روحانی: امیدواریم به زودی در مناطق سفید، مدارس بازگشایی شود

رییس‌جمهور روحانی گفت: امیدواریم در مناطق سفید به زودی بتوانیم مدارس را باز کنیم. ممکن است به این نتیجه برسیم که سه روز در هفته یا یک روز در هفته بیشتر لازم نیست که دانش آموزان به مدرسه بروند. البته برای قضاوت در این زمینه زود است اما باید به این موضوع توجه داشته باشیم.

به گزارش ایرنا روحانی عصر سه شنبه در مراسم بزرگداشت هفته معلم که به صورت ویدئوکنفرانسی در سالن شهید بهشتی ریاست جمهوری برگزار شد با بیان اینکه جایگاه معلم مقام معلم مقام بسیار والا و بلندی هست، اظهارداشت: جایگاه معلم و مقام معلمین مقام بسیار بالایی است. اولین معلم در آنچه که در متون دینی و در قرآن مشاهده می کنیم خود خداوند بزرگ است و آغاز خلقت بشر اساسا با تعلیم خداوند همراه شد. یعنی خداوند معلم و حضرت آدم شاگرد آن شد.

وی با بیان اینکه مقام معلمی در درجه اول از آن خداوند بزرگ و بعد هم از آن پیامبران عظیم شان است، گفت: اینکه تجلیل کنیم از معلم این در توان ما نیست که از خدمات آنها و کار عظیم و بزرگ آنها بتوانیم به خوبی قدردانی کنیم. هرچه داریم در زندگی از اخلاق و تربیت و مهارت و دانش، بخش اعظم آن از آن آموزش و پرورش و معلمین است.

رییس جمهوری گفت: اولین کلاسی که برای ما هست کلاس خانه است و اولین معلمینی که بعد از ولایت فرزندان جامعه می بینند پدران و مادران هستند و پشت سر آن کلاس مدرسه و معلمین هستند که جایگاه والایی دارند و اگر کشوری سعادتمند شود و بتواند مراحل رشد را طی کند ریشه آن به آموزش و پرورش و کلاس درس بر می‌گردد.

روحانی اظهارداشت: این فضایی که این ایام به وجود آمده در کرونا و بخشی از تعلیم و تربیت از طریق صدا و سیما و یا شبکه فضای مجازی که در اختیار داریم انجام می شود، این حداقل کاری است که می‌شود کرد که حتما جای کلاس درس و معلم و محیط مدرسه را نمی‌تواند پر کند.

وی خاطرنشان کرد: محیط مدرسه و آشنایی و معلمی که بالای سر شاگردانی که کنار هم هستند و این کلمه همکلاسی یا همدرس بودن یک نکته مهمی است که در طول زندگی به عنوان یک خاطره زیبا برای همه ما می‌ماند. همیشه از روزهایی یاد می‌کنیم که سال‌های اولیه و متوسطه و دانشگاهی در کنار معلمین و همکلاسی ها بودیم و خاطراتی که داریم اما فضای مجازی و صدا و سیما می‌تواند بخشی از آن خلاء را  پر کند.

رییس جمهور یادآور شد: باید یاد کنیم از معلمین بسیار بزرگوار در تاریخ کشور، از شهید مطهری گرفته که نام این روزها به نام روز معلم گرفته شده به خاطر آن بزرگوار است و جزو شخصیت‌های استثنایی تاریخ و جزو شاگردان بلندمرتبه مکتب امام (ره) بود.
روحانی با بیان اینکه شهید مطهری هم در عمق دانش و علم و هم در اخلاق و هم در غیرت دینی یک شخصیت کم نظیر بود، گفت: آثار شهید مطهری برای فرهنگ و جامعه و پاسخ به سوالات عصر دیروز و عصر امروز بهترین پاسخگو است. کتاب‌های شهید مطهری بخش بزرگی از سوالات جامعه امروز ما را پاسخ داده است. او دیروز در نوشته‌ها و نطق‌ها مشکلات ما را پاسخ داده است و این بسیار زیبا بوده است که نام روز معلم با شهادت آن بزرگ‌مرد عجین شده است.
وی گفت: البته شخصیت‌هایی مثل شهید رجایی، باهنر به عنوان شخصیت‌هایی که برای آموزش و پرورش زحمات بسیار زیادی کشیدند و سمت‌هایی در این زمینه در سال‌های اولیه انقلاب برعهده داشتند و به روح همه معلمین و دانش آموزانی که در طول انقلاب در صحنه حضور داشتند، درود می‌فرستیم

رییس دولت تدبیر و امید اضافه کرد: روز ۱۳ آبان یکی از روزهای انقلاب است که به یاد شهدای دانش‌آموز و در  در طول دفاع مقدس هم دانش آموزانی که در صحنه نبرد آمدند و از معلمین و کسانی که شهید شدند یاد آنها را گرامی می داریم و به روح بلند آنها درود می فرستیم. شهید فهمیده یکی از نمونه‌های بزرگ این عرصه بود.

روحانی در بخش دیگری از سخنانش گفت: در دوران استثنایی ما قرار گرفتیم. دوران کرونا که بخشی از تاریخ انسان‌ها شده است. در طول قرن‌ها ما حادثه ای نداشتیم که یک نوع مبداء برای تحولات باشد نمی‌گویم مبداء برای تاریخ ولی مبداء برای بسیاری از تحولات است. از این پس خواهند گفت که در دوران کرونا چه بر سر انسان‌ها آمد و پسا کرونا چه شد این حتما در تاریخ ثبت می‌شود.

رییس جمهوری اضافه کرد: در این ایام روزهای سختی بر همه کشورها و مخصوصا بر ما ایرانیان گذشت. علاوه بر این ویروس مردم ما موضوع تحریم را هم به همراه داشتند. اما بهترین مقاومت و تاب آوری را از خود نشان دادند. ما می توانیم در اخلاق جوامع و ملت‌ها این را ثبت کنیم و شرایط اخلاقی مردم ما را در دوران فشار کرونا با سایر ملت و کشورها مقایسه کنیم.

وی اضافه کرد: برخی از کشورها ناچار شدند از ارتش و سلاح استفاده کنند تا نگذارند مردم از خانه‌های خود خارج شوند تا بتوانند قرنطینه را اعمال کنند. در حالی که در کشور ما نیازی به توپ و تانک نداشتیم به راحتی با مردم حرف زدیم و مردم با فرهنگ به خوبی صدا را شنیدند.

روحانی گفت: ما اگر روند کرونا را در ایران نگاه کنیم، روزهای پیک و اوج این بیماری و این ویروس در کشور ما تقریبا روزهای آخر اسفند و هفته‌های اول فروردین است. اگر دقیق تر بگویم از ۲۶ اسفند شروع شد. ما سه هفته اوج داشتیم و بعد با ملایمت این روند به سمت تثبیت شدن حرکت می کند.

رییس جمهوری گفت: البته هنوز راه زیادی در پیش داریم تا از ویروس بگذریم. آن چه گفته می شود و شاید درست باشد این که تا زمانی که به طور دقیق داروی دقیقی برای درمان این ویروس پیدا نشود و تا زمانی که واکسن در اختیار بشر قرار نگیرد شاید ما هفته‌ها و ماه‌ها گرفتار این مسئله باشیم.

وی یادآورشد: مردم ما تا امروز امتحان خوبی را از خودشان نشان دادند چه در آن روزهای پیک و روزهای بسیار سخت و چه حالا در روزهایی که یک مقدار شرایط بهتر شده است و این شرایط بهتر هم عمدتا از آن کادر پزشکی و درمانی و بالاتر از آن مراعات مردم است که فاصله گذاری‌ها را مراعات کردند و دستورالعمل ها را مورد توجه قرار دادند تا مقداری از پیک و روزهای سخت فاصله گرفتیم.

روحانی با بیان اینکه هنوز این روزهای سخت ادامه دارد، اظهارداشت: کار بزرگی در این ایام انجام گرفت اولین گروهی که این بار را بر دوش گرفتند پزشکان، پرستاران و کادر درمانی بود. آن‌ها بار سنگینی را بر دوش گرفتند و کار عظیمی را انجام دادند فداکاری بزرگی را از خودشان نشان دادند و بعد از آن، آنهایی بودند که شرایط زندگی را برای مردم تا حدی آسان کردند.

وی ادامه داد: این که در فروشگاه‌های ما مواد غذایی و موارد مربوط به بهداشت مردم، ضد عفونی‌ها و بعد از چند روزی که مشکلاتی داشتیم توانستیم از آن عبور کنیم مربوط به کار و تلاش همه کارگاه‌های کشور،   کشاورزان، کارگران، کسبه، فروشگاه‌ها، راننده‌ها، خلبانان  و کادر پروازی و مردم  بود.

رییس جمهوری گفت: ملت ما به صحنه آمدند و از طرف دیگر آنهایی که در اقتصاد و زندگی مردم وارد شدند، توانستند اقدام بسیار بزرگی را انجام دهند و بعد از آن نوبت دانش پژوهان و کسانی بود که در شرکت‌های دانش بنیان وارد عمل شدند.

روحانی افزود: این که توانستیم بعد از مدتی خودمان کیت تشخیص بسازیم و این که امروز می توانیم کیت آنتی بادی را به بعضی کشورهای اروپایی صادر کنیم، کار بزرگی است که ملت ما انجام داده است.

وی ادامه داد: حتی در جلسه اخیر هیات دولت یکی از وزیران اجازه خواست که ماسک N۹۵ را صادر کنیم و آنجا به وزیر بهداشت و درمان گفتم که نیازهای شما برای روزهای آینده پیش بینی کنید که اضافه را صادر کنیم که این خیلی مهم است. در وسایل ضدعفونی هم از همان هفته‌های اول قدرت صادرات پیدا کردیم.

رییس جمهوری گفت: بخش دیگری از کار ما، ‌کار معلمان و آموزش و پرورش برای مسئله دانش آموزان بود. به ظاهر که نگاه می کنیم می گوییم با سامانه شاد دانش آموزان از تحصیل عقب نمانند چرا که مساله درس خیلی مهم است اما اگر ارتباط فضای مجازی و ارتباط شاگرد و معلم نبود به این بچه‌ها سخت می گذشت.

وی ادامه داد: فضای مدرسه یک نشاط فراوانی برای بچه‌ها دارد و جایی است که بچه‌ها می توانند در آن فضا یادگیری و هم رفاقت‌ها و هم محیط مناسب برای زندگی را داشته باشند. در خانه ماندن کار ساده ای نیست.

روحانی افزود: بنابراین معلمین کار بزرگی کردند که در تماس بودند حتی قبل از این که این سامانه فعال شود از طریق مختلف، شبکه‌های مجازی و صدا و سیما شروع به درس دادن به دانش آموزان کردند و با آنان در تماس بودند.

رییس جمهوری با بیان این که علم و درس برای ما مهم است، گفت: معلمین از طریق فضای مجازی و رسانه ملی و صدا و سیما کار خوبی انجام دادند که باید از همه آنها که کار بزرگی بر دوش دارند و هم در این ایام تلاش کردند، تشکر کنم.

وی اظهارداشت: امیدواریم در مناطق سفید با دستورالعمل‌های بهداشتی که داریم، آموزش آغاز شود. اگر چه دوره کوتاه و چند هفته نخواهد بود اما در عین حال بسیار مغتنم است که خود معلمان یک بار آزمایش کنند و بگویند آموزش از طریق صدا و سیما و فضای مجازی چقدر توانسته است خلاء دانشی را پر کند و چقدر دانش آموزان ما توانستند درس بیاموزند.

وی در ادامه با اشاره به سامانه شاد گفت: به مرکز ملی فضای مجازی هم کتبا و هم شفاهی دستور دادم که کمک و یاری کنند که سامانه شاد کامل شود. این سامانه شروع شده است که شاید نواقصی داشته باشد که باید آنها حل شود. همچنین به مرکز افتا دستور دادم که برای امنیت این شبکه تلاش کنند. این شبکه را باید کامل کنیم آغازی است که این آغاز را در ماه‌های آینده و در فرصت تابستان کامل شود.

رییس جمهوی اضافه کرد: از این شبکه خوب باید استفاده کنیم یعنی اگر آموزش و پرورش می‌خواهد پیامی و یا درسی را در اختیار همه دانش آموزان کشور قرار دهد از آن استفاده کند.

روحانی یادآور شد: حتی اگر همه کلاس ها هم برقرار باشد ما باز این شبکه را نیاز داریم. معلمی یعنی این که شما علم را به خوبی بتوانی به طرف منتقل کنی و بخوبی از طرف بتوانی سوال کنی و ببینی چگونه او دریافت کرده است که این مهارت بالایی می‌خواهد بنابراین آنهایی که معلم بودند می‌دانند این کار مهار، بیان و اخلاق و صبر و تحمل خاصی می‌خواهد.

وی با بیان این که این سامانه را باید کامل و حفظ و از آن استفاده کنیم، گفت: ممکن است روزی به این تشخیص برسیم که بخشی از تدریس را می‌شود از طریق این فضا انجام داد. اگر به چنین نتیجه‌ای برسیم فضای آموزشی ما هم می‌تواند مقداری تغییر کند.

رییس جمهوری افزود: ممکن است روزی به این نتیجه برسیم که دانش آموز در روز به جای ۵ ساعت ۲ ساعت یا ۳ ساعت یا حتی یک روز درمیان سرکلاس باشد، کافی است و به ما در فضای آموزش و پرورش در نحوه آموزش و تعلیم کمک می کند البته زود است که بخواهیم در این مورد قضاوت کنیم. اما به تدریج که جلو می‌رویم می‌توانیم قضاوت کنیم که این فضای مجازی یا صدا و سیما چقدر می‌توانند در زمینه آموزش و پرورش ما را کمک و یاری کنند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا