واکنش چین به اقدام «شوکه‌کننده» آمریکا درباره کرونا

به نوشته‌ی رویترز یک دیپلمات چینی گفت، پکن و واشنگتن هر دو روز پنجشنبه از پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل درباره مقابله با ویروس همه‌گیر کرونا حمایت کردند اما اینکه واشنگتن موضع خود را روز جمعه درباره این پیش‌نویس تغییر داد، “مایه تاسف” و “شوکه‌کننده” است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، یک دیپلمات آمریکایی اما گفت، توافق آمریکا روی متن پیش‌نویس این قطعنامه وجود نداشت.

به مدت بیش از شش هفته ۱۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل تلاش کرده‌اند تا به توافق بر سر متن پیش‌نویسی دست پیدا کنند که هدف نهایی‌اش بازگشت به درخواست ۲۳ مارس آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل برای برقراری آتش‌بس در تمامی نبردهای جهانی است تا کشورها به این وسیله بتوانند بر مبارزه با کروناویروس تمرکز کنند.

اما مذاکرات به دلیل بن‌بست به وجود آمده میان چین و آمریکا بر سر سازمان بهداشت جهانی به مانع برخورده است. آمریکا نمی‌خواهد این مساله را به بهداشت جهانی ارجاع دهد و چین تاکید دارد که این نهاد بین‌المللی باید دخیل باشد و در عین حال برخی از کشورهای عضو نیز به این مساله اشاره دارند که سازمان بهداشت جهانی یک مساله حاشیه‌ای است.

واشنگتن کمک مالی به این نهاد را پس از آن متوقف کرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا آن را به “چین-محوری” و ترغیب ارائه اطلاعات نادرست از سوی پکن درباره ویروس کرونا متهم کرد.

به نظر می‌رسید که شورای امنیت سازمان ملل روز پنجشنبه موفق شده تا به توافق برسد اما روز جمعه، آمریکا موضع خود را نسبت به آخرین نسخه این پیش‌نویس قطعنامه ارائه شده از سوی فرانسه و تونس تغییر داد.

یک دیپلمات چینی که خواست نامش فاش نشود، گفت: آمریکا با متن این پیش‌نویس موافقت کرده بود و اینکه حالا تغییر موضع داده، مایه تاسف و شوکه‌کننده است. یک دیپلمات آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، گفت: هیچ توافقی از سوی ایالات متحده درباره این پیش‌نویس وجود ندارد.

دیپلمات‌ها گفته‌اند، در جریان گفت‌وگوها آمریکا و چین دورنمای وتو را درباره مساله مطرح شدن یا نشدن سازمان بهداشت جهانی ارائه کردند. این قطعنامه به ۹ رای مثبت بدون رای منفی از سوی اعضا نیاز دارد. یکی از سخنگوهای وزارت خارجه آمریکا روز جمعه گفته بود که این کشور به صورت سازنده فعالیت کرده و چین را به ایجاد مانع بر سر سازش در جریان گفت‌وگوها متهم کرد.

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا