طنز | که گفتی آتشی در نفت افتاد!

وحید حاج سعیدی در یادداشت طنزی ارسالی به انصاف نیوز به بهانه‌ی منفی شدن قیمت نفت آمریکا نوشت:

یکی از عجیب‌ترین خبرهایی که در این چند روز خواندیم، خبر منفی شدن قیمت نفت در آمریکا بود! البته در ابتدا بنده گَمان یا گُمان بردم که این خبر هم مثل خبر نابودی کرونا به نقل از ترامپ یا خبر افزایش سرعت اینترنت توسط وزیر جوان یا عبور از رکود و برداشتن بالمره و یکجای تحریم‌ها و … جزو اخبار فیک است ولی بعد متوجه شدیم که خبر اصل است و مو لای درزش هم نمی‌رود! باور بفرمائید شما اگر از هر غول چراغ جادویی چنین درخواستی می‌کردید که قیمت نفت منفی شود، غول در نهایت شفقت و خونسردی چراغ جادو را از پهنا توی حلقتان فرو می‌کرد و شما را با این مدل آرزو کردن وسط بیابان تنها می‌گذاشت!

اما الان قیمت نفت به جایی رسیده که به قول عطار خدا بیامرز «که گفتی آتشی در نفت افتاد!» و اگر یک بشکه بخرید سه چهار تا بشکه به شما اشانتیون می‌دهند… تا جایی که پیشنهاد شده آمریکایی‌ها وزارت نفتشان را تعطیل کنند و یک کانال بزنند و دن برویلت وزیر انرژی آمریکا هم ادمین کانال باشد و همانجا نفت را به مشریان واقعی بفروشد!

بگذریم… با شنیدن این خبر من اول یاد آن بندگان خدایی افتادم که سه ماه تمام در صفا دشت با دست و قاشق چنگال تونل کندند تا بتوانند نفت خام از لوله‌های خط نفت تهران – تبریز استحصال کنند و در بازار بفروشند! یعنی اگر به جای استحصال نفت با شرکت‌های ترکیه‌ای و عزیزان تخلیه چاه فاضلاب هماهنگ می‌کردند، الان درآمدشان بهتر بود و پشت میله‌های زندان هم نبودند!

علی‌ای حال از آنجا که اقتصاد ما بر پایه نفت است و نفت خط قرمز عده‌ای محسوب می‌شود، چند پیشنهاد تراریخته و ماریناد شده در راستای افزایش قیمت نفت ارائه می‌شود علی برکت الله:

الف) استفاده از تجارب صنعت خودروسازی: شما اگر نگاهی به قیمت محصولات خودرویی کشور بیاندازید ملاحظه می‌کنید که این صنعت همواره با رشد چشمگیر قیمت‌ها روبرو است و هیچگاه در بازار دچار رکود، خمودگی یا حتی خمیازه نمی‌شود! فرقی هم نمی‌کند که قیمت جهانی فولاد، نفت، پلاستیک و سایر صنایع وابسته به صنعت خودروسازی در جهان بالا می‌رود یا پائین! چون در هر صورت قیمت خودرو در کشور بالا می‌رود و سیر صعودی دارد. نیم نگاهی به این صنعت از سوی کارشناسان نفتی و استفاده از تجارب گران سنگشان می‌تواند تحولی شگرف در صنعت نفت ایجاد کند!

ب) استفاده از ظرفیت و تجارت محتکران: در این روزهای کرونایی که ملت در به در دنبال ماسک و دستکش و مواد ضدعفونی کننده بودند، عده‌ای چنان با مهارت و هنرمندی این ملزومات را احتکار کردند که قیمت‌ها تا چندین برابر قیمت واقعی رشد پیدا کرد. بعد آمریکایی‌ها ادعا می‌کنند جایی برای ذخیره نفت نداریم و قیمت نفت منفی شده است. چو بشنوی سخن محتکر مگو که خطاست/ تو احتکار شناس خطا اینجاست!

پ) استفاده از ظرفیت‌ها و ستون‌های نفتی سایر کشورها: افرادی مثل بابک زنجانی و امثالهم که از جیک و پیک داستان نفت – این ماده بد بود- سر در می‌آورند و خودشان یک پا مافیای نفتی هستند، می‌توانند با ارائه مشاوره‌های بو دار پرده از رازهای نفتی بگشایند و قیمت نفت را به قیمت منطقی نزدیک کنند!

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن