مطهری: آقای کدخدایی نسبت به مسائل انتخابات آلرژی پیدا کرده است

علی مطهری نماینده مجلس تهران طی یادداشتی در کانال تلگرامی خود نوشت: واکنش های آقای کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان نسبت به مسائل مربوط به انتخابات گذشته از حد متعارف خارج شده است. می توان گفت نسبت به این موضوع آلرژی و حساسیت پیدا کرده است به طوری که با کمترین بهانه ای وارد این گود می شود و از خود دفاع می کند و بدون آنکه کسی از او سؤال کند، بر درستی رد صلاحیت ها اصرار می ورزد. به نظر می رسد که وی به خاطر رد صلاحیت های بی حساب دچار عذاب وجدان شده و دنبال آرام کردن وجدان خویش است. اگر چنین باشد امر مبارکی است و نشانه آن است که هنوز وجدان و فطرت انسانی در ایشان زنده است.

حساسیتی که ایشان نسبت به مطرح شدن طرح دو فوریتی اصلاح قانون انتخابات در مجلس از خود نشان داده و حرفهای بی اساس زده است قابل تأمل است، ضمن این که با جایگاه ایشان یعنی عضویت و سخنگویی شورای نگهبان نیز تناسب ندارد. اولاً با لحن تمسخرآمیز با مجلس سخن گفته است. سخن از تعطیلات کرونایی و غیر کرونایی مجلس به میان آورده است، کنایه از این که بخشی از تعطیلات مجلس ناشی از عکس العمل او در مقابل رد صلاحیت ها بوده است، حال آنکه این تعطیلات به دنبال دستور وزارت بهداشت بوده است و این روزها هم که جلسات آن تشکیل می شود به نظر من کار درستی نیست و بیشتر از ترس رسانه هاست.

ایشان اظهار تعجب کرده که چرا وسط بحران کرونا طرح اصلاح قانون انتخابات در مجلس مطرح شده است. مثل این است که بگوییم چرا شورای نگهبان وسط بحران کرونا به بررسی مصوبات مجلس از لایحه مالیات بر ارزش افزوده پرداخته است. گویی در این روزها همه باید فقط درباره کرونا حرف بزنیم. از آن طرف می گوید چرا جلسات مجلس تعطیل شد، از این طرف می گوید چرا برقرار شده و طرحی را غیر از کرونا مطرح کرده اید. ظاهراً شورای نگهبان می خواهد از این پس علاوه بر منطبق کردن اعمال و نیات و اظهارنظرهای نمایندگان مجلس با منویات خود، دستور جلسات مجلس را نیز تنظیم و ابلاغ کند که این طرح یا لایحه را مطرح کنید و آن را نه، و لابد بعد هم فرمان صادر کند که به آن رأی مثبت بدهید یا منفی. با رویه ای که شورای نگهبان در بررسی صلاحیت ها در پیش گرفته و می گوید چرا در فلان موضوع این را گفتی، باید نظر ما را می گفتی، دور نیست که به چنین روزی هم برسیم.

آقای کدخدایی احقاق حق نمایندگانی را که علیه آنها گزارش خلاف واقع داده شده و به همین دلیل رد صلاحیت شده اند تحقیر می کند و امر کوچکی می شمارد و می گوید در وسط بحران کرونا چرا به این موضوع پرداخته اید؟ گویی احقاق حق زمان خاص دارد و مثلاً باید همه امور در حالت عادی باشد تا بتوان با ظلمی مبارزه کرد. دستور قرآن را فراموش کرده است که به کسی که مظلوم واقع شده است اجازه فریاد و بدگویی به ظالم داده است.

از طرف دیگر سخنگوی شورای نگهبان که همواره می گفت منتظر اصلاح قانون انتخابات در مجلس هستیم، اکنون که طرحی برای این منظور در مجلس مطرح شده است آن را به تمسخر گرفته که «روزهای آخر مجلس چه وقت این کار است؟» مگر اول و آخر مجلس با هم فرق دارد؟ لابد مجلس یازدهم هم تا مدتی مجاز نیست دست به قانون انتخابات بزند چون اول مجلس است!

آنچه در مجموع از سخنان آقای کدخدایی فهمیده می شود همان است که ایشان از رد صلاحیت های گسترده و بعضاً بی حساب و احیاناً سیاسی و دستوری که موجب کاهش مشارکت مردم شد دچار عذاب وجدان شده و اکنون ناخودآگاه وارد هر میدانی مرتبط با انتخابات می شود تا خود را بی تقصیر جلوه دهد و وجدانش را آرام کند. البته این یک نقطه مثبت است چرا که نشان می دهد که هنوز وجدان و فطرت انسانی در وی زنده است و زنگارهای ناشی از ظلمهایی که به نامزدها شده است قلب وی را به طور کامل سیاه نکرده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پیام

  1. نکته قابل توجه اینجاست که آقای مطهری که پیش از این علت تعطیلی مجلس را «یک دست الهی» نامیده بود، حالا می گوید، دستور وزارت بهداشت بوده است.

    تاکید علی مطهری مبنی بر لزوم تعطیلی مجلس به علت شیوع کرونا تا اطلاع ثانوی، اصلا عجیب نیست. مجلسی که سلفی حقارت، اروپاگردی، تشکیل کمیته رفع حصر، ترجیح دادن وکیل الدوله بودن بجای نماینده ملت بودن، سکوت در مقابل وزیری همچون عباس آخوندی و شراکت در افزایش سرسام آور قیمت مسکن، موافقت با قرارداد توتال و بی توجهی به عواقب آن، توجیه خسارت محض برجام و موارد متعدد دیگر را در کارنامه خود دارد، کاملا طبیعی است که در شرایط ویژه پساکرونا و لزوم اقدامات شبانه روزی مجلس برای رفع مشکلات مردم، پیشنهاد تعطیلی می دهد.

    آقای علی مطهری، عملکرد شورای نگهبان در بررسی صلاحیت ها را علت اصلی کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس عنوان کرده است. این در حالی است که علت اصلی کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس، کارنامه ضعیف و غیرقابل قبول دولت روحانی و مجلس دهم بود.

    لازم به ذکر است که علی مطهری پیش از این گفته بود که برای بررسی برجام در مجلس، ۲۰ دقیقه هم زیاد بود! حالا همین شخص در شرایط ویژه کرونا و در حالی که مجلس مسئولیت ویژه ای بر دوش دارد، مدعی است که مجلس باید فعلا تعطیل باشد!

    1. اگر کسی در رای مردم دخالت نکرده و نکند مردم کسانی که به فکر مردم باشند را به مجلس میفرستند پس شرکت می کنند ولی حالا همان بهتر که اعضای شورای رد صلاحیت و هم منصبان و مسئولان و بستگان و هم منافعهای ۴ درصدی رای می دهند با تعداد زیادی رای باطله یا شرکت بخاطر گزینش و کارمندی و غیره

  2. چرا نگوید؟؟وی متعلم برجسته گروه جنتیست…حالا اگ بزعم شما دچار عذاب وجدان شده احتمالا ترس وواهمه او از قرابت پایان حیات است چه کرونایی وچه میانسالی…البته این قسمت اخررا جدای از طلبه گی جنتی باید محاسبه کرد بهرحال دراین مورد جای اما واگر وجود دارد….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن