بیانیه جبهه اصلاحات چهارمحال‌و‌بختیاری به مناسبت ۲۸فروردین

بیانیه‌ی شورای هماهنگی جبهه‌ی اصلاحات استان چهار محال و بختیاری به مناسبت ۲۸ فروردین، روز «چهارمحال و بختیاری» و «تحرکات جدید در پروژه های غیر قانونی انتقال آب» را به نقل از «عصر شهرکرد» می‌خوانید:

«بنام خدا

نگاه نامبتنی بر منطق زیست محیطی و مبتنی بر بهره‌کشی به منابع آب کشور ، خاصه استان چهارمحال وبختیاری، بی تفاوتی به اصول حکمرانی خوب و توسعه ی پایدار و مدیریت یکجانبه نگرانه ، شرایطی مشکل زا و بحرانی برای زندگی و محیط زیست در این مرز و بوم پدید آورده است.

ماحصل این رویه ی خطرناک را می توان در خالی شدن سفره های آب زیر زمینی،فقرناشی از نابودی کشاورزی ودامپروری استان،فرسایش خاک، بحران ریزگردها مهاجرت و… مشاهده نمود.

انتقال آب بین‌حوضه‌ایِ برخاسته از تفکر سازه ای حاکم بر وزارت نیرو، بی آنکه،مشکلی از مشکلات کشور را حل نماید، تامین کننده منافع جریان و شرکت‌های انحصاری مشاور، کارفرما و پیمانکاران و مجریان وابسته بوده و پیامدها و خسارت‌های جبران‌ناپذیری بر محیط زیست و پیکره اجتماعی به ویژه جوامع محلی وارد ساخته و هزینه های بسیار سنگینی بر کشور تحمیل نموده است.

این در حالی است که بخش وسیعی از ساکنان استان چهارمحال و بختیاری خصوصادر شهرستان بروجن از نعمت آب شرب سالم بی بهره بوده و تاسیسات پروژه ی انتقال آب بن- بروجن در روز روشن توسط قانون شکنان تخریب می شوند و متاسفانه تخریب گران در مصونیت قرار دارند.

از سوی دیگر، در شرایطی که عده ی کثیری از مردم شریف ایران سخت درگیر ویروس کرونا بوده و در جدال میان مرگ و زندگی می باشند و به شدت با فقدان مایحتاج زندگی، معیشت، بهداشت و درمان مواجه هستند، شاهد تامین اعتبار ، تجهیز کارگاه وشروع به کار طرح انتقال آب پروژه بهشت آباد (طرحی که فاقد موافقت های زیست محیطی می باشد)در سرشاخه های کارون می باشیم. این امر معنایی جز سوء استفاده از تمرکز افکار عمومی به موضوع کرونا ومشکلات ناشی ندارد.

یقین داریم تداوم این رویکرد و روندهای نادرست، تبعیض آمیز و غیرعلمی نسبت به منابع آب و اجرای طرح های فاقد ارزیابی‌های محیط زیستی و پیوست‌های اجتماعی( که بعضا مجوز محیط زیستی آنان باطل شده است) همچون:

۱- تونل و سدکوهرنگ۳

۲-طرح سد و انتقال آب بهشت آباد

۳- طرح ونک- سولگان

۴- طرح سد و انتقال آب خرسان

۵- سد بختیاری

۶- سد و تونل انتقال آب سد چمشیر همگی فاقد مجوز زیست محیطی، نه تنها حیات محیط زیست و مردمان چهار محال بختیاری وخوزستان را با تهدید جدی مواجه می سازد ،بلکه پیامدهای معیشتی، اجتماعی، مهاجرت اجباری و محیط زیستی آن بر همه ی ایران عزیز تاثیر خواهد گذاشت.

شورای هماهنگی جبهه ی اصلاحات استان، ضمن گرامیداشت و تبریک روز ۲۸ فروردین به عنوان روز چهارمحال وبختیاری به تمامی مردمان و ساکنان شریف و نجیب این استان سرافراز و سربلند ، از دست اندرکاران اجرای طرح های مذکور، به ویژه وزارت نیرو می خواهد با استناد به اصل پنجاه قانون اساسی، و سند ملی محیط زیست ابلاغیه مقام معظم رهبری، هر چه سریعتر نسبت به اصلاح ساختار تصمیم گیری ، با رعایت منافع همه ی ساکنان و ذینفعان حوضه های آبریز و مبتنی بر اصول زیست محیطی ، توقف طرح‌ها و پروژه‌های انتقال آب به ویژه از سرشاخه‌های کارون و اخیرا طرح سد و تونل بهشت آباد، اقدام نموده و در خصوص سایر طرح ها نیز شرایط را برای بازنگری در مطالعات ناقص صورت گرفته جهت رعایت حق آبه‌های رودها و تالاب‌ها مهیا نمایند.

پر واضح است مسئولیت پیامدهای اجتماعی، اقتصادی، امنیتی و… اجرای این طرح ها …بر عهده دستگاه های مسئول به ویژه وزارت نیرو بوده

ضمنا قصور ،کوتاهی،مصالحه ومماشات احتمالی از طرف مسولین استانی در این زمینه نیز گناهی نابخشودنی خواهد بود

✅شورای هماهنگی جبهه ی اصلاح طلب استان چهار محال و بختیاری ۱۳۹۹/۰۱/۱۹»

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن