قالیباف: اقتصاد دانش بنیان نیاز به پول ندارد

«محمدباقر قالیباف»، از منتخبان مجلس یازدهم گفت: اقتصاد دانش بنیان اقتصادی مردم پایه است؛ نیاز به پول ندارد، مغز و نیروی انسانی میخواهد که شکرخدا در کشور وجود دارد و امیدوارم بتوانیم این موضوع را با استفاده از منابع انسانی کارآمد و جوان حل کنیم.

به گزارش ایسنا، محمدباقر قالیباف در اولین نشست فراکسیون اقتصاد دانش‌بنیان مجلس یازدهم با بیان اینکه اکوسیستم نوآوری در کشور شکل گرفته است، اظهار کرد: واقعیت این است که اکوسیستمی که مربوط به اقتصاد دانش بنیان است در کشور شکل گرفته، استارت‌آپ‌ها، مراکز نوآوری و شتاب‌دهنده‌ها به خوبی شکل خود را پیدا کرده‌اند و در مسیر مشخصی در حال حرکت هستند.

وی افزود: دقت کنیم که این موضوع جغرافیا نمی‌شناسد، ما باید همۀ ظرفیت‌های انسانی و مکانی که وجود دارند اعم از همه عوامل انسان ساخت اجتماعی و کاربردی و همه شرایط طبیعی و منابعی که داریم را تبدیل به فرصتی برای کار کنیم. تغییر نگرش به موضوع کار اهمیت بالایی دارد. به طور مثال ما اگر الان از دولت مجدد مطالبه کنیم که شهرک های صنعتی، کارخانه یا کارگاه بسازیم، جاده اسفالت کنیم و مواردی از این دست، مشکلی از اشتغال و معیشت کشور را حل نمی کند.

منتخب تهران در مجلس یازدهم گفت: هر کدام از ما در حوزه‌های انتخابیه خودمان باید بدانیم که رابطه بین یک پلتفرم و اشتغال کجاست؟ چه در حوزه صنعت چه در حوزه خدمات. مطمئن باشید ده سال دیگر، کسانی که از دبیرستان‌ها و دانشگاه‌ها به بازار کار وارد می شوند دیگر این مشاغلی که ما امروز به عنوان شغل می‌شناسیم، برایشان وجود ندارد و شغل های جدیدی جایگزین می شود.

قالیباف ادامه داد: اِشل شهر تهران اِشل فرودگاه مهرآباد هست که ۱۱۰۰ هکتار دارد و پیگیری و استفاده‌ از آن مناطق برای بهره گیری در جهت رونق هرچه بهتر اقتصاد و کسب و کارهای دانش بنیان، بر عهده ما است. ما در حوزه های مختلفی دچار مشکل هستیم؛ در بخش کشاورزی، جاده ها، مصرف آب، دامپروری و موارد دیگری دچار مشکل هستیم و باید حتما رابطه بین پلتفرم و اشتغال، به طور خاص در مناطق محروم کار کنیم تا این مشکلات حل شود.

وی تاکید کرد: اولویت نخست مجلس یازدهم مسائل اقتصادی کشور است. ما در اقتصاد دو عامل مهم را مد نظر داریم که اشتغال و معیشت است. ممکن است بحث معیشت را با پول نقد به صورت مقطعی حل کنیم که البته نشان دادیم در همان هم عاجز هستیم. شما ببینید، آن روزی که کشور ۱۱۰ میلیارد پول داشته با روزی که ۲۵ میلیارد پول داشته، در معیشت مردم تفاوتی ایجاد نشده و این موضوع حل نشده باقیمانده است.

منتخب تهران در مجلس یازدهم تاکید کرد: اگر می خواهیم معیشت و اشتغال را با یکدیگر حل کنیم که چنین هدفی را هم داریم، مسیرش از رهگذر توجه بیشتر به اقتصاد دانش بنیان است. اقتصاد دانش بنیان اقتصادی مردم پایه است؛ نیاز به پول ندارد، مغز و نیروی انسانی میخواهد که شکرخدا در کشور وجود دارد و امیدوارم بتوانیم این موضوع را با استفاده از منابع انسانی کارآمد و جوان حل کنیم.

قالیباف در پایان گفت: ما به عنوان فراکسیونی که قرار است این موضوع را در مجلس یازدهم پیگیری کنیم، باید نگرشمان را به این مساله تغییر بدهیم و امیدوارم که با این تغییر نگرش، به سرعت مشکلات حل شود.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا