تفتیش عقاید سید کمال الحیدری

سرویس سیاسی انصاف نیوز: آیت الله سیدکمال الحیدری، هدف جدید جامعه مدرسین حوزه علمیه‌ی قم است. ماجرا ابتدا با بیانیه‌ی آیت الله اراکی علیه آیت الله حیدری آغاز شد و در فاز بعدی به بیانیه‌ی رسمی جامعه مدرسین رسید که روز گذشته با امضای آیت الله محمد یزدی منتشر شد. بیانیه‌ای شدیدالحن که به شایعات منتشر شده بعد از نشر بیانیه‌ی اول دامن زد. شایعاتی مبنی بر پایین کشیده شدن تابلوی دفتر آیت الله حیدری و انتقال تحت‎الحفظ او به تهران. البته این شایعات بعدا بنوعی توسط کانال تلگرامی آقای حیدری تکذیب شدند.

حجت الاسلام والمسلمین فاضل میبدی در گفت‌وگو با انصاف نیوز بیانیه‌ی اخیر را یادآور تفتیش عقاید در قرون وسطا می‌داند و می‌گوید که مواجهه با افکار نباید از طرق ستیزه‌جویانه باشد و «جامعه مدرسین حق ندارد بگوید که تو اینجور فکر کن یا اینجور فکر نکن. نسخه‌پیچی برای فکر و اندیشه در شان هیچکس، ازجمله جامعه مدرسین نیست.»

پس از انتشار بیانیه‌ی آیت الله اراکی، یاسر میردامادی در رشته‌توییتی نوشته بود: «از منابع آگاه خبر رسیده که تابلوی دفتر آیت‌الله سیّد کمال حیدری در قم را پایین آورده‌اند. این کار گویا خودجوش انجام نشده و با هماهنگی برخی نهادهای امنیتی صورت گرفته. گفته می‌شود که دوربین‌های مداربسته‌ی دفتر را پیش از برداشتن تابلوها از کار انداخته بوده‌اند. این می‌تواند قدم نمادین اول در سلب مرجعیّت دینی از حیدری باشد. در نمونه‌ای مشابه، پیشتر آیت‌الله محمد یزدی تهدید کرده بود که اگر آیت‌الله علوی بروجردی ادعای مرجعیت کند، یزدی شخصاً تابلوی دفتر او را پایین خواهد آورد. حیدری که اخیراً در تهران تحت عمل جراحی بوده در تهران مانده و به قم بازنگشته.  همین امر به شایعاتی دامن زده که او را تحت‌الحفظ به تهران برده‌اند. گرچه این امر گویا درست به نظر نمی‌رسد اما شایعات دیگری هم در جریان است که به حیدری دیگر اجازه‌ی برپایی کرسی تدریس در قم داده نخواهد شد.
پی‌نوشت: حدود یک هفته قبل آیت‌الله محسن اراکی در بیانیه‌ای دست به چیزی نزدیک به تکفیر آیت‌الله سید کمال حیدری زده بود. حیدری انتقاد کرده بود از این‌که فقیهان شیعه تکفیری هستند.»

او پس از انتشار بیانیه‌ی آقای اراکی هم نوشته بود: «آیت‌الله محسن اراکی در بیانیه‌ای دست به تکفیر آیت‌الله سید کمال حیدری زده. حیدری گفته بود فقیهان شیعه تکفیری هستند. طنز ماجرا این‌جا است که فقیهی در اعتراض به تکفیری خواندن فقیهان شیعه از سوی فقیهی دیگر او را تکفیر کرده تا ثابت کند فقه شیعه تکفیری نیست!
برخی دوستان تذکر دادند که این بیانیه «تضلیل» (گمراه‌خوانی) است و نه «تکفیر» (ازدین‌خارج‌خوانی). حدود دو سال قبل نوشته‌ام  که تفاوت «تضليل» و «تکفیر» در تاریخ فقه شیعه گاهی از تشخيص راه رفتن مورچه‌ای در شب دیجور بر سنگی سیاه سخت‌تر است.
اراکی در بیانیه‌ی تکفیری خود تعبیر «دجال»را در مورد حیدری به کار برده (در اصل عربی بیانیه و نه در ترجمه‌ی فارسی). این از تکفیر هم بالاتر است. فهم من از رابطه‌ی پیچیده‌ی «تضلیل» و «تکفیر» در تاریخ فقه شیعه این است: تضلیل همان تکفیر است و لکن به شکل «خودش را بیاور اسم‌اش را نیاور».»

همچنین محسن حسام مظاهری نیز به هردو بیانیه در توییتر خود واکنش نشان داد، او درمورد بیانیه‌ی نخست می‌نویسد: «بیانیه‌ای توسط آقای محسن اراکی علیه آقای سیدکمال حیدری منتشر شده که از نظر تندی ادبیاتش کم سابقه است. وی با استفاده از تعابیری چون بدعت‌گذار، کذاب، طاغی، فاسق، دجال، عامل وهابیت و صهیونیسم و غرب در توصیف حیدری وی را تکفیر کرده و شیعیان را علیه وی تحریک کرده است. این نخستین بار نیست که حیدری به سبب مواضع و آرای متفاوتش مورد هجمه قرار می‌گیرد. پیشتر دو مرجع شاخص سنتی (وحید خراسانی و صافی گلپایگانی) نظرات وی را رد کرده و چند نفر از اساتید نوعا سنتگرای حوزه قم ازجمله یثربی، میلانی و علوی بروجردی نیز بیانیه مشترکی علیه وی منتشر ساخته بودند. ولی حتی آن بیانیه نیز تعابیر تند متن اراکی را نداشت. همچنین حتی موضعگیری‌های سیاسی و تبلیغاتی اراکی علیه آقای سیدصادق شیرازی در سال‌های اخیر نیز به این تندی نبودند. بیانیه اراکی بار دیگر نشان داد نارواداری در حوزه نه تنها اختصاص به بدنه سنتی ندارد بلکه از جانب بدنه سیاسی می‌تواند شدیدتر هم باشد و کسانی که مانند حیدری در پی درانداختن طرحی نو در فقه و فقاهت اند چه مسیر دشواری پیش رو دارند. تکفیر، تفسیق، تحریم و طرد اجتماعی اصلی‌ترین ابزارهای روحانیت سنتی برای مقابله با مخالفانش بوده است. روحانیت سیاسی به این فهرست تبعید، زندان، حصر و خلع لباس را نیز افزوده است. گزینش و کیفیت استفاده ازین ابزارها بستگی به مصداق “مخالف” و جایگاه و مناسباتش در ساختار قدرت رسمی دارد.»

او همچنین درباره‌ی بیانیه‌ی مجمع نیز می‌نویسد: «فاز جدید پروژه‌ی طرد حیدری از حوزه: ورود جامعه مدرسین ساعاتی پیش جامعه مدرسین حوزه علمیه قم هم به موضوع برخورد با آقای سیدکمال حیدری ورود کرد و با صدور بیانیه‌ای شدیداللحن به امضای محمد یزدی نشان داد قرار نیست از تجربیات قبلی شکست‌خورده خود عبرت بگیرد. در این بیانیه تلویحا از حیدری به عنوان «گمراهی فرومایه»، «پیرو شیطان»، «فتنه‌گر» و «دارای آرای باطل» یاد شده است که ادبیات بیانیه چند روز اخیر محسن اراکی را تداعی می‌کند. این بیانیه نشان می‌دهد اراده‌ی برخورد با حیدری و محدودسازی او (که نمونه‌هایش را در تاریخ چهار دهه اخیر حوزه فراوان سراغ داریم) جدی است و احتمالاً باید منتظر برخوردهای شدیدتر هم بود. فارغ از اینکه چه موضعی درقبال حیدری و آرا و نظراش داشته باشیم، بیانیه‌ی امروز جامعه مدرسین در تاریخ فعالیت‌های این نهاد حوزوی به عنوان یک شکست و در تاریخ حوزه‌ی شیعه به عنوان سند نارواداری ثبت خواهد شد.
همه حرف بیانیه از آیه‌ای که در آغازش آورده شده هویداست: «وَ اتْلُ عَلَیْهِمْ نَبَأَ الَّذی آتَیْناهُ آیاتِنا فَانْسَلَخَ مِنْها فَأَتْبَعَهُ الشَّیْطانُ فَکانَ مِنَ الْغاوینَ» (اعراف: ۱۷۵)»

برچسب ها

نوشته های مشابه

پیام

 1. دیدگاههای ایشان بنظر معقول و منطقی است و اتفاقا باعث پویایی بیشتر حوزه علمیه میشود. کاش آقایان یاد بگیرند جواب اندیشه و نظر علمی را با استدلال پاسخ بدهند

  11
  2
 2. عقاید این اقا دکواراسیون [روحانیت] را بهم میریزد ” حرفهای این اقا اگر مورد تائید جماعت [روحانی] قرار بگیرد به این معنیست که بازنگری اساسی و خانه تکانی جانانه میطلبد! قبول کنیم که چنین حرکت عظیمی اراده ای فولادی و عزمی اهنین میخواهد ” بنای کهنه مذهب برای [بعضی] سودمند و [کافی] بوده و […] و راحت بودند
  ” [بعضی روحانیون] دغدغه دین ندارد و محافظ اصول دین را خدا میداند ” اینان وظیفه خود را مواظبت از فروع دین میدانند یعنی فقه! هر کسی هم که بخواهد به مسئله بازنگری(نه تغییر که تغییر پذیر نیست) در اصول و نواندیشی در این زمینه بمنظور به روز کردن دین بپردازد تکفیر میشود! همینطور که [بعضی] تکفیر شدند
  ” از نظر مردم عادی مثل من که از دین سنتی خسته شده ایم پیشنهاد این اقا قابل بررسی است ” اما از نظر [برخی روحانیون] جا خوش کرده در موقعیت ایده ال این حرفها شورش محسوب میشود! بنظر من حق این است که این اقا مورد پشتیبانی میلیونی مردم قرار بگیرد تا نتوانند به راحتی او را حذف کنند”
  بقول سعید مدنی جامعه ایران امروزه یک جامعه شورشیست و این شورش لزوما نمیبایستی کف خیابان شکل بگیرد ” میشود همانند ایستادگی در مقابل حکم اعدام ان سه جوان […] و میلیونها نفر به این تصمیم نه گفتند عمل کرد و از حکومت خواست که پاسخ ادعاهای ایشان را با منطق جواب بگویند نه با [..]! کجای حرفهای ایشان برای مردم زیانبار است که برچسب تشویش اذهان عمومی و امنیت ملی و الحاد و تفسیق و… بخورد؟

  5
  3
 3. آقای علامه حیدری یکی از عالمان شجاع و مخلص دین هستند که در پی اصلاح اندیشه های پوسیده و بی اساسی هست که عده ای مریدان عالم پرست صدها سال اجازه سوال و نقد به آنها را نداده اند و الان هم با تکفیر اندیشمندان دینی میخواهند عالمان حقیقی تفکر و وجدان خود را نادیده گرفته و کور و کر شوند.

  شجاعت این مرد قابل ستایش است و اگر احساس مسئولیت و دلسوزی برای دین داریم باید از او دفاع کنیم .

  کلکم راع و کلکم مسئول.

  4
  2
 4. مخالفان جناب سید کمال حیدری، جواب منطقی دارند و آن را از ده سال پیش به ایشان داده اند. مکررا از ایشان درخواست مناظره و گفتگو کرده اند. مشروح آن را در بیانات استاد علیدوست و استاد خسروپناه و نیز دیگر علمای سنتی و نواندیش می توان یافت. کمی جستجو در اینترنت بد نیست.

  نواندیشی و نوگرایی بد نیست. منتهی حرف نو زدن به تنهایی مهم نیست. حرف نویی ارزش دارد که مستند به دلیل و مبنای محکم باشد. وگرنه هر کسی هر چیزی به ذهنش بیاید، بگوید، حرف نو است، ولی از نظر علمی ارزشمند نیست. در هیچ علمی چنین چیزی قابل پذیرش نیست.

  اما از دیدگاه برخی، نواندیشی دینی با هر دستاویزی قابل اجراست. یک روز خدا را زیر سؤال می برند، یک روز پیامبر را، یک روز قرآن و دیگر اصول دینی را.
  همین الان، در قم آدم های نواندیش بسیاری هستند که حرف جدید علمی می زنند و کسی به ایشان کاری ندارد.
  سید کمال حیدری، مطلبی باطل و نادرست را با نسبت دروغ، به همه ی علمای شیعه چسباند، و آثار تخریبی و فتنه ی مذهبی ناشی از آن را هم توجه نکرد.
  بیانیه های منتشر شده، اساسا ناظر به این بُعد کار بوده و گرنه تا زمانی که نشر اکاذیب و افترا نباشد، اهمیتی ندارد.
  عزیزانی که به دنبال نواندیشی دینی هستند، و آقای سید کمال را نواندیش می دانند، لطفا کمی به مبانی و نظرات سست علمی ایشان مراجعه کنند تا ببینند که خانه اندیشه ی ایشان، از پایبست ویران است.
  البته در این میان، دین ستیزان، و دشمنان مذهب، روحانیت و حکومت دینی و غیره فرصت را برای گرفتن ماهی خود از آب گل آلود این منازعات، بسیار مناسب دیده اند و مشغول ماهیگیری هستند!

 5. از قدیم گفتن چوب را که بر دارید گربه دزده… برخی آقایان حوزه بدون داشتن اندک تخصص لازم در باره پروترون و نوترون ،، در باره فیزیک هسته ای و بمب اتمی (( تحت عنوان فقه هسته ای )) و بدون اندک دانش لازم در باره ویروس کرونا (( تحت عنوان فقه پزشکی یا طب اسلامی )) نظرات هجو و شاذ می دهند ولی همین که یک عالم دینی با سوادتر از خودشان ،آنها را به چالش می کشد عنان اختیار از کف داده و چوب تکفیر را بلند می کنند.خود این مسئله نشان می دهد دستشان از منطق تهی است.

  1. احسنت
   تخصصش را ندارند، مناصب مهمی را هم پر کرده اند. عنوان آیت الله و عضو فلان و بهمان را هم یدک می کشند. حالیشان نیست که سید کمال دارد از روایات شیعه دفاع می کند. از مفید و طوسی و سید مرتضی و … که علنا برادران اهل سنت را تکفیر کرده اند، دفاع می کند. کلام ایشان را تبیین می کند. از امام خمینی ره که غیبت اهل سنت را جایز دانسته و می گوید: لیسوا باخواننا لانّهم لا یکونوا مومنین ، دفاع می کند.
   باید دستش را بوسید نه اینکه تکفیرش کرد. آقای اراکی در تقریب مذاهب افراط کرده و رسیده به اینجا که فرقی بین سنی و شیعه نیست. لابد منظورشان این است که تغییر مذهب هم جایز است!!! در حالیکه آقایان گفتند اگر نمازت را متکتّف بخوانید نمازتان باطل است چه رسد به تغییر مذهب!!!
   عبارات شیخ مفید و شیخ طوسی و سید مرتضی و ابن ادریس و ابوالصلاح و علامه حلی و شهید ثانی و … را می توانید در کتاب «التکفیر فی ضوء الفقه الشیعی» (تقریرات درس آیت الله وحید خراسانی) صفحه ی ۵۳ ملاحظه بفرمایید.
   تعبیر آیت الله وحید خراسانی این است:
   «اتفقت کلمات فقهاء الامامیة علی کفر المخالف.» (فقهای شیعه اتفاق نظر دارند بر کفر اهل سنت)
   شیعیان در کتاب های روایی خود احادیث زیادی دارند که مخالفین (اهل سنت) کافر هستند. در سخنان بزرگان شیعه هم تصریح شده که اهل سنت جزء کفّار هستند.
   البته در مورد نجاست اهل سنت اختلاف وجود دارد. این اختلاف هم بر می گردد بر اینکه برخی معتقند که اهل سنت ظاهرا و باطنا آلوده به کفر هستند و فتوا به نجاست آنان می دهند اما بیشتر فقها به طهارت ظاهری آنان فتوا داده اند. می توانید به کتاب آیت الله گلپایگانی مراجعه کنید که «نتایج الافکار فی نجاسة الکفار» است.
   آیت الله کمال حیدری از فقه شیعه و روایات دفاع می کند و می گوید:
   کفر به دو معناست. اول کفری که مقابل اسلام است و دوم کفری که مقابل ایمان است. اهل سنت مسلمان هستند. بیشتر فقهای شیعه معتقد به همین هستند. اما مومن نیستند. به دلیل ردّ ولایت اهل بیت ع آلوده به کفر باطنی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن