معرض خطر جدی قرار میدهند. این صحنه ها برای هیچ فرد مسئولی قابل پذیرش نیست. موفقیت های نسبی کسب شده در زمینه مباره با این ویروس اکنون در معرض خطر بی تفاوتی مسئولان و برخی از مردم قرار گرفته که گویی مصممانه تصمیم به بازگشت به دی و بهمن و اسفند ۹۷ دارند.
  زیر ساختهای بهداشتی و فرهنگی کسب وکار صاحبان مشاغل و کار آفرینان و بنگاه های دولتی برای ایمن سازی محیط کار و حفاظت از سلامت نیروی کار در مقابله با این ویروس بسیار ضعیف و در بسیاری موارد دچار فقدان کامل است و دولت بدون صدور هیچ مقررات و الزامات قانونی به بنگاه های اقتصادی آنها را تشویق به گشایش کار و بازخوانی کارمندان و کارگران به چنین محیط هایی را ترغیب میکند. تصور اینکه فقط چهار نفر در آسانسور های قدیمی و تنگ چندین بار در طی یک روز در کنار هم قرار میگیرند که گذشته از مسائل ناهار خوری و نماز جماعت ظهر و جلسات پی در پی و دیگر معضلات حفظ فاصله اجتماعی خود یک دغدغه جدیست.
  ما هم اکنون هم مهمترین و بزرگترین نیروهای زیر ساختی اقتصاد کشور از قبیل بهداشت و مراقبت، آموزش، لجستیک و ترابری، عرضه و توزیع محصولات استراتژیک را در معرض ریسک قرار داده ایم و اینکه بخش بیشتری از نیروهای انسانی و مادی را به این مهلکه بخوانیم از مرز ریسک پذیری گذر کرده و به وادی خوش خیالی قدم گذاشته ایم. هیچکدام از منابع رسمی کشوری و جهانی بهداشت و پیشگیری از بازگشت به کار و عادی سازی فعالیت اقتصادی نه تنها استقبال نکرده بلکه آن را خطری جدی برای شیوع هر چه بیشتر اپیدمی مرگبار و وقوع فجایع بیشتر قلمداد میکنند.
  بسیاری از کار آفرینان و صاحبان مشاغل بزرگ قبل از آغاز فعالیت ملموس اقتصادی بیشتر مشغول برنامه ریزی و تنظیم بودجه سال جدید خواهند بود که در بهترین حالت حدود ده روز کاری طول میکشد و در مقایسه با ریسک وقوع ده ها هزار بیماری جدید به سرعت رنگ میبازد و تبعات آتی آن ویرانگر هم خواهد بود. قدرت بازگشت پذیری اقتصاد ایران به مراتب ضعیف تر میگردد و فلاکت برای مدتهای غیر قابل پیش بینی بر ایران سایه خواهد انداخت.
  من عاجزانه پیشنهاد میکنم که طرح فاصله اجتماعی و در خانه ماندن و بسته نگاه داشتن اماکن اجتماعی و تجارت های غیر ضروری را حداقل تا اوایل اردیبهشت ۹۹ دنبال کنیم تا هم فرصتی برای بازگشایی هدفمند و هو شمندانه تری به خود بدهیم و هم قادر باشیم با تکیه بر بنیه قویتر سلامتی توانایی ارتقاء بهره وری مورد لزوم را فراهم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن