جنجال مستند تازه «مایکل مور»

گروهی از متخصصان آب و هوایی خواستار جلوگیری از نمایش جدیدترین مستند ساخته «مایکل مور» به دلیل ارائه اطلاعات اشتباه و گمراه کننده شدند.

به گزارش ایسنا به نقل از گاردین، دانشمندان آب و هوایی و فعالان محیط زیست اعلام کردند مستند جدید «سیاره انسانها»  به تهیه کنندگی «مایکل مور» مستندساز مشهور آمریکایی در نقد “جنبش زیست محیطی سبز” اثری خطرناک، گمراه کننده و مخرب است که باید از نمایش آن جلوگیری شود.

مستند «سیاره انسان‌ها» که هفته گذشته و همزمان با روز زمین توسط «مایکل مور» تهیه کننده این فیلم منتشر شد، عنوان می‌کند ماشین‌های برقی و انرژی خورشیدی غیرقابل اعتماد هستند و برای کارکرد به سوختهای فسیلی وابسته‌اند. این مستتند همچنین به انتقاد از «ال گور» فعال محیط زیست و سیاست‌مدار آمریکایی به دلیل حمایت از فن آوری‌های ناقص به جای ارائه راهکارهای مناسب و واقعی برای بحران آب و هوایی پرداخته است.

این مستند جدید به تهیه کنندگی «مایکل مور» با واکنش‌های جدی دانشمندان و فعالان رو به رو شده و در نتیجه کتابخانه آنلاین ویدئو به طور موقت نمایش این مستند را منتوقف کرده و آن را مملو از اطلاعات نادرست خوانده است. نسخه آنلاین این مستند در شبکه اجتماعی یوتیوب تاکنون بیش از سه میلیون بازدید داشته است.

«جاش فاکس» کارگردان مستند «سرزمین گاز» با نوشتن یک نامه که به امضای بسیاری از دانشمندان و فعالان محیط زیست رسیده است خواستار جلوگیری از نمایش این مستند شدند و آن را به طور شوکه کنندهای گمراه کننده، احمقانه و شامل ادعاهای نادرست درباره انرژیهای تجدیدپذیر توصیف کردند.

مستند «سیاه انسانها» پیش از این در جشنواره فیلم «تَروِرس سیتی» نیز به نمایش گذاشته شده بود و «مایکل مور» آن را مهمترین فیلم نمایش داده در تاریخ ۱۵ سلاله جشنواره معرفی کرد. «جف گیبز» نویسنده و کارگردان این مستند نیز از متخصصان محیط زیست خواسته به جای تمرکز بر روی فن آوری‌های جدید؛ هدف خود را بر روی رشد بی‌رویه اقتصاد و جمعیت جهانی معطوف کنند.

انرژی‌های تجدیدپذیر از گذشته تاکنون به عنوان جایگزینی گران و غیرقابل اعتماد از سوی کمپانی‌های نفت و گاز و لابی‌های طرفدار آنها مورد انتقاد قرار می‌گیرد که تلاش‌های دانشمندان برای کاهش گازهای گلخانه‌ای و گرمای جهانی را بی‌ارزش قلمداد می‌کنند.

انتهای پیام

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن