توییت انصاف | واکنش‌ها به مصاحبه بی‌بی‌سی با اردشیر زاهدی

بخشی از واکنش‌های کاربران توییتر به مصاحبه‌ی اخیر بی‌بی‌سی فارسی با اردشیر زاهدی [لینک] و [لینک] را به انتخاب خبرنگار انصاف نیوز می‌خوانید:

سیدمهدی ناظمی: ‏علت پخش مصاحبه با اردشیر زاهدی، علی رغم اهمیت محتوایی آن، این است که بی.بی.سی فارسی بخشی از اعتبار از دست رفته خود در چند ماه گذشته را بازسازی کند. برای این کار می ایستد و گل می خورد تا به انصاف شناخته شود و این یکی از چیزهایی است که هیچگاه رسانه ملی آن را نفهمید.

سیدعطاءالله مهاجرانی: ‏مصاحبه اردشیر زاهدى وزیر خارجه اسبق ایران با بى بى سى فوق العاده بود. درود!
اگر خاندان پهلوى و تمام اپوزسیون منحوس برانداز یک جو از شرافت و مردانگًى اردشیر زاهدى امروز، را داشتند سرنوشت شان اندکى بهتر بود!
گفت به قاسم سلیمانى افتخار کرده، افتخار میکند و افتخار خواهد کرد

پوریا استرکی: ‏مخالفت «بی‌قید و شرط» با ‎#تحریم فرای از ایدئولوژی و سیاست معیار شرافت و انسانیت است.
صحبت‌های ‎#اردشیر_زاهدی تاریخی است. بی‌توجه به سیاست و حتی بی‌توجه به تحریم‌ها حرفش را ‎#بشنوید نگاه درستی را آموزش می‌دهد و ذهن مخاطب را هدایت می‌کند.

میثم شرفی: ‏آقای جمهوری اسلامی، صدای اردشیر زاهدی را شنیدی؟ اتحاد و وطن‌دوستی از این جنس برای فردای این آب و خاک لازم است فارغ از هر نگاه ایدئولوژیک، بشنو لطفا بشنو!

سیدنظام‌الدین موسوی: ‏روزگار عجیبی است.
اردشیر زاهدی داماد شاه مخلوع، در برابر اقتدار مدافعان انقلابی ایران و حاج قاسم سلیمانی سر تعظیم فرود می آورد.
اما عده ای که همه نام و نان و عنوان خود را از این همین انقلاب دارند، روزانه به مایه های اقتدار و افتخار کشور سرکوفت میزنند.
دشمن هم دشمن های قدیم!

مهدی محمدی: ‏پیشنهاد می کنم غربگرایان ایرانی در سخنان اردشیر زاهدی جدی تر تامل کنند. شاید چیزی فهمیدند و زودتر از ۹۳ سالگی به دردشان خورد!

علی علیزاده: ‏مدیران BBCفارسی آمارها و بازخوردهای مجازی را مدام رصد میکنند. هروقت محبوبیت افت شدید کند، هروقت جامعه تزریق این دز بالای «داروی نفرت از خود» را پس بزند، یک اردشیر‌زاهدی دعوت میکنند. ایرانیان ساده‌دل هم از مهدی محمدی داخل […] تا ملی‌گرایان سکولار غش و ضعف میکنند. برنده اما BBC است.

احسان حمیدی: ‏من میخوام روی ماه ‎#اردشیر_زاهدی رو ببوسم بابت حرفهای امروزش تو بی بی سی فارسی

علی‌اکبر: ‏اردشیر زاهدی از انقلاب دفاع میکنه و صادق زیباکلام از پهلوی!
خلاصه
وضعیت جوری شده حاضرم
زیباکلام رو بدیم اردشیر زاهدی رو بگیریم! محمود صادقی و تاج‌زاده هم اشانتیون.

مستوره نصیری: ‏الان از کانال بی‌بی‌سی فارسی دوباره گوش دادم، عین جمله اردشیر زاهدی اینه:
ما حق نداریم، ما که گذاشتیم و رفتیم، پول هم برداشتیم و آوردیم و اونجا بگیم لنگش کن.(نزدیک دقیقه ۸ گفت‌وگو)

حضرت آدم: ‏حتی سگ ‎#اردشیر_زاهدی شرف دارد به آنان که کمپین تحریم ایران راه می‌اندازند یا خواستار ادامه آن هستند یا تحریم را نعمت میدانند و یا به عمد اعمالی انجام دادند که کشور تحریم مجدد شود.

سیاوش اردلان: ‏احساس کردم بد نیست بعد از مصاحبه امشب برنامه شصت دقیقه بی بی سی با ‎#اردشیر_زاهدی، یک بار دیگه این گزارش پارسالم رو درباره موضع گیری های آقای زاهدی شر کنم تا بیشتر با نسل قدیم ناسیونالیست های ایران آشنا بشید که مواضعشون با مواضع اپوزسیون ناسیونالیست امروز خیلی فرق داره.

محمد اکبرزاده: ‏اردشیر زاهدی وزیر پهلوی و به تبع زخم خورده جمهوری اسلامی است! اما با سری افراشته به ‎#قاسم_سلیمانی افتخار می‌کند و ایضا با افتخار از جوانانی که دل در گرو ‎#ایران دارند یاد می‌کند، چون غیرتش به وطن را ازدست نداده!
آن‌ها که ایرانِ تحریم شده‌ی ضعیف می‌خواهند بی وطن اند و البته بی‌شرف!

محمد پازوکی: ‏یکی پای سخنان رهبری نشست و عکس رهبری حرف زد، یکی پا به پای محمدرضا معلون راه رفت و حرف رهبری رو تایید کرد! یکی شرافت رو قی کرد و حقارت رو سر کشید، یکی بدون هیچ چشم داشتی به اقتدار نظام افتخار کرد. یکی شد اردشیر زاهدی، یکی شد صادق زیبا کلام!

قیس قریشی: ‏‏‎#اردشیر_زاهدی مدرسه وطن دوستیه…
از اردشیر خان زاهدی باید آموخت عشق به وطن کینه و عقده برنمی دارد.
کاش میشد همه کسانی که امشب دیدند این پیرمرد چه کولاکی بپا کرد یطوری بهش میرسوندند که مایه افتخار است…/ سگ دم در خونه ‎#اردشیر_زاهدی میارزه به همتون،یکجا…
به خدا اگر پدرم را کشته بود به پاس غیرت و تعصبی که تو این شرایط به ایران و ایرانی داره براش هواپیمای اختصاصی میگرفتم و تو فرودگاه بصورت رسمی ازش استقبال میکردم.
باید فرق گذاشت بین باشرف ها و بی شرف ها…

حامد هادیان: ‏تیتر واقعی
اردشیر زاهدی: من به سلیمانی افتخار کردم، افتخار می‌کنم و افتخار خواهم کرد…

سیدحسین موسویان: ‏یکی از دیپلمات‌های محترم و باسابقه ایران برایم نوشت:
“هنگامی که شاه را مجبو ر کردند بحرین را به ثَمَن بَخس بدهد، دو نفر مخالفت کردند یکی مرحوم فریدون آدمیت دیپلمات برجسته و دیگری اردشیر زاهدی.من خودم شاهد بودم که اردشیر گریه می کرد.حال در سن ۹۳ سالگی،او همان اردشیر وطن پرست است”.

فرشاد توماج: ‏مساله مهم: هویت ‎#اردشیر_زاهدی رو بنفع چیزی تغییر ندهیم. اتحاد ایرانی‌دوستان به همین گوناگونی‌ها زیباست
کاش [بفهمند] که ما “فقط هم را داریم”، ناچاریم “به مدارا یکدیگر”، اگر می‌خواهیم این ایران قدرتمند و بزرگ، با آن سنت‌های قدرتمند ملی/اسلامی را حفظ کنیم

سیدعلی موسوی: ‏تعریف شرافت از زبان ‎#اردشیر_زاهدی شرح حال دقیقی از اپوزیسیون خارج نشین است که برای پول و ویزا وطن فروشی میکنند.

فرید ابراهیمی: ‏یعنی اردشیر زاهدی داماد شاه هم فهمید، این تاجزاده و زیباکلام نفهمیدن!
خدایی جفتشون رو با پونصد میلیون سر هم بدیم، زاهدی رو برگردونیم بازم سود خالصه!

استراتژیست: ‏باز هم می نویسم ای اردشیر زاهدی
سلام و درود به تو روزی که به دنیا آمدی، روزی که زندگی کردی و روزی که از دنیا می روی.
درود بر تو ای مرد وطن پرست
و ننگ بر وطن فروشانی که برای لقمه‌ای نان شرافت و مملکتشان را می فروشند.

آلان ویسی: ‏آنجایی که ‎#اردشیر_زاهدی گفت :«دولت ایران، مال مردم ایران است؛ آن جوان‌ها هم تصمیم برای خودشان می‌گیرند؛ ما که گذاشتیم، رفتیم، پول هم بردیم، حق نداریم از اینجا بگیم لنگش کن..هر ایرانی از خارجی پول بگیره بی‌شرفه» ، تودهنی محکمی بود که […]های فرشگردی و معمارصادقی و حتی رضا پهلوی.

شاهین زینلی: ‏‎#اردشیر_زاهدی که داماد شاه بود،پدرش نخست‌وزیر شاه بود، سفیر در آمریکا بود، با انقلاب سمت‌های سیاسی‌اش از دست رفت و مجبور به ترک ایران شد مخالف ‎#تحریم است،بعد فلان انقلابی اصلاح‌شده که علیه شاه و زاهدی‌ها انقلاب کرد،مخالفت با تحریم را مشروط به فهرست بلندبالای فلان و بیسار می‌کند!

بهنام قلی‌پور: ‏وطن‌پرستی ‎#اردشیر_زاهدی ستودنی است، اما زاهدی در جوانی به ‎#پسر_خوب_واشنگتن و مورد حمایت سیا مشهور بود و بسیاری از پست‌های خود در زمان پهلوی را مدیون دخالت‌های آمریکا در امور داخلی ایران است.
زمانی که آمریکا در امور شاه ایران دخالت می‌کرد، حس وطن‌پرستی شما کجا بود آقای زاهدی؟

اسپینوزا: ‏اردشیر زاهدی: هر ایرانی که از خارجی پول بگیره، شرافتمند نیست.

محسن میلانی: ‏‏صحبت های صاف و پوست کنده آقای اردشیر زاهدی در مورد تحریم ها علیه ‎#ایران و مدافعین آن و جنگ با ایران شنیدنی است. / در نامه سرگشاده ای آقای اردشیر زاهدی، داماد شاه، وزیر امور خارجه و سفیر سابق ‎#ایران در آمریکا، خواهان لغو تحریم های آمریکا علیه ایران شد. او بار دیگر نشان داد ایران دوست است و نان را به نرخ روز نمی خورد.

علی سیستانی: ‏این وجه ماجرا هم درسته که BBC فارسی برای بازسازی اعتبارش نیاز به مصاحبه با اردشیر زاهدی داشت
باید همیشه این رو در نظر داشته باشیم که رسانه استعمار پیر هیچ کاری رو بی دلیل انجام نمیده!

احسان رمضانیان: ‏آنجاییکه ‎#اردشیر_زاهدی گفت: «ما که گذاشتیم، رفتیم، پول هم بردیم …» باید مجری می‌پرسید «پول بردید؟ منظورتان پول خودتان است یا ملت ایران؟» اگر در پاسخ می‌گفت: «پول خودم» که چه نیازی به بیانش بود. اما اگر می‌گفت «پول ملت»، مجری باید می‌پرسید «شما با چه رویی از ایران حرف می‌زنید؟»

تاتیم چِ: ‏تو دنیای رب پهلوی و مریم رجوی و مسیح علینژادها تو اردشیر زاهدی باش هموطنِ مخالف جمهوری اسلامی!

حسین درخشان: ‏واقعا ظریف و سخنگوش خیلی مودبن. کاش اردشیر زاهدی رو می‌کردن سخنگوی وزارت خارجه که هر روز از خجالت اون مرتیکه پمپکش و اون رییس […] متحرکش دربیاد.

احمد نادری: ‏امثال اردشیر زاهدی و اکبر اعتماد، انسانهایی هستند که میتوان آزادگی و شرافت را در وجودشان دید. به درجه ای از خودانتقادی رسیده اند که ابایی از نقد گذشته و عملکرد خود و حلقه های هویتی انتسابی شان ندارند.
دفاع زاهدی از ‎#حاج_قاسم و جوانان ایران، او را در حافظه ایرانیان ثبت خواهد کرد.

رضا رمضان‌نژاد: ‏گوش کنید،
اردشیر زاهدی مرز شفافی برای وطن دوستی و وطن‌فروشی کشیده اینجا.
او همچنین استقلال و عزت وطن رو مقدم بر نوع حکومت میدونه و در نگاهش مردم ابزار معاملات سیاسی نیستند.
کاش “فعالان سیاسی” کف تایملاین کمی بیاموزند ازش!

احسان منصوری: ‏اردشیر زاهدی و بنی‌صدر سال‌هاست علیه تحریم و تهدید خارجی می‌نویسند. امثال رضا پهلوی هم پادویی تحریم‌گران را می‌کنند.
این تفاوت برانداز با ویرانی‌طلب است.
ویرانی‌طلبی انتخاب سیاسی نیست. بیماری تفاله‌های جامعه است که زندگی حقیرانه‌شان را از راه مزدوری برای دشمن خارجی پیش می‌برند.

سامان رحمتی: ‏اردشیر زاهدی: من به ‎#قاسم_سلیمانی افتخار میکردم، افتخار میکنم و افتخار خواهم کرد.
دمت گرم آقای زاهدی که اینقدر با شعور و با بصیرتی

علی قلی‌زاده: ‏‎#اردشیر_زاهدی مرزبندی اصلی این روزهای ‎#ایران_ما را به روشنی تشریح کرد: شرافت.
وطن‌پرست‌هایی مثل اردشیر زاهدی، بنی‌صدر و داریوش همایون یک طرف و همه آنهایی که از تحریم و تروریسم آمریکا، اسرائیل و سعودی علیه ایرانیان حمایت و یا با طرح دوگانه استبداد/تحریم آن را توجیه می‌کنند یک طرف.

شیما: ‏بذارید ‎#اردشیر_زاهدی اخر عمری بیاد ایران ،تو خاک وطنش باشه

علیرضا گرائی: ‏سال ۱۳۲۹، سپهبد رزم‌آرا نخست وزیر پهلوی: ایرانی‌ها حتی نمی‌توانند لولهنگ (آفتابه) بسازند!
سال ۱۳۹۹، اردشیر زاهدی وزیر خارجه پهلوی: آمریکا و شرکایش مانند اسرائیل و سعودی در برابر ایران به زانو درآمدند!
این دو جمله دقیقا تفاوت ایران تحت حکومت پهلوی و تحت حکومت جمهوری اسلامیه…

سارا هوشمندی: ‏امید دانا کم بود ؛ حالا غش کنید بغل اردشیر زاهدی ! ://
اندازه نگه‌دار که اندازه نکوست
هم لایق دشمن‌ست و هم لایق دوست …

لیلا نریمانی: ‏میگند اردشیر زاهدی با نود سال سن چرا نظر میده! اولا سن و سال بالا کسی رو از انسانیت ساقط نمیکنه و مطرح کردن سن زاهدی تبعیض علیه کهنسالان محسوب میشه. ثانیا چطور ملکه انگلیس که از زاهدی مسن تره میتونه سلطنت کنه ولی زاهدی نمی تونه حتی اظهار نظر معمولی بکنه؟ ای بابا.

نقطه سر خط: ‏اردشیر زاهدی نمونه یک مخالف با شرافت است… او شاید نگاهش به جمهوری اسلامی با ما متقاوت باشد.. اما بر خلاف خارج نشینان جو گیر بی انصاف نیست… از چنین ادمی میشود انتقاد را پذیرفت نه از آن کس که نامه تحریم مینویسد و حاضر است ایران ویران شود تا قدری بیشتر دستمزد بگیرد!

یسرا: ‏تایملاین رو می‌بینم و می‌گم ای کاش یکی بود که این حجم از محبت و قدردانی از ‎#اردشیر_زاهدی برای ایستادن کنار وطنش رو بهش منتقل کنه…

بهلول: ‏مانیفست آدم بودن، یا چگونه باشرف باشیم.
فکر می‌کنم همه اتفاق نظر داریم که اردشیر زاهدی جزء سلطنت‌طلب‌ترین آدم‌ها باشه ولی این دلیل نشده شرافتش رو از دست بده.
حالا اینو مقایسه کنید با اراذل فرشگردی و مزد بگیران کاسه داغ‌تر از آش.

آقای هیچ: ‏حالا بعد از صحبت‌های ‎#اردشیر_زاهدی اون دوستانی که در همین ایران نه به تحریم رو در کنار نه به استبداد میاوردن و رفع تحریم رو مشروط می‌دونستند، کلاه‌شون رو اندکی بذارن بالاتر و خجالت بکشن

محمد وحیدی: ‏جمال موسوی اصرار داشت در طول ده دقیقه گفتگو با ‎#اردشیر_زاهدی، یک کلمه ‎#براندازم از او بگیرد و نتوانست و به عکس او از تمام سیاست‌های نظامی، دیپلماتیک و منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران تمام‌قد دفاع کرد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا