نامه سرگشاده علی مطهری به رئیسی درباره‌ی محکومیت محمود صادقی

علی مطهری نماینده‌ی مردم تهران در مجلس در نامه‌ای سرگشاده به ابراهیم رئیسی رییس قوه قضاییه نسبت به حکم محکومیت محمود صادقی دیگر نماینده‌ی تهران در مجلس واکنش نشان داد و با توضیحاتی نوشت: مستدعی است نسبت به اعمال تخفیف مؤثر در احکام صادره در دادگاه تجدیدنظر دستور اقدام مقتضی صادر فرمایید.

متن کامل نامه‌ی دکتر مطهری که نسخه‌ای از آن در اختیار انصاف نیوز قرار گرفته است در پی می‌آید:

جناب حجت‌الاسلام آقای رئیسی دامت برکاته
رئیس محترم قوه قضائیه

با اهداء سلام، در خصوص حکم بدوی محکومیت آقای دکتر محمود صادقی نماینده محترم مجلس، به عرض می‌رساند بخش اعظم محکومیت ایشان طبق رأی دادگاه، تحت عنوان توهین به رئیس سابق قوه قضائیه (۷ ماه حبس تعزیری) و تحت عنوان تمرد در برابر عوامل امنیت دادستانی تهران در مقام اجرای حکم جلب (۱۴ ماه حبس تعزیری) است. قاعدتاً در صدور احکام قضایی باید به ریشه و عوامل جانبی ارتکاب جرم نیز توجه شود. این اتهامات از آنجا نشأت گرفت که آقای صادقی سؤالی را در خصوص وجاهت شرعی و قانونی حسابهای قوه قضائیه و نیز نحوه هزینه‌کرد آنها مطرح و سخنانی بعضاً نیشدار ایراد کرد. این امر موجب عکس‌العمل رئیس وقت قوه قضائیه شد و پاسخ تندی داد و شکایت معاون وقت دادستان عمومی و انقلاب تهران نیز به مجلس رسید.

در شب ۲۸ صفر، یعنی شب یک روز تعطیل، مأموران دادستانی برای بازداشت آقای صادقی به درب منزل ایشان رفتند و البته ایشان از همراهی آنان امتناع کرد با این استدلال که ابتدا باید هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مستقر در مجلس نظر بدهد، اگر کار من خارج از حیطه وظایف نمایندگی بود و جرم تشخیص داده شده، آنگاه قوه قضائیه می‌تواند اقدام کند.

در واقع صدور و اجرای حکم جلب ایشان یک اشتباه بوده که این امر ظاهراً توسط دادگاه نیز پذیرفته شده است. بنابراین ۱۴ ماه حبس تعزیری تحت عنوان «تمرد در برابر عوامل امنیت دادستانی تهران» به نظر عادلانه به نظر نمی‌رسد. اتفاقاً در همان زمانی که مأموران پشت درب منزل آقای صادقی بودند ایشان با من به عنوان نایب رئیس مجلس تماس گرفت و مشورت خواست. من گفتم کارشان غیرقانونی است چون هنوز هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان نظر نداده است.

بعد از این قضیه، رفتار آقای صادقی که خود را مظلوم و مجلس را مورد هتک حرمت می‌دانست به تندی گرایید و در سخنرانی خود در دانشگاه شیراز در پاسخ به سخنان تند رئیس سابق قوه قضائیه تعبیر «مزخرفات» را به کار برد و همین، توهین تلقی و اکنون موجب ۷ ماه حبس تعزیری شده است.
علی‌هذا با توجه به سیر و ریشه قضیه و نیز اظهارنظر جناب آقای صادق لاریجانی که گفته‌اند من شخصاً شکایتی ندارم، مستدعی است نسبت به اعمال تخفیف مؤثر در احکام صادره در دادگاه تجدیدنظر دستور اقدام مقتضی صادر فرمایید. قبلاً از حسن توجه آن مقام محترم سپاسگزارم.

با تقدیم احترام
علی مطهری

انتهای پیام

نوشته های مشابه

پیام

  1. سلام آقای علی مطهری نسبتا نماینده شجاعی در این قحط الرجال بود ! او را دوست دارم و ازش حمایت میکنم …محمود صادقی هم همینطور …ولی از این نامه اخیرش خوشم نیومد ! نه اینکه در مورد حکم مسخره برای صادقی نباید کاری کرد؟! بلکه برای اینکه الان باید برای بازگشت به زندان ! هنگامه شهیدی ، نامه نوشت ، برای کیوان صمیمی ، نسرین ستوده و….و…و…که این آدمهای فرهیخته ، دلسوز و….به چه گناهی در بندند؟؟،! الان ما به زاهدی میگیم با انصاف و با شرف ، درست هم هست انسان را با شرف باشرفه ، به مرتضوی و…و…و… چی باید گفت؟؟!! یا به …و…. که انسانهای دلسوزی که سوابق زاهدی رو چه عرض کنم ؟!! نداشتند ! بلکه برای رفع انحرافات روش زیستی و حکومتی همین حاکمان فعلی ! دلسوزی ، کردند و به خاط همین دلسوزی سالهاست گرفتارند رو به بند کردند ! خلاصه آقای مطهری ، صادقی و…فقط دوستان ! شما گرفتار لجبازی تندروها نشدند! بلکه بیگناهان زیادی که دور از قد ت بودند هم دچار مصیبت شدند که هیچکس ! بفکرشون نیست ، جز داداری که منتقم سختی است و وای به اون روز….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا