بازار داغ نسبت های غیرواقعی به بزرگان

حجت‌الاسلام هادی سروش، مدرس حوزه علمیه در یادداشتی با عنوان «بازار داغ نسبت‌های غیرواقعی به بزرگان» در روزنامه‌ی جمهوری اسلامی نوشت:

در فضای مجازی سخنی از حضرت استاد بزرگوارم علامه حسن زاده آملی منتشر شده که به ایشان نسبت می‌دهد که فرمودند : “ظهور اتفاق افتاده و این ظهور مانند دیگر امور عالم جسمانی به تدریج است .. این اعتکاف ها، راهپیمایی ها، نمازجمعه ها، مهدیه و جمکران .. نشان از آن ظهور است”.

این سخن در حالی منتشر می‌شود که قریب به بیست سال است حضرت استاد به علت کسالت، هیچ ارتباط و ملاقاتی با کسی و یا گروهی ندارند .

و در ثانی؛ این نوع سخن گفتن با این ادبیات و محتوا برای کسانی که محضر ایشان را درک کرده اند واضح است که کاملا با شخصیت ایشان بیگانه است. خصوصا نام مهدیه و جمکران!

در مرحله سوم؛ این که “ظهور” تدریجی باشد از یک طلبه صادر نمی‌شود تا چه برسد به “استادکل فضلاء و طلاب” در عصر اخیر، یعنی آیت الله علامه حسن زاده آملی، چرا که مخالف قطعی روایات است.

طبق روایات متعدد ظهور حضرت مهدی (ع) همانند روز قیامت به صورت ناگهانی و بغتتاً واقع می‌شود؛ در قرآن، درباره قیامت آمده : ﴿ أَن تَأْتِيَهُم بَغْتَةً…﴾[زخرف ۶۶] و نیز این آیه ﴿ … لاَ تَأْتِيكُمْ إِلاَّ بَغْتَةً…﴾[اعراف۱۸۷]

این مفاد، به دو طریق نقل شده را بخوانید که بکلی ظهور تدریجی و یا ظهور با زمان مشخص را مردود می شمارد:

امام حسن (ع) فرماید: از پیامبر اکرم(ص) سوال کردم قائم ما چه زمانی ظهور میکند؟ پیامبر(ص) فرمود: ایشان یکباره و بغتتاً خواهد آمد.

متن حدیث؛

قُلْتُ یا رَسُولَ اللهِ فَمَتَی یخْرُجُ قَائِمُنَا أَهْلَ الْبَیتِ قَالَ إِنمَا مَثَلُهُ کمَثَلِ الساعَةِ ثَقُلَتْ فِی السماواتِ وَ الْأَرْضِ لا تَأْتِیکمْ إِلا بَغْتَةً[بحار۳۴۱/۳۶]

و نیز امام رضا (ع) از پیامبر(ص) این مضمون را نقل فرموده‌اند که پیامبر اسلام فرمود:

فَقَالَ مَثَلُهُ مَثَلُ الساعَةِ التِی لا یجَلیها لِوَقْتِها إِلا هُوَ ثَقُلَتْ فِی السماواتِ وَ الْأَرْضِ لا تَأْتِیکمْ إِلا بَغْتَة[عیون ۳۷۳/۲]

چند سال پیش نیز از قول حضرت علامه نقل شد و هنوز هم میشود که ایشان نسبت به برخی مقامات فرموده بودند که : به لب ایشان نگاه کنید که با امام زمان (عج) ملاقات داشته!

بنده اطلاع موثق دارم که حضرت استاد شخصا به آن نهاد منتشر کننده این دروغ، مراجعه کرده بودند و از چنین نسبتی، گله شدید نمودند.

امیدواریم؛ افراد برای “بودن” خود و جلوه دادن حقانیت افکار و یا اوهام خود ، دست از سر بزرگان مان که نزدیک به یک “قرن” غوطه ور در معنویت و علم و تقرب بوده اند ، بردارند.

و بر ماست که هیچ یک از این نسبت هایی که به بزرگان مان داده میشود و دارای فرآیند سیاسی و یا فرقه ای است را باور نکنیم.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن