مرعشی: حضور در قدرت با احیای سرمایه اجتماعی منافاتی ندارد

فراررو‌ نوشت:

سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی ایران برخلاف قائم مقام و عضو حزب اتحاد ملت، میان حضور در قدرت و احیای سرمایه اجتماعی منافاتی نمی‌بینند.

به گزارش سایت کارگزاران، حسین مرعشی گفت: احیای سرمایه اجتماعی و حضور در قدرت هیچ منافاتی با یکدیگر ندارند و نمی‌توان اصلاح‌طلبان را در دو راهی انتخاب یکی از این‌ها قرار داد. چون اصلاح‌طلبان قدرت را برای خودشان نمی‌خواهند بلکه قدرت را برای اصلاح امور کشور و حل مشکلات مردم می‌خواهند. البته قدرت مثل همه خوبی‌های دیگر دنیا می‌تواند شر هم باشد. خیر و شر بودن قدرت به این بستگی دارد که شما با چه هدفی دنبال کسب قدرت باشید.
وی با تأکید بر این‌که بدون قدرت که نمی‌توان امور یک جامعه را اصلاح کرد، افزود: انقلاب اسلامی هم یک انقلاب اصلاحی بود و اولین کارش برای اصلاح امور کشور، ساقط کردن نظام شاهنشاهی و جایگزینی نظام جمهوری اسلامی بود، در واقع قدرت را از افراد ناباب گرفت و به دست افراد صالح جامعه داد. تاکنون هیچ فرد یا گروهی را سراغ نداریم که بدون استفاده از ابزار مؤثری به نام قدرت، توانسته باشد جامعه‌ای را اصلاح کند. البته که قدرت ممکن است غرور، تکبر و فساد هم بیاورد، ولی با انتخاب افراد شایسته این خطر‌ها نیز کم می‌شود.
مرعشی با اشاره به نارضایتی مردم از دولت و مجلس، اظهار کرد: اگر مردم رنجشی از اصلاح‌طلبان هم دارند به این خاطر است که اصلاح‌طلبان هنگام حضور در قدرت، قاطعیت لازم را در اصلاح امور نداشتند. گلایه مردم این نیست که چرا اصلاح‌طلبی به مجلس، شورای شهر یا دولت رفته است بلکه گلایه این است شما که مسئولیت پذیرفتید چرا با قاطعیت رفتار نکردید و نتوانستید آن‌گونه که باید عمل کنید.
وی همچنین در واکنش به اظهارات منصوری گفت: اگر خانم آذر منصوری، قدرت را برای اصلاح امور جامعه نمی‌خواهد چرا حزب درست کردند، بنیاد خیریه تأسیس می‌کردند و به فقرا و نهاد‌های امدادی کمک می‌کردند. این‌که شرایط انتخابات را برای حضور اصلاح‌طلبان مساعد نمی‌دانند مسئله دیگری است. من و خانم منصوری در فضا که حرف نمی‌زنیم. ما در زمین و در کشوری بنام ایران با یک سابقه دموکراسی‌خواهی و قانون طلبی هستیم که ۱۲۰ سال از ورود این مفاهیم به آن می‌گذرد. ما در این جامعه باید کار را جلو ببریم. من به خانم منصوری از افراد مؤثر حزب اتحاد ملت یا هر فرد دیگری که فکر می‌کند قدرت را لازم ندارد توصیه می‌کنم حزبش را ترک کند و مؤسسه خیریه بزند یا روی آموزش مردم و تربیت جوانان کار کند. اما وقتی شرایط جامعه برای پذیرش شخصیت‌های والا و راهکار‌های جدید مساعد نباشد؛ همان جوان‌های تربیت شده از کف جامعه ناگزیر از مهاجرت به امریکا و اروپا می‌شوند. پس اگر قصد ساختن ایران را داریم نباید قدرت را از دست بدهیم. ما هم قبول داریم قدرت را باید باعزت کسب کرد و با مماشات از آن نمی‌توان استفاده کرد.
سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی ایران اضافه کرد: قدرت‌طلبی شخصی، خیلی مذموم است، ولی اگر قصد استفاده از قدرت را در نهاد‌های مؤثری مانند مجلس، شورا‌ها و دولت برای اصلاح سیاست‌ها و نهاد‌های کشور داشته باشیم و بخواهیم کشور را به سمت رشد پایدار ببریم؛ بد نیست. قدرت اگر بد بود امام‌خمینی پانزده سال در تبعید ایستادگی نمی‌کردند و زندانیان سیاسی قبل از انقلاب هم شکنجه و زندان را تحمل نمی‌کردند تا نظام شاهنشاهی را به نظام جمهوری تبدیل کنند.
از این منظر همچنین ائتلاف به مثابه یک راهکار هنوز هم امکان‌پذیر است. چنانچه مرعشی در این باره افزود: ائتلاف، ابزاری است که می‌تواند در یک مقطعی مورد استفاده قرار بگیرد و در یک مقطعی از آن استفاده نشود. اگر اصلاح‌طلبان برای حضور در قدرت به ائتلاف با یک گروه، نیاز داشته باشند در صورتی‌که مشی اصلاح‌طلبی بتواند با تفکر آن گروه یا جریان کنار بیاید ائتلاف نیز می‌تواند بکند. چون اصلاح‌طلبی به حضور در قدرت برای اصلاح امور نیاز دارد و جز با در اختیار گرفتن قدرت رسمی حکومتی نمی‌تواند ابزار‌های دیگر را در اصلاح جامعه به کار بگیرد. پس قدرت را نباید امر بدی تلقی کرد. قدرت مثل ثروت است کسی نمی‌تواند بگوید تولید ثروت بد است، ولی اگر هدف تولید ثروت، انحصار ثروت در دست گروه خاصی باشد پسندیده نیست.
به گفته مرعشی، نمی‌توان بر مبنای نارضایتی مردم از عملکرد اصلاح‌طلبان تجویز کرد که حضور در قدرت دیگر اولویت اصلاح‌طلبی نیست. او افزود: اگر نهاد، اشخاصی یا احزاب اصلاح‌طلبی یک شورای ۲۱ نفره متشکل از اصلاح‌طلبان را به جای به کار گرفتن در راستای منافع عامه مردم تهران در خدمت منافع کوتاه‌مدت حزبی خود قرار داده است، حتماً کار بدی کرده است. ولی اگر شورای شهر را برای منظم کردن،

مبارزه با فساد و تسهیل کار مردم و آبادی شهر کار بگیرید چه بهتر از این؟ چه ابزاری بهتر از این قدرت وجود دارد. پس اگر قدرت در جهت منافع فردی، حزبی و گروهی بکار گرفته نشود و برای اعتلای کشور و خدمت به خلق خدا باشد سرمایه اجتماعی هم می‌آورد و مطلوب است.
وی افزود: اگر عده‌ای هنوز از آقای کرباسچی به عنوان شهردار اسبق تهران خاطره خوب دارند به زمان حضور او در قدرت برمی‌گردد. همچنان‌که محبوبیت آقای خاتمی نیز به دلیل رفتار و عملکرد او در وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی و ریاست جمهوری اوست. چون او قدرت را در جهت اعتلای ایران در حوزه فرهنگ به کار گرفت؛ او در زمان ریاست‌جمهوری به یک شخصیت ملی و بین‌المللی تبدیل شد. چون از قدرت خود برای منافع خانوادگی و گروهی استفاده نکرد. اگر آقای خاتمی به قدرت نمی‌رسید نمی‌توانست از خود نام نیک به جای بگذارد. پس اگر عملکردمان خوب نبود و سرمایه از دست دادیم ربطی به حضور در قدرت ندارد. اگر عملکرد فردی بد بود آن فرد را کنار بگذاریم و کسی را که عملکردش خوب است روی کار بیاوریم. به عبارت دیگر به خاطر عملکرد بد، قدرت را کنار نگذاریم. نباید در برداشت از موضوعات دچار اشتباه شویم. ما در یک مقطعی ممکن است بد عمل کنیم و مردم از سیاست‌مداران زده شوند این به خاطر کارکرد ضعیف آن‌ها است.
مرعشی در ادامه با اشاره به اشتباه اصلاح‌طلبان در مجلس دهم، گفت: در مجلس دهم نباید رقابت بین آقای محمدرضا عارف و علی لاریجانی را تقویت می‌کردیم. نباید اجازه می‌دادیم این رقابت شکل بگیرد، چون مجلس به هر دوی آن‌ها نیاز داشت. اگر ما دو گروه اصلاح‌طلب میانه به رهبری آقای عارف و اصول‌گرای میانه به رهبری آقای لاریجانی را در مجلس با هم هماهنگ می‌کردیم و یک اکثریت نیرومند شکل می‌دادیم مجلس ضعیف نمی‌شد. ما این کار را نکردیم هم مجلس و هم دولت ضعیف شد. در نتیجه آقای عارف و آقای لاریجانی به حاشیه رفتند و این به ضرر ما شد. حالا هم هر دوی آن‌ها از صحنه مهم‌ترین نهاد تصمیم‌گیری سیاسی کشور حذف شدند. اگر ما این اشتباه را کردیم باید از آن درس بگیریم نباید بگوییم مجلس مهم نیست. مجلس مهم است.
به گفته مرعشی، اصلاح‌طلبان با درس گرفتن از اشتباهات خود از حالا باید برای انتخابات ۱۴۰۰، با انسجام، وحدت و واقع‌بینی دنبال راهکار‌هایی باشند که عملیاتی باشند.
سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی ایران گفت: این‌که چه راهکار‌هایی عملیاتی است باید منتظر سیاست‌های کلان انتخابات باشیم. چون اصلاح‌طلبان یا اصول‌گرایان سیاست‌های کلی انتخابات را رقم نمی‌زنند. سیاست‌های کلی انتخابات را نهاد‌هایی بالادستی نظام رقم می‌زنند و جریان‌ها باید در چارچوب آن محدوده‌ای که نظام فرصت رقابت می‌دهد دست به انتخاب‌های درست بزنند.


پاسخ آذر منصوری، قائم مقام دبیرکل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی به موارد طرح شده در گفتگوى سید حسین مرعشى با سایت فرارو:

جناب آقای حسین مرعشی
سخنگوی محترم حزب کارگزاران سازندگی

با سلام‌ و آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما در این ماه ضیافت الهی؛

روزنامه کارگزاران سازندگی ارگان حزب متبوع شما در روز شنبه مورخ ۱۳اردیبهشت ۹۸ مصاحبه ای از جنابعالی منتشر نموده است که در آن نگارنده را خطاب قرار داده و مطالبی را به بنده نسبت داده اید که ‌طرح چنین نکاتی از طرف شما به عنوان یکی از اعضای اثر گذار و منصف حزب کارگزاران دور از انتظار بود. چه بسا اگر این سخنان با این مضمون از جانب برخی از افراد دیگر حزب مطرح می شد خیلی دور از انتظار نبود، اما طرح آن از جانب جنابعالی موجب تعجب و حیرت بنده شده است.

جنابعالی در مصاحبه فرموده اید :

«اگر خانم آذر منصوری، قدرت را برای اصلاح امور جامعه نمی‌خواهد چرا حزب درست کردند، بنیاد خیریه تأسیس می‌کردند و به فقرا و نهاد‌های امدادی کمک می‌کردند.

من به خانم منصوری از افراد مؤثر حزب اتحاد ملت یا هر فرد دیگری که فکر می‌کند قدرت را لازم ندارد توصیه می‌کنم حزبش را ترک کند و مؤسسه خیریه بزند یا روی آموزش مردم و تربیت جوانان کار کند. اما وقتی شرایط جامعه برای پذیرش شخصیت‌های والا و راهکار‌های جدید مساعد نباشد؛ همان جوان‌های تربیت شده از کف جامعه ناگزیر از مهاجرت به امریکا و اروپا می‌شوند. پس اگر قصد ساختن ایران را داریم نباید قدرت را از دست بدهیم»

لازم به یادآوری است که نگارنده در هیچیک از مصاحبه ها و اظهار نظر های خود اظهاراتی با این محتوا و مضمون نداشته ام و متعجبم که شما چگونه و بر اساس چه اطلاعاتی چنین قضاوتی در مورد دیدگاههای بنده داشته اید؟؟!

روشن است که تشکیل حزب و کنش و فعالیت حزبی معطوف به کسب قدرت و یا اثر گذاری بر قدرت است و هر حزبی بنابر مرامنامه خود سعی می کند با حضور در قدرت برنامه ها و اهداف خود را در مناسبات قدرت جریانسازی کند و ناگفته پیداست که اصلاح طلبان نیز تلاش می کنند در کنار تحقق خیر همگانی، دمکراتیزاسیون را در این ساختار تقویت کنند. همه حرف من چه در پیشا انتخابات۹۸ و چه پسا انتخابات ۹۸ این بوده و این است که اصرار بر حضور در قدرت اگر به تقویت دمکراتیزاسیون و خیر همگانی نیانجامد، نتیجه ای جز سرمایه سوزی برای جریان اصلاحات نخواهد داشت.

طبعاً تاثیرگذاری بر قدرت لزوماً به معنای دنبال قدرت رفتن، بدون پرنسیب و به هر قیمتی و بدون توجه به قضاوت افکار عمومی و حامیان یک حزب نیست، به خصوص زمانی که رفتارهای متکبرانه و متفرعنانه اصحاب قدرت راه ورود شرافتمندانه به قدرت برای صاحبان هر فکر و اندیشه‌ای متفاوت از آنها را مسدود کرده است.

باور من این اصرار بر حضور در قدرت به هر قیمتی اگر نتواند منشأ اثر در تقویت رکن جمهوریت نظام و رضایتمندی مردم که پشتوانه اصلی قدرت اصلاح طلبان محسوب می شوند و نیز خیر عمومی باشد، موجب حذف اصلاحات و اصلاح طلبی در جامعه ایران خواهد شد.

در هیچیک از اظهارات بنده اینکه اصلاح طلبان باید کار حزبی را تعطیل کنند و به دنبال کارهای خیریه و عام االمنفعه باشند، دیده نمی شود، چه بسا بنده همزمان هم در هر دو حوزه فعالیت دارم و از قضا معتقدم ماموریت حزب با ماموریت نهاد مدنی عام المنغعه دو حوزه کاملا مجزا اما در مجاورت با یکدیگر قرار دارند و یک فعال حزبی هم باید از ظرفیت های فردی خود در کاهش آلام مردم استفاده کند و همه ظرفیت های موجود را در این راه به کار گیرد.

در پایان امیدوارم داوری و قضاوت های ما در خصوص افراد و یا مخاطب قرار دادن آنها و یاحذف سیاسی و فیزیکی آنها بر مبنای اطلاعات دقیق، انصاف، واقع بینی ودر نهایت اصلاح امور باشد.

در پناه حق سلامت و برقرار باشید
انشاءالله
آذر منصوری
۱۴اردیبهشت ۱۳۹۸


پاسخ سید حسین مرعشى به جوابیه آذر منصورى:

سرکار خانم آذر منصوری سلام پاسخ شما به مصاحبه من با سایت فرارو را ملاحظه کردم ، ضمن تشکر از توضیحات مفیدتان ، پاسخ من به سوال های خبرنگار فرارو است که مدعی شده بود شما فرموده اید “کسب قدرت مذموم است ” . اگر این ادعا درست نبوده انتقاد شما وارد است .

موید باشید

سید حسین مرعشی

١۴ اردیبهشت ماه ١٣٩٨

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا