درخواست تعطیلی کارگاه‌های «تونل غیرقانونی» بهشت آباد

نامه‌ی درخواست فعالین دانشجویی استان‌های چهارمحال و بختیاری و خوزستان از رئیس جمهور پیرامون «تونل غیر قانونی» بهشت آباد و پروژهای انتقال آب را به نقل از کانال مجمع اسلامی دانشجویان آزاداندیش می‌خوانید:

«ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران،

جناب آقای دکتر روحانی؛

با سلام و احترام

مسئله کم آبی کشور عزیزمان ایران بر کسی پوشیده نیست، اما بیش از این کم آبی سیاست‌های غلط متولیان آب و کشاورزی در کنار توسعه نامتوازن صنایع و به ویژه صنایع آب‌بر که تمرکز جمعیت را در پی داشته است به طور مصنوعی کم آبی را تشدید نموده است، و شاید بدترین راه ممکن جهت غلبه بر این کم آبی، انتقال بین حوضه‌ای آب بدون در نظر گرفتن معیارهای فنی، اجتماعی و زیست‌محیطی است که می‌تواند تأثیرات منفی بی‌شماری را برای حوضه مبداء و بیش از آن برای حوضه مقصد در پی داشته باشد.

جناب رئیس جمهور

استان چهارمحال و بختیاری به شدت در آتش بی آبی ناشی از سیاست‌های غلط و مخرب متولیان آب و صنعت کشور می‌سوزد و شرایط مردمانش به مراتب بسیار بدتر از استان‌های مرکزی ایران است. تمامی دشت‌های این استان ممنوعه و بحرانی می‌باشند و مردمانش با کمبود بسیار شدید کمی و کیفی آب شرب روبه‌رو هستند؛ و همین کمبود آب موجب گردیده است که نه تنها اشتغال جدیدی در استان ایجاد نشود، بلکه مشاغل موجود نیز روز به روز از دست برود و این استان همواره در رأس هرم بیکاری کشور باشد.

آقای رئیس جمهور، وزارت نیرو و شرکت‌های تابعه اخیراً با زیر پا گذاشتن مصوبات شورای عالی آب و مکاتبات و مطالعات قبلی، و در یک رویه بسیار عجیب، مجوز حفر تونل ویرانگر بهشت‌آباد را بدون در نظر گرفتن معیارهای زیست‌محیطی، فنی، اجتماعی و تبعات امنیتی آن صادر نموده است، که حفر آن موجب ویرانی بیش از پنجاه درصد گستره سرزمین چهارمحال و بختیاری خواهد شد. نود درصد صنایع و هفتاد درصد قطب‌های جمعیتی و پنجاه درصد اراضی کشاورزی استان در این گستره واقع می‌باشد. تمامی منابع آب زیرزمینی واقع در طول این تونل از قبیل بیش از ۳۵۰ دهنه چشمه، ۲۱۷ رشته قنات، بیش از ۱۲۰۰ حلقه چاه آب شرب، صنعت و کشاورزی، خشک خواهد گردید. شورای عالی آب و وزارت نیرو با نظر چهل نفر از کارشناسان مستقل صنعت آب کشور این طرح را برای انتقال ۵۸۰ میلیون متر مکعب آب غیرفنی و فاقد توجیهات اقتصادی، اجتماعی، فنی و زیست‌محیطی دانسته‌اند. (بند ۸ جلسه سیزدهم شورای عالی آب و نامه شماره ۵۹/۳۵ مورخ ۱۳۸۸/۰۲/۲۲ شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران) چگونه است که یکباره و در شرایط بسیار حساس و کرونایی کشور با تنظیم صورت‌جلسه‌ای عجولانه در تاریخ ۱۳۹۸/۱۱/۲۸ بدون در نظر گرفتن معیارهای زیست‌محیطی، گزینه حفر تونل ۶۷ کیلومتری را برای انتقال ۱۵۲ میلیون متر مکعب (کمتر از یک‌سوم میزان قبلی) آب را گزینه‌ای صحیح و با اولویت تشخیص داده و غیرمسئولانه و با بی‌تدبیری تام، انجام مطالعات تکمیلی و مهندسی ارزش را در حین اجرای طرح دانسته است.

جناب رئیس جمهور

اجرای طرح‌هایی همچون تونل و سد کوهرنگ ۳ و سد گتوند و … فعالیت‌های اشتباه وزارت نیرو می‌باشد، ما دانشجویان خواستار آن هستیم که افراد فاسد و بخشی‌نگر در این حوزه که خسارات بسیار زیادی به کشور و مردم وارد نموده‌اند را اخراج و محاکمه کنید. اگر سدی مورد نیاز کشور است در سیستان و هرمزگان و بوشهر و … است که سیلاب‌ها را قبل از ورود به دریا کنترل کند نه در کوهرنگ و بهشت‌آباد که در زیر دست آن‌ها سد گتوند وجود دارد که سرزمین خوزستان را شوره‌زار نموده و چندین سد بزرگ دیگر که نیروگاه‌های آن‌ها به دلیل کم آبی با کمتر از پنجاه درصد ظرفیت کار می‌کنند.

ما دانشجویان از جنابعالی درخواست داریم که دستور فرمایید در اسرع وقت کارگاه‌های تونل غیرقانونی بهشت‌آباد در استان اصفهان واقع در منطقه چرمهین و باغبهادران، و در استان چهارمحال و بختیاری در منطقه بهشت‌آباد برچیده شود، و درخواست داریم که کارشناسان بی‌طرف در حوزه آب از طرف ریاست جمهوری و کمیسیون آب مجلس را به سه استان خوزستان، چهارمحال و بختیاری و اصفهان اعزام فرمایید تا با شناخت واقعیت‌های موجود راهکارهای مناسب علمی و فنی مطابق با معیارهای جهانی و زیست‌‌محیطی برای آبادانی منطقه ارائه گردد.

دولت عالی مستدام!»

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

پیام

 1. احسنت احسنت توسعه نامتوازن و غیر عادلانه عامل اصلی چالش های امروز است. با توجه به اینکه استانداری اصفهان قادر مدیریت استان نیست حالا خانواده ها و بچه ها در اروپا و آمریکا در حال حفط نظام و خودشان در اینجا در حال مبارزه با آمریکا هستند پیشنهاد می شود اصفهان به سه استان تقسیم شود

  ۱- بخش جنوبی شامل سمیرم شهرضا و دهاقان همراه با شهرستان آباده از استان فارس بشوند استان قشقایی
  ۲- بخش های. مرکزی از جمله اصفهان و شهرک های اقماری و نجف آباد فولاد شهر و زرین شهر به مرکزیت اصفهان و نام استان نصف جهان
  ۳-بخش های شمالی استان شامل خوانسار و گلپایگان و کاشان و نطنز هم بشوند استان گل و گلاب
  بخش های شرقی از جمله نایین به بزد بپیوندد و بخش های غربی شامل داران و فریدن به لرستان و چادگان به چهارمحال و بختیاری واگذار شوند.

  1. از نظر هزینه فایده شهر اصفهان خسارت تمام است ببینید چه بلایی بر سر خود استان و استانهای همچوار اورده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا