همه قربانیان کرونا به شیوه شرعی غسل و تدفین می شوند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، حجت الاسلام والمسلمین «مجتبی صداقت» امروز یکشنبه در ششمین نشست کارگروه ارزیابی رسانه ای مدیریت بیماری کرونا در وزارت کشور افزود: در شرایطی که حتی برخی اعضای خانواده های قربانیان کرونا به دلایل بهداشتی و هراس از ابتلا به این ویروس مهلک حاضر نبودند در مراسم خاکسپاری آنها حاضر شوند، تعداد ۱۶۹ طلبه خواهر و برادر از مدتها پیش به صورت داوطلبانه و برنامه ریزی شده، هر روز به بهشت زهرا می روند و با رعایت پروتکل های بهداشتی، پیکر اموات کرونایی را غسل می دهند، کفن می کنند، بر آن نماز می خوانند و سپس، آنها را به خاک می سپارند.

وی تصریح کرد: خوشبختانه، تاکنون هیچگونه ابتلای به کرونا در میان این طلاب و روحانیون داوطلب مشاهده نشده است و همه آنها در سلامت کامل بسر می برند.

صداقت همچنین از حضور نیروهای جهادی و طلاب و روحانیون جوان در ۱۷ بیمارستان تهران و نیز، بیمارستانهای بسیاری از شهرهای کشور به منظور کمک به بیماران و کادر درمانی با انجام خدمات مختلف برای آنان به عنوان بخشی از اقدامات این بنیاد با همکاری گروه های مردمی در جریان بحران کرونا نام برد.

مدیر امور استان های بنیاد فرهنگی خاتم الاوصیا(عج) با بیان اینکه اقدامات انجام شده در فرایند مبارزه با کرونا در بازه زمانی سه ماهه بسیار تحسین برانگیز و قابل قبول  بوده است، گفت: حفظ انسجام ملی و تقویت سرمایه اجتماعی از جمله اقدامات کلیدی است که با توجه به فراگیری بیماری کرونا امروز باید بیش از گذشته  در کشور صورت بگیرد و بنیاد خاتم الاوصیا نیز در اقدامات خود همین هدف را دنبال می کند.

صداقت با بیان اینکه قرارگاه جهادی خاتم الاوصیا(عج) در سال ۹۲ با فرمان مقام معظم رهبری و با هدف ایجاد هماهنگی میان گروههای مردمی در زمینه فعالیتهای فرهنگی فعالیت خود را آغاز کرد، افزود: با شبکه سازی های صورت گرفته در کشور و فعال شدن گروههای جهادی و خودجوش مردمی، امروز مشکلی در زمینه تغذیه فرهنگی مردم کشورمان نداریم و این شبکه در حال خدمات رسانی در حوزه های مختلف به مردم است.
وی با بیان اینکه فعالیت گروههای مردمی و جهادی همواره مورد تاکید رهبری معظم انقلاب اسلامی است، تصریح کرد: امروز گروههای جهادی در خط مقدم فعالیت های خیرخواهانه قرار دارند و خدمت رسان مردم و گروههای آسیب دیده از ویروس کرونا در سرتاسر کشور هستند.
حجت الاسلام و المسلمین صداقت گفت: در این زمینه، قرارگاه ملی مدافعان سلامت را راه اندازی کرده ایم که با تشکیل کارگروههای مختلف، در زمینه تهیه و توزیع مواد و امکانات بهداشتی، تامین غذا برای خانواده های نیازمند و تولید برنامه های فرهنگی برای ارتقای سلامت روحی و روانی خانواده ها تلاش می کند.
مسئول محورعملیات مبارزه با کرونا در قرارگاه فرهنگی خاتم الاوصیا(ع) در ادامه به تشریح فعالیتهای آن قرارگاه در حوزه مواد بهداشتی پرداخت و اظهارداشت: با هماهنگی واحدهای تولیدی و شناسایی و توانمندسازی گروههای مردمی، توانستیم به بخشی از تقاضاهای بهداشتی مردم در زمینه های مختلف پاسخ دهیم.

وی تهیه و توزیع ۱۲۰ تن الکل ، راه اندازی ۵ کارگاه تولید دستکش ، تامین روزانه یک کامیون پارچه های مخصوص ماسک برای تولیدکنندگان خانگی، توزیع ۳۰۰ هزار جفت دستکش لاتکس و اقلام بهداشتی دیگر را از جمله اقدامات قرارگاه مردمی خاتم الاوصیا (عج) برشمرد که با هزینه های مناسب در اختیار تولیدکنندگان یا مصرف کنندگان قرار گرفته است.

فعال سازی محلات در شهرستان ها از دیگر موضوعاتی بود که صداقت به آن اشاره کرد.وی گفت: ما راه برون رفت از بحران کرونا و پیامدهای آن را تاکید بر محله محوری می دانیم و به همین دلیل، در بحران فراگیر کرونا ، همه گروههای جهادی و مردمی در محلات خودشان فعال شده و جوانان را به میدان آورده اند.
مسئول امور استانهای بنیاد خاتم الاوصیا(عج)  با بیان اینکه با بهره گیری از ظرفیت محلات توانستیم ضدعفونی معابر و مکان های پرتردد را بخوبی انجام دهیم؛ یادآور شد: طبق گزارش های وزارت بهداشت در مناطقی که کار ضدعفونی صورت گرفته بود؛ آمار مبتلایان به کرونا نسبت به سایر جاها کمتر بوده است.
صداقت  راه اندازی پویش های محله محور نظیر پویش صدقه سلامت، پویش گوشت نذری برای کمک به خانواده های نیازمند، استفاده از ظرفیت مساجد و حسینیه ها برای اطعام و اسکان کارتن خواب ها را بخشی از اقدامات بنیاد خاتم الاوصیا(عج) در این چارچوب برشمرد.

وی همچنین با اظهار اینکه تاکنون در زمینه تولید نیازهای بهداشتی و درمانی بسیار موفق عمل کرده ایم و امروز نیاز به کار فرهنگ سازی و پرداختن به نیازهای معنوی مردم است؛ گفت: با توجه به جریان سازی رسانه های معاند و تلاش برای خراب کردن روحیه مردم، باید در مساله اوقات فراغت شهروندان و نیازهای فرهنگی آنان برنامه داشته باشیم.

مدیر امور استان های بنیاد خاتم الاوصیا با تاکید بر اینکه برای برون رفت از وضعیت موجود راهی جز همکاری، انسجام داخلی و بهره گیری از همه توان و ظرفیت های داخلی نداریم؛ تصریح کرد: باید با حمایت از مردم در قالب طرح کمک های مومنانه و بسبج ملی، بتوانیم از این آزمون موفق بیرون بیاییم و نشان دهیم که با وحدت داخلی توان انجام هر کاری را داریم.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا