احتمال تحریم اسرائیل توسط اتحادیه اروپا

بنا بر اعلام یک رسانه اسرائیلی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا تلاش دارد این اتحادیه اقدام به مجازات و وضع تحریم علیه این رژیم در صورت اجرای طرح الحاق کرانه باختری کند.

به گزارش ایسنا، روزنامه اسرائیل هیوم گزارش کرد، کمیسیون امور خارجی اتحادیه اروپا مذاکراتی را بر سر تحریم و مجازات اسرائیل در صورت اجرای طرحش برای الحاق کرانه باختری به منظور اعلام حاکمیت بر آن مطابق با طرحی که دولت دونالد ترامپ برای خاورمیانه ارائه کرده، داشته است.

رژیم صهیونیستی اعلام کرده، قرار است این طرح الحاق را اول ژوئیه با حمایت دولت آمریکا اجرا کند.

یک منبع آگاه به اسرائیل هیوم گفت، جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا کسی است که به دنبال اجرای طرح تحریم اسرائیل است و به خصومت داشتن نسبت به این رژیم شناخته شده است.

منشور اتحادیه اروپا تصریح داشته تمامی تصمیمات مهم این اتحادیه در حوزه سیاست خارجی تنها باید با اتفاق نظر میان ۲۷ کشور عضو آن اتخاذ شوند و بنابراین گمان می‌رود که برخی همپیمانان اسرائیل در اروپا شامل مجارستان، رومانی، بلغارستان و جمهوری چک جلوی هرگونه تلاش بورل برای وضع تحریمهای عمده علیه آن را بگیرند.

این در حالی است که کشورهایی نظیر سوئد، ایرلند و لوکزامبورگ به دنبال دادن شدیدترین پاسخ به رژیم صهیونیستی از جمله با معلق ساختن توافق شراکت اتحادیه اروپا با این رژیم که تنظیم کننده روابط میان آنهاست، هستند.

یک مجازات بالقوه دیگری که در نظر گرفته شده، کنار گذاشتن اسرائیل از یک طرح تحقیقات و نوآوری های علمی و فن‌آوری بلندپروازانه در اتحادیه اروپا به نام طرح “هورایزن یوروپ” است که قرار است در فاصله سالهای ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۷ به اجرا در بیاید.

سناریوی سوم نیز مربوط به خروج اتحادیه اروپا از توافق موسوم به “آسمانهای باز” با اسرائیل است. این اقدامات می توانند ضربه اقتصادی چشمگیری به اسرائیل بزنند. وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا قرار است در نشست بعدی که برای روز پنجشنبه آینده برگزار می شود درباره این مساله و الحاق کرانه باختری به سرزمین‌های اشغالی به بحث بپردازند هر چند که بعید است در این نشست تصمیمی قطعی گرفته شود.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا