پیش‌بینی صندوق بین المللی پول از بدترین رکود در خاورمیانه

صندوق بین المللی پول اعلام کرد به دنبال کاهش قیمت نفت و شیوع ویروس کرونا کشورهای خاورمیانه و آفریقای شمالی در طول چهار دهه اخیر، بدترین رکود اقتصادی را تجربه خواهند کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از فرانس ۲۴، به دنبال شیوع بیماری همه گیری کووید ۱۹، صندوق بین‌المللی پول در مورد چشم‌انداز اقتصاد جهانی اعلام کرد که خسارت (کرونا) بسیار بدتر از آخرین شوک بزرگ منطقه یعنی بحران جهانی مالی ۲۰۰۸-۲۰۰۹ خواهد بود.

این نهاد بین‌المللی معتقد است که همه کشورهای عربی به جز مصر در سالجاری شاهد کاهش تولید ناخالص داخلی خواهند بود.

عربستان سعودی که به تازگی از جنگ قیمت نفت با روسیه خارج شده انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۰ با تولید ناخالص داخلی ۳. ۲ درصدی همراه باشد.

در گزارش صندوق بین‌المللی پول آمده است که وخامت سریع چشم‌انداز اقتصاد جهانی در پی شیوع بیماری کووید ۱۹ و شکست توافق کشورهای بزرگ تولید کننده نفت اوپک پلاس صورت گرفته است.

در گزارش فرانس ۲۴ آمده است که گزارش صندوق بین‌المللی پول در مورد چشم‌انداز اقتصاد جهانی قبل از توافق اعضای اوپک پلاس در روز یکشنبه برای کاهش تولید نفت خام تهیه شده است.

به دنبال کاهش قیمت جهانی نفت در سه ماه گذشته بینی می‌شود که قیمت نفت تا سال ۲۰۲۳ زیر ۴۵ دلار در هر بشکه باقی بماند، یعنی حدود ۲۵‌درصد کمتر از میانگین سال گذشته.

صندوق بین‌المللی پول گفت: پایین آمدن تولید نفت عربستان موجب کاهش بیشتر چشم‌انداز اقتصادی (کاهش رشد) این کشور می‌شود در حالیکه ریاض در سال گذشته تنها شاهد ۰.۳ درصدی رشد اقتصادی بوده است.

همچنین پیش بینی می‌شود که نرخ تولید ناخالص داخلی امارات در سال ۲۰۲۰ حدود ۵. ۳ درصد و قطر ۳. ۴ درصد خواهد بود.

انتهای ‌پیام

کلیک کنید
سایت دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا