گرد و غبار «عربی» در راه است

مدیر طرح ملی مقابله با پدیده گرد و غبار سازمان حفاظت محیط زیست از احتمال وقوع گرد و خاک شدید در کشور با منشاء خارجی از کشورهای عربستان و عراق خبر داد.

ضیاء‌الدین شعاعی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه “امسال رطوبت استان خوزستان حتی جنوب آن بالا است و گرد و خاک بهمن ماه سال ۹۳ در اهواز را تجربه نخواهیم کرد”، گفت: اگر بادهای جنوبی از سمت عربستان هم وارد ایران شود، نمی‌تواند حادثه‌ای با شدت گرد و خاک سال گذشته ایجاد کند.

عراق و عربستان نقش اساسی را در گرد و خاک ایران دارند

وی با بیان اینکه دو هفته گذشته گرد و غبار سریع و کوتاه مدتی در اهواز به خاطر طوفان عراق به وقوع پیوست، اظهار کرد: وضعیت رطوبت کشورهای عراق و عربستان بر خلاف ایران مساعد ارزیابی نمی‌شود و احتمال وقوع گرد و غبار در کشور ما با منشاء خارجی عراق و عربستان در سال جاری وجود دارد.

وقوع گرد و خاک در اهواز در اسفندماه

مدیر طرح ملی مقابله با گرد و غبار پیش‌بینی کرد: احتمال وقوع گرد و غبار در نیمه اول اسفند جاری در کشور وجود دارد که شرایط نامساعد عراق به لحاظ رطوبت در وقوع این پدیده تاثیرگذار خواهد بود. در این مقطع باد جنوبی عربستان نیز وارد کشور می‌شود و در امتداد خلیج فارس حرکت و از منشاء بین‌النهرین بارگیری می‌کند، به طور کلی همه بادهای غربی به سمت ایران حرکت می‌کنند که موقتی خواهد بود و طی یک یا دو روز اصلاح خواهد شد.

گرد و غبار عربی در راه است

شعاعی با تاکید بر اینکه نگرانی وقوع گرد و خاک پررنگ است، گفت: پیش‌بینی دقیق وضعیت گرد و غبار کشور در سال جاری زود است و هنوز امکان پیش‌بینی آن وجود ندارد، تنها نکته مورد روشن و قابل ذکر آن است که وضعیت رطوبت عراق و عربستان مناسب نیست و احتمال وقوع گرد و غبارعربی وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه بیشتر گرد و غبار کشور در سال جاری دارای منشاء خارجی بود، اظهار کرد: سال گذشته هم گرد و غباری که اهواز را تحت تاثیر قرار داد، منشا خارجی داشت که به علت شرایط جنوب خوزستان بارگیری بیشتری صورت گرفت، اما وضعیت رطوبتی امسال کشور بهتر از سال گذشته است.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن