مردم کدام را می‌پسندند؟

/ محبوب‌ها و منفورهای مردمی در تلویزیون /

علی خسروجردی، انصاف نیوز: نه تنها جوانان بلکه بسیاری از جمعیت میانسال هم  که به پرسش‌هایمان پاسخ دادند عادل فردوسی‌پور را بهترین مجری تلویزیونی سال‌های اخیر می‌دانستند. در گزارش پیش روی انصاف نیوز، نظرسنجی از جامعه‌ی آماری کوچکی انجام شد که بر مبنای آن بیشتر طرفداران عادل فردوسی‌پور  مردان پاسخ‌دهنده به پرسش‌ها بودند و احسان علیخانی هم مجری محبوب بخش قابل توجهی از زنانی بود که به پرسش‌ها پاسخ دادند.

اجرای تلویزیونی در سال‌های اخیر با اجرای دهه‌های ۶۰ و ۷۰ بسیار متفاوت است و نمی‌توان مجریانی یافت که تنها بالاتنه‌شان دیده می‌شود و بسیار رسمی با مخاطبان صحبت می‌کنند. در این روزها هرکدام از مجری‌ها سبک، ادبیات و برنامه ویژه خود را اجرا می‌کنند که با آن برنامه شاید محبوب شوند و شاید هم نه.

فواد صفاریان‌پور یکی از مجریان صداوسیما درباره ماندگار شدن برخی از مجری‌های تلویزیونی می‌گوید: بر اساس آنچه تجربه کرده‌ام، دلیل آن سبک زندگی و واقعی بودن این افراد است. تلویزیون در کل جهان، بسیار بسیار رو مقابل مردم بازی می‌کند، وقتی که فرد یا افرادی بخواهند بازی کنند و آنچه که نیستند را نشان دهند مخاطب تشخیص می‌دهد و آن افراد را ماندگار نمی‌کند. منصور ضابطیان نیز باور دارد بهترین مجری‌های صدا و سیما برنامه‌ساز هستند.

خبرنگار انصاف نیوز در گزارشی میدانی با تعدادی از شهروندان تهرانی درباره‌ بهترین مجری‌های صدا و سیما گفت‌وگو کرده است و از آنها مجری محبوب و غیر محبوب، نوع برنامه مورد علاقه و میزان ساعات تماشای تلویزیون را پرسیده است.

بسیاری از مجری‌ها خودشان را علامه دهر می‌دانند

محمدفؤاد صفاریان‌پور درباره چرایی ماندگار شدن برخی از مجری‌های تلویزیونی به انصاف نیوز گفت: «بر اساس آنچه تجربه کرده‌ام، دلیل آن سبک زندگی و واقعی بودن این افراد است. تلویزیون در کل جهان، بسیار رو مقابل مردم بازی می‌کند، وقتی که فرد یا افرادی بخواهند بازی کنند و آنچه که نیستند را نشان دهند مخاطب تشخیص می‌دهد و آن افراد ماندگار نمی‌شوند.

وقتی به عنوان مخاطب به تلویزیون نگاه کنم و بگویم چه افرادی ماندگار هستند، خیلی دور از ذهن نیست تا از افرادی نام ب‌برم که خط مشی مشخصی داشتند، کار خودشان را بلد بودند و سعی می‌کردند آن را صادقانه انجام دهند. نکته دیگر این است که با مطالعه کردن علاقمند به مردم باشند و با میزان علاقمندی مشخص دانش خودشان را بالا ببرند. برای مخاطب تدارک ببینند و با آمادگی در مقابل دوربین قرار بگیرند. بسیاری از مجریان تلویزیون خودشان را علامه دهر می‌دانند، درصورتیکه تلویزیون نگاه نمی‌کنند، گالری، نمایشگاه و سینما نمی‌روند، موسیقی گوش نمی‌کنند و فقط می‌خواهند برای مردم ارائه طریق کنند. واقعیت را بخواهید این جواب نخواهد داد.»

او در ادامه توضیح داد: «تمامی افرادی که در حوزه‌های ورزشی، هنری، علمی یا شومن که با عنوان مجری جلو دوربین قرار می‌گیرند وقتی پشت صحنه با جلو صجنه آنها فرق می‌کند برای بیننده باورپذیر نیستند و بعد از مدتی از خاطرات می‌روند.»

برخی از مجری‌ها مثل عادل فردوسی‌پور در تاریخ ماندگار می‌شوند ولی با سیاست‌هایی کنار گذاشته می‌شوند. صفاریان‌پور درباره‌ی بازگشت چهره‌هایی مثل این مجری ورزشی گفت: «تمام تلویزیون‌های دنیا تقریباً این اختیار را دارند تا نیروی انسانی خودشان را انتخاب، استخدام یا اخراج کنند. این موضوع بحثی مدیریتی در تلویزیون است و فنی نیست. ممکن است در جاهایی سلایق و در جاهایی سیاست‌گذاری‌ها‌ موثر باشد.

با حذف شخصی توانمند به عنوان برنامه‌ساز موافق نیستم. حقیقت امر این است عدم تربیت نیروی انسانی که جلوی دوربین قرار بگیرد، عدم داشتن پروتکل و قوانین ثبت شده که غیر سلیقه‌ای و در عین حال فنی و تکنیکی باشد متاسفانه در تلویزیون به چشم نمی‌خورد. در برخی موارد مجری کار خودش را به درستی انجام نمی‌دهد و محق توبیخ و تنبیه حرفه‌ای است و دست آخر اتفاق ساختارشکنانه می‌تواند سیستم مدیریتی را وادار کند تا مجری را حذف کند. زمانی که نیروی انسانی خوب و فردی باشد که به درستی کارش را انجام می‌دهد و مردم او را دوست داشته باشند، برای هیچ‌کسی حذف او قابل پذیرش نیست. مدیران باید پاسخگو باشند.»

این مجری ادامه داد: «اینکه چگونه می‌توان آنها را بازگرداند را هم نمی‌توانم بگویم. من نه تلویزیون دارم و نه مدیر هستم. به نظرم داشتن پرتکل‌های مشخص مکتوب مثل یک کتاب قانون که کسی از آنها عدول نکند و پایش را فراتر نگذارد که در آن قوانین نوشته شده باشد راه حلی کمک کننده است. توبیخ، تنبیه و اخراج وجود دارد ولی نه اینکه تمامی این موارد باشد و در کنارش تشویق و ارتقاء شغلی و احترام وجود نداشته باشد. تمامی این موارد می‌توانند به صورت موازی در کنار یکدیگر پیش بروند و اگر در حال حاضر موازی پیش نمی‌روند نسبت به آن منتقد هستم ولی به نظر می‌رسد هر دو طرف می‌توانند مقصر باشند.»

صفاریان‌پور در پایان گفت: «امیدوارم تمام کسانی که در رسانه‌ی بسیار مهمی به نام تلویزیون کار می‌کنند، حواسشان به مخاطب خودشان باشد و آن پروتکل‌های نانوشته را رعایت کنند. هر ثانیه مقابل دوربین قرار گرفتن یک منبع برای مردم است، چه این موضوع را بخواهیم یا نخواهیم. بنابراین با اطلاعات قوی مقابل دوربین قرار بگیرند و مجریان ویکی‌پدیایی تحقیق نکنند. به مردم احترام بگذارند، احترام به مردم با آرایه‌های مختلف سخن گفتن نیست، بلکه باید خود را برای مقابل دوربین قرارگرفتن آماده کنند. این عدم آمادگی در حال حاضر بحران‌ساز شده  و سال‌هاست شاهد این موضوع هستیم.»

بهترین مجری‌ها بهترین برنامه‌سازها بوده‌اند

منصور ضابطیان، از دیگر مجریان و برنامه‌سازان تلویزیون، درباره‌ی اجراهای ماندگار صدا و سیما می‌گوید: «توانایی، هوش، سواد و ادبیات در اجرا کردن بسیار مهم است و تمامی این موارد یک مجری را در ذهن مردم ماندگار می‌کند. به هر حال یک مجری با تمام این ویژگی‌ها نمی‌تواند فقط به واسطه‌ی چهره و صدایش آنقدر در ذهن مردم ماندگار شود. نکته‌ای را نباید فراموش کنیم که این نکته معمولاً هم مورد توجه قرار نمی‌گیرد. نکته این است که بهترین مجری‌ها هم در رادیو و تلویزیون بدون اینکه در یک برنامه خوب باشند هیچ‌وقت دیده نشده و در ذهن‌ها ماندگار نمی‌شوند. اگر برنامه‌ای خیلی خوب نباشد، بهترین مجری هم در آن برنامه باشد آن برنامه گل نمی‌کند. وقتی یک برنامه موردنظر مردم قرار نگرفت و به قول معروف گل نکرد به طور طبیعی در ذهن مردم نمی‌ماند. وقتی برنامه‌ای در ذهن مردم نماند مجری آن هم در ذهن مردم نمی‌ماند.»

این مجری تلویزیونی ادامه داد: «مجری خوب در کنار یک برنامه‌ساز خوب دیده می‌شود و به همین دلیل می‌بینیم بهترین مجری‌های تلویزیون بهترین برنامه‌سازها هم بوده‌اند. خود آنها می‌دانسته‌اند که چه چیزی را عرضه  و بیان می‌کنند؛ بنابراین دیده می‌شوند. برای مثال شما را به برنامه «مردم ایران سلام» ارجاع می‌دهم که چند سال پیش از تلویزیون پخش می‌شد. آقای رضا شهیدی‌فر آن برنامه را کارگردانی، تهیه‌کنندگی می‌کردند و خودشان مجری اصلی برنامه بودند. آن برنامه چند مجری دیگر در حوزه‌های ورزش تا فرهنگ و موارد مختلف داشت. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های برنامه مجری‌های آن مثل مرحوم اینانلو، آقای جهانگیر کوثری، آقای آتش افروز و بسیاری از اشخاص دیگر بودند که همگی برنامه‌ساز هستند.»

فردوسی‌پور محبوب‌ترین مجری تلویریون

محبوب‌ترین مجری ایرانی عادل فردوسی‌پور، احسان علیخانی، محمود شهریاری، المیرا شریفی، مژده لواسانی و محمدرضا حیاتی، سروش صحت، جواد آتش افروز، ایرج طهماسب هستند. اگرچه با تغییر محدوده سنی افراد پاسخ دهنده، مجری مورد علاقه این افراد تغییر می‌کند ولی برخی مثل سروش صحت و عادل فردوسی‌پور مورد علاقه بیشتر افراد شرکت‌کننده در نظرسنجی ما هستند. بیشتر طرفدار احسان علیخانی زنان بودند اما برخی از مردان هم از او به عنوان یکی از مجری‌های محبوب خود نام بردند.

مجری محبوب
محدوده سنی نوع برنامه
ورزشی گفت‌وگو محور مناسیتی مسابقه خبری اجتماعی-فرهنگی
۲۱-۳۰ عادل فردوسی‌، مزدک میرزایی، محمدرضا احمدی، حمید محمدی سروش صحت، رامبد جوان نظر خاصی ندارند محمدرضا گلزار، احسان علیخانی المیرا شریفی، عاطفه میرسیدی ژیلا صادقی، مژده لواسانی، احسان کرمی، ایرج طهماسب، امیرعلی نبویان
۳۱-۴۰ عادل فردوسی‌پور، محمدرضا احمدی، حمید محمدی مهران مدیری، رضا رشیدپور، بهروز افخمی نجم‌الدین شریعتی، احسان علیخانی حمید گودرزی، افشین زی‌نوری محمدرضا حیاتی، مرتضی حیدری، عاطفه میرسیدی آزاده نامداری، محمد سلوکی، احسان کرمی، نیما کرمی، ایرج طهماسب، ژیلا امیرشاهی، رامبد جوان، امیرعلی نبویان، پژمان بازغی
۴۱-۵۰ عادل فردوسی‌پور، مزدک میرزایی، سروش صحت، باربد بابابی، رضا رشیدپور کاظم احمدزاده، نجم‌الدین شریعتی محمد حسینی، حمید گودرزی، داریوش کاردان، کامبیز دیرباز، احسان علیخانی محمدرضا حیاتی، المیرا شریفی، رضا حسین‌زاده، مرتضی حیدری محمود شهریاری، شهرام شکیبا، احسان کرمی، ایرج طهماسب، مهران غفوریان
۵۱-۶۰ عادل فردوسی‌پور مهران مدیری، رامبد جوان، مهران غفوریان نجم‌الدین شریعتی، حسن سلطانی مرحوم نوذری، احسان علیخانی فواد بابان، مرحوم افشار، رضا رشیدپور، محمود شهریاری
۶۱-۷۰ عادل فردوسی‌پور رامبد جوان مرحوم مصطفی موسوی، کاظم احمدژاده احسان علیخانی، مرحوم افشار، فواد بابان، حیاتی هرمز شجاعی مهر، کاظم احمدزاده
نامشخص عادل فردوسی‌پور، مزدک میرزایی، حمید محمدی، محمدرضا احمدی سروش صحت، رضا رشیدپور مجید یراق‌بافان، علی درستکار، نجم‌الدین شریعتی علیرام نورایی، احسان علیخانی، پوریا پورسرخ فضه‌سادات حسینی، محمد معین آل داوود، المیرا شریفی، مرتضی حیدری رضا رشیدپور، ایرج طهماسب، امیرحسین مدرس، فرزاد حسنی، رضا رفیع، محمودرضا قدیریان

برخی از مجری‌های تلویزیونی برای مخاطبان خود بسیار محبوب هستند ولی در مقابل برخی از آنها چندان مورد اقبال قرار نگرفته‌اند و مردم نسبت به عملکرد آنها اعتراض دارند. امیرحسین میثاقی و آمنه سادات ذبیح‌پور، آزاده نامداری، فرزاد حسنی و وحید یامین‌پور بیشترین رای را در این جدول داشته‌اند. شهروندانی که در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند دلایل مختلفی را مثل اجرای و عملکرد ضعیف، تناقض در گفتار و رفتار، دورویی را دلایل خود اعلام می‌کردند.

مجری غیرمحبوب
محدوده سنی نوع برنامه
ورزشی گفت‌وگو محور مناسیتی مسابقه خبری اجتماعی
۲۱-۳۰ امیرحسین میثاقی نظری ندارند وحید یامین‌پور، آمنه سادات ذبیح‌پور سام درخشانی شعله رزمجو آزاده نامداری، علی ضیاء
۳۱-۴۰ امیرحسین میثاقی محمدرضا مقدسیان وحید یامین پور سام درخشانی کیانا یازرلو، آرزو ماهوتیان فرزاد حسنی، علی ضیاء، صبا راد
۴۱-۵۰ امیرحسین میثاقی محمدرضا مقدسیان رسالت بوذری، فرزاد جمشیدی، آمنه سادات ذبیح‌پور سام درخشانی کیانا یازرلو آزاده نامداری، علی ضیاء، سوسن حسنی‌دخت
۵۱-۶۰ امیرحسین میثاقی نظری ندارند آمن سادات ذبیح‌پور نظری ندارند نظری ندارند نظری ندارند
۶۱-۷۰ نظری ندارند نظری ندارند آمن سادات ذبیح‌پور نظری ندارند نظری ندارند نظری ندارند
نامشخص امیرحسین میثاقی نظری ندارند آمن سادات ذبیح‌پور، وحید یامین‌پور سام درخشانی نظری ندارند علی ضیاء، رضا رشیدپور، فرزاد حسنی، مبینا نصیری

۱۱۰ شهروند تهرانی در نظرسنجی انصاف نیوز شرکت کرده و  به پرسش‌هایمان پاسخ دادند که نتایج آن را در ادامه می‌خوانید:

جنسیت جامعه‌ی آماری
زن ۳۸
مرد ۷۲
مجموع ۱۱۰

بیشتر افرای که به پرسش‌های انصاف نیوز پاسخ داده‌اند، بیشتر از دو ساعت به تماشای تلویزیون می‌نشینند. از آنها می‌پرسم برای تماشای برنامه‌ای خاص به پای تلویزیون می‌نشینند یا اینکه به صورت تصادفی یک برنامه را دنبال می‌کنند. تعداد زیادی از آنها در پاسخ به این پرسش گفتند که با هدفی خاص تلویزیون را روشن می‌کنند.

مدت زمان تماشای تلویزیون
محدوده سنی مدت زمان برای برنامه‌ای خاص تلویزیون می‌بینند
کمتر از یک ساعت ۱ تا ۲ ساعت ۲ تا ۳ ساعت بیشتر از سه ساعت بله خیر
۲۱-۳۰ ۵ ۱۳ ۶ ۲ ۶ ۲۰
۳۱-۴۰ ۳ ۲ ۱۴ ۰ ۱۶ ۳
۴۱-۵۰ ۰ ۲ ۱۶ ۳ ۱۷ ۴
۵۱-۶۰ ۰ ۰ ۸ ۰ ۶ ۲
۶۱-۷۰ ۰ ۰ ۰ ۳ ۳ ۰
نامشخص ۴ ۷ ۱۵ ۷ ۲۱ ۱۲
مجموع ۱۲ ۲۴ ۵۹ ۱۵ ۶۹ ۴۱

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

بستن