گلایه‌ی یک تولیدکننده: وامم را تسویه کردم اما وثیقه را پس ندادند

نصرالهی یک تولیدکننده است ، تولیدکننده‌ی برتر استان البرز شناخته شده؛ می‌گوید یک وام تشویقی گرفته و خود پول و سودش را هم تسویه کرده اما چند ماه است بانک وثیقه و مدارکش را پس نمی‌دهد. به گفته‌ی نصرالهی بانک مرکزی مسئول تایید است اما مدام می‌گوید که باید سایت راه‌اندازی شود و هنوز انجام نشده. حالا او می‌خواهد خانه‌اش را تخریب کند اما مدارکش در بانک است.

نصرالهی به انصاف نیوز می‌گوید:«ما تولید کننده‌ی برتر هستیم و به عنوان تولیدکننده‌ی برتر استان البرز هم معرفی شدیم، یک وام تشویقی به ما داده بودند که ما این تسهیلات را پرداخت هم کردیم. سال ۹۸ یک مصوبه‌ای از مجلس به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت و مجمع مصوب کرد که این مصوبه شامل تولیدکننده‌ها می‌شود که طی آن جریمه‌ها بخشیده می‌شد. رفتیم وثیقه را آزاد کنیم گفتند بانک مرکزی باید تایید کند. از ۱۴ اسفند تا به حال می‌گویند باید سایت راه‌اندازی کنیم و هنوز نکردند. اسناد ما آنجا مانده و الان لازم داریم و نمی‌دهند، بدهی بانکی هم نداریم.

بانک عامل ما که بانک صنعت و معدن است مشکل ندارد. در قانون آمده است که این تسهیلات را باید بانک مرکزی تایید کند، بانک مرکزی کارش را انجام نداده است. من پیش معاون پارلمانی بانک مرکزی هم رفتم و گفتم ما تسویه کردیم اسناد ما را بدهید. اسناد آنچنانی هم نیست من سند خانه‌ام را گذاشته‌ام و الان می‌خواهیم خانه را تخریب کنیم، مثل من هم خیلی هستند. جریمه را هم قانون بخشیده است.

خیلی از بانک‌ها سود مرکب می‌گیرند. بانک ما از ما سود مرکب نگرفته، سود مرکب را جزو سرمایه‌شان در ردیف درآمدهایشان محسوب می‌کنند. الان گفته شده نباید سود مرکب بگیرند و اگر گرفته‌اند هم باید پس دهند. می‌خواهند این را تا پایان خرداد نگه دارند تا حسابشان را با این ردیف ببندند تا بعد آن ببینند چه کار می‌کنند. خب این تخلفی است که آنها انجام داد‌ه‌اند به ما چه ربطی دارد؟»

او در ادامه با انتقاد از رفتارها با تولیدکنندگان می‌گوید: «رهبری اینهمه می‌گوید حمایت از تولید باید انجام شود. اینطوری تولید انجام نمی‌شود، من سال پیش دو دستگاه خریدم الان می‌‎خواهم جمعش کنم. تولیدکننده‌ها را اذیت می‌کنند. این مشکل برای تولیدکننده‌های زیادی وجود دارد، برای چند شرکت که قانون تصویب نمی‌کنند، مجلس از بانک مرکزی تعداد شرکت‌هایی که درگیر این موضوع هستند را گرفته بود.

قسمتی از قانون را که از مردم پول بگیرند را اجرا می‌کنند، اگر نمی‌خواهند اجرا کنند پول هم نباید از خلق‌الله بگیند. نمی‌شود از مردم پول بگیرند که در بانک باشد. اگر واقعا آمادگی نداشتند، نباید از ما پول می‌گرفتند می‌گفتند بروید یک ماه دیگر بیایید. ما الان دوماه است که پول را پرداخت کرده‌ایم. ما کاسب هستیم و می‌توانستیم این پول در تولید خودمان استفاده کنیم. پول را از ما گرفتند و حالا سند را هم نمی‌دهند. وام زیادی هم نگرفتیم ۳۴۰ میلیون تومان بود. اینهمه هزار میلیارد خوردند و بردند، ما داریم تولید می‌کنیم و حتی سال پیش که خیلی شرکت‌ها بستند ما دو خط تولید جدید راه انداختیم، حالا هم بدهی‌ای هم نداریم اما اسنادمان را نمی‌دهند.»

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک پیام

  1. بانک های ما نه تنهااسلامی نیست بلکه باااصل اسلام ضدیت دارند.
    من هم شبیه این مشکل داشتم.
    موقع پرداخت قسط گفتند مثلا بدهی شما۳و۴۰۰می شود چندماه ازاقساطم باقی مانده بود گفتم میخواهم تسویه کنم موقع پرداخت ۳و۵۰۰ازمن بردند.
    گفتم اولا که من بدهیم اینقدرنبود
    دوما من که زودترتسویه کردم باید تشویق بشوم تنهابه صحبت های من خندیدند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن