«در جهاد ضدعفونی کردن محله‌ها یک شهید تقدیم شد»

سرهنگ زهرایی، رییس بسیج سازندگی کشور در گفت‌وگو‌ با خبرگزاری فارس گفت:

داوطلب ها هیچ کاری را روی زمین نگذاشتند. یعنی در بخش‌هایی حتی نگرانی‌هایی وجود داشت و این را پیش بینی می‌کردیم که ممکن است داوطلبی سراغ این نوع کارها که خطر زیادی هم داشت نرود. اما عجیب اینجا بود که برای این کارها هم به سرعت نیروی داوطلب صف می‌کشید. البته همه این خدمات از نظر ما ارزنده هستند اما میزان خطر در آن ها یکسان نبود.

گمان ما این بود که کسی میلی به غسل دادن اموات مبتلا به کرونا نداشته باشد اما دیدیم که طلاب بسیجی‌مان خط شکن ترس‌ها و خطرها شدند و در این میدان هم خوش درخشیدند. در بسیج این تفکر است که تشکل را شکل می‌دهد و دیدیم که این باورها چطور این  مشارکت‌های بی نظیر را ایجاد کرد.

عده ای بلافاصله به عنوان نیروی خدماتی عازم خدمت در بیمارستان‌های معین  شدند. تعدادی از گروه های بسیجی شروع به ضد عفونی کردن محله‌ها و مناطق مسکونی شهرها کردند که اتفاقا در این جهاد یک شهید تقدیم شد. کارگاه‌های تولید ماسک رونق گرفتند. سامانه 4030 شروع به فعالیت کرد و خروجی آن غربالگری کم نظیر و میلیونی مردم در استان‌های مختلف‌مان شد. گمان مان این بود که کسی میلی به غسل دادن اموات مبتلا به کرونا نداشته باشد اما دیدیم که طلاب بسیجی‌مان خط شکن ترس ها و خطرها شدند و در این میدان هم خوش درخشیدند. وقتی آمادگی اینچنینی برای ورود به کارهای سخت وجود دارد ساماندهی نیروها در زمان کم و بحرانی نیز امکان پذیر می‌شود. در بسیج این تفکر است که تشکل را شکل می‌دهد و دیدیم که این باورها چطور این  مشارکت‌های بی نظیر را ایجاد کرد.

شاید هر زمان دیگر ما به این عبارت متوسل می شدیم که سرمایه بسیج همان تفکر بسیجی است خیلی ها این حرف را از ما باور نمی‌کردند. اما حالا که درگیر بحرانی به وسعت کل کشور هستیم و مصداق ها قابل رصد هستند این معنا باور پذیرتر شود. واقعیت این است که اعتبارات بسیج و ابزار و تجهیزات آن با بسیاری نهادها دیگر قابل  مقایسه نیست. میزان داشته‌های مالی و اعتباری بسیج از آن ها بسیار کمتر است. اما روح حاکم در بسیج به سادگی این خلاء ها را پر می‌کند. در واقع به قولی این تفکر جانشین تمام نداشته هاست و به سادگی آن‌ها را تامین می‌‍کند. وقتی پای اعتقاد در میان باشد خیلی از خیران پای کار می آیند. حتی این ها هم نباشد و صرفا همین ایمان باشد خیلی کارهای بزرگی انجام می‌شود.

در طول 8 سال دفاع مقدس این درس ها پس داده شده اند. ما در مقابل عراق نمی‌جنگیدیم. طرف حساب ما 60 کشور پیشرفته تا بن دندان مسلح بودند و عراق را در مقابل ما مجهز می‌کردند؛ اما نیروهای ما با همان ایمان و استقامتی که داشتند به خط مقدم ها می‌رفتند آن هم بدون تجهیزات و مهمات آن ها. فرماندهان جوانی داشتیم که با قدرت نبوغ و ایمان شان همان تانک و تجهیزات را از دشمن به غنیمت می‌گرفتند و علیه خودشان به کار می‌بستند و جنگ به این شکل پیش رفت و ما سربلند از آن بیرون آمدیم‌.

امروز هم باورمان همین است که منشاء تحول باید انسان محور باشد. وابسته به تجهیزات و حتی برنامه هم نباشد. ما ملتی استکبار ستیز هستیم که علیه ظلم ابرقدرت ها قیام کردیم. علیه سرمایه داری انقلاب کردیم. آن ها از هر فرصتی برای تهدید کشورمان استفاده می‌کنند. پس این تفکر همچنان باید در مقابل شان حضور داشته باشد. ما برای امسال برنامه دیگری طراحی کرده بودیم اما حالا آن را لب طاقچه گذاشته‌ایم و به دنبال رفع بحران کرونا در کشور پهناورمان هستیم. وقتی این بحران تا این اندازه گسترده است بهترین راه، متوسل شدن به نیروهای مردمی است و اینجا  بسیج کارساز می شود چرا که مدل آن برمبنای مشارکت های مردمی شکل گرفته است. ما در جنگ هستیم. در جنگ نمی توانیم تنها با افزار پیش برویم. در کنار آن و حتی مهم تر از آن به اعتقاد نیاز داریم.

امروز این افتخار ماست که بگوییم در هیچ کجای دنیا چنین ظرفیت و چنین نیروی انسانی برای مقابله با کرونا داوطلبانه پای کارهای سخت نیامد و این از برکات انقلاب اسلامی ماست.

در مقابله با کرونا واقعا شاهد کمک های مردمی به مردم بودیم. نیروها بی مزد و منت آمدند و سخت‌ترین کارها را به عهده گرفتند و با بهترین خروجی آن را انجام دادند. از طرفی خیران با اعتمادی که به همین بسیجی ها داشتند در تهیه مواد اولیه کارگاه ها و همچنین نیاز های قشر ضعیف تر به مدد رسانی آمدند و این میان سربلندی دوباره مجال بروز پیدا کرد که نظیر آن را در دفاع مقدس دیده بودیم. امروز این افتخار ماست که بگوییم در هیچ کجای دنیا چنین ظرفیت و چنین نیروی انسانی برای مقابله با کرونا داوطلبانه پای کارهای سخت نیامد و این از برکات انقلاب اسلامی ماست.

ما داریم در باره بحرانی حرف می زنیم که همه‌گیر است. من سوالی از شما دارم. هر دولت و ملتی را می توانید متصور شوید. مگر در بدنه این دولت ها و حتی کشور های پیشرفته چه میزان نیرو برای خدمت رسانی وجود دارد؟ من همین جا اعلام می کنم که هنوز آن طور که باید به نتایج درخشان حضور این داوطلبان نپرداخته‌ایم. در روزهایی که هر کسی به دنبال این بود که کارش را تعطیل کند و به قرنطینه خانگی برود و در امان باشد این جوان ها جان بر کف در پرخطرترین نقاط مثل بیمارستان ها و غسالخانه ها و معابر و خیابان ها حضور فعال داشتند. آن هم نه برای مشغولیت های چند ساعته. این بچه‌های بسیجی با آن تفکر انقلابی شان به میدان آمدند. حوزه عرصه بلا تشکیک وزارت بهداشت و درمان بود. این بچه ها اما آمدند کناری ایستادند آن هم جان برکف و گفتند هر کاری هست ما هم هستیم. به بیمارستان ها اعزام شدند. از نگهبان، دژبان، نیروی خدماتی و کمک بهیار شدند. خیلی ها به غسالخانه ها رفتند تا میت ها را در کمال احترام غسل بدهند خب این ها اصلا ساده نیست.

یک نگاه اجمالی به وضعیت کشور های اروپایی و ایالت های آمریکایی تفاوت نیرو های ما با آن ها را معین می کند. مرزی بین ما و آن ها هست و آن به کار بستن همین تفکر شریف بسیجی در مقابله با بحران  است. این کارها را دست کم نگیریم. این ها از ظرفیت های انقلاب ماست و باور من این است که نسل سوم و چهارم انقلاب در این بحران خوش درخشیدند.

انتهای پیام

کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا