برای شرکت در نظرسنجی، کلیک کنید

واکنش اعضای گروه هفت به احتمال برگزاری اجلاس G7 در کمپ دیوید

امانوئل ماکرون، رییس‌جمهور فرانسه در تماسی تلفنی با ترامپ اظهار کرد که اگر شرایط سلامت مناسب باشد برای شرکت در کنفرانس جی ۷ در کمپ دیوید آمادگی دارد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، در حالیکه قرار بود نشست سران گروه هفت موسوم به جی ۷ به دلیل شیوع کروناویروس به صورت ویدیوکنفرانس در ژوئن ۲۰۲۰ برگزار شود، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که امکان دارد این نشست در کمپ دیوید برگزار شود.

ترامپ در توییتی نوشت: “هم اکنون که کشور ما قصد دارد تا به شکوه خود بازگردد، قصد دارم تا اجلاس جی ۷ را دوباره برنامه‌ریزی کنم تا در تاریخ از پیش تعیین شده یا حدود همان تاریخ در مکان افسانه‌ای کمپ دیوید برگزار شود”.

وی همچنین در ادامه توییت خود اعلام کرد، اعضای دیگر این گروه نیز چنین قصدی دارند و این می‌تواند برای همگان سنبل عالی عادی‌سازی شرایط باشد.

اگر چنین نشستی برگزار شود جایگاه دونالد ترامپ در مرکز صحنه بین‌المللی پررنگ خواهد شد چراکه وی برای واکنش دیرهنگام به شیوع کروناویروس مورد انتقاد قرار گرفته، او چین را متهم کرده که پس از شیوع کروناویروس در ووهان اقدامات سریعی اتخاذ نکرده و شفافیت کافی نداشته است.

کمی پس از اعلام ترامپ برای برگزاری حضوری اجلاس جی ۷، امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه برای شرکت در این نشست و حضور در کمپ دیوید در صورت شرایط مناسب بهداشت و سلامت اعلام آمادگی کرد.

رئیس‌جمهوری فرانسه بعد از اینکه دستگاه اجرایی آمریکا از گفت‌وگوی تلفنی روز چهارشنبه وی با ترامپ خبر داد، تاکید کرد، اجلاس گروه ۷ یک دیدار بسیار مهم است.

از طرفی، جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا نسبت به این مساله محتاطانه برخورد و تاکید کرد که بررسی اقداماتی که برای برگزاری این نشست انجام می‌شوند و هشدارهای کارشناسان بسیار حائز اهمیت هستند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز با سخنانی مبهم بیان کرد: اجلاس جی ۷ هرگونه برگزار شود، چه از طریق ویدیو کنفرانس و چه به شکل دیگری، من مطمئنا برای چندجانبه‌گرایی مبارزه خواهم کرد.

کمپ دیوید که تفرجگاه رسمی روسای جمهوری آمریکا است، در یک منطقه کوهستانی در ایالت مریلند واقع شده است.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن