آتش‌سوزی در نزدیکی نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل

بر اساس اعلام مقامات اوکراین یک جنگل در نزدیکی نیروگاه چرنوبیل که زمانی بزرگ ترین فاجعه هسته‌ای جهان در آن رخ داده، دچار حریق شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه دویچه وله، روز شنبه یک جنگل در محدوده ممنوعه در اطراف نیروگاه هسته ای چرنوبیل واقع در شمال اوکراین دچار آتش سوزی شد که در پی آن نیروهای آتش نشانی، شامل  ۹۰ آتش نشان، دو هواپیما و یک هلیکوپتر برای مهار حریق به سرعت به منطقه اعزام شدند.

در سال ۱۹۸۶ راکتور شماره چهار نیروگاه چرنوبیل منفجر شد که در نتیجه آن مقادیر زیادی از مواد رادیواکتیو در اطراف نیروگاه منتشر شد. پس از وقوع این حادثه که به عنوان بزرگ ترین فاجعه هسته ای جهان شناخته می شود، صدها هزار نفر در نزدیکی نیروگاه مجبور به ترک خانه های خود شدند اما این تاسیسات پس از گذشت ۱۰ سال از وقوع حادثه و در پی فشارهای بین المللی و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به طور کامل متروکه شد.

وجود تشعشعات رادیواکتیو به شعاع دو هزار و ۶۰۰ کیلومتر مربع در اطراف نیروگاه چرنوبیل سبب شده است تا اطفای حریق در این جنگل ها با مشکلاتی مواجه شود. با این حال، مقامات اوکراینی تاکید کردند که هیچ خطری مراکز جمعیت را تهدید نمی کند.

به گزارش دویچه وله، اگرچه وقوع آتش سوزی در مناطق ممنوعه (در اطراف نیروگاه چرنوبیل) یک اتفاق معمول به شمار می آید اما هنوز مشخص نیست که دلیل این حریق ارتباط مستقیمی با ماهیت رادیواکتیوی جنگل داشته باشد. این جنگل ها نیز از سال ۱۹۸۶ تاکنون خالی بوده اند.

پیش از این در سال ۲۰۱۸ جنگل های شمالی اوکراین در منطقه ممنوعه اطراف نیروگاه چرنوبیل دچار حریق شده بودند.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن