مولوی عبدالحمید: حتی یک وجب از خاک فلسطین نباید به اسرائیل ملحق شود

مولوی عبدالحمید روز جمعه (۲ خرداد ۱۳۹۹)، ضمن محکوم کردن طرح الحاق بخشی از کرانه‌ی باختری به اسرائیل، بر لزوم حفظ تمامیت ارضی فلسطین و به‌رسمیت‌شناختن «دولت مستقل فلسطین» تاکید کرد.

به گزارش انصاف نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، مولوی عبدالحمید در جمع نمازگزاران اهل‌سنت زاهدان، با اشاره به مناسبت «روز قدس»، گفت: ما هر سال در روز قدس شاهد برگزاری راهپیمایی در سطح کشور بوده‌ایم که امسال به‌خاطر حفظ سلامتی مردم این راهپیمایی‌ها برگزار نمی‌شوند، اما جا دارد که همه‌ی ما حمایت خودمان را از مردم مظلوم فلسطین اعلام کنیم.

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان طرح الحاق بخشی از کرانه‌ی باختری رود اردن به اسرائیل را «بی‌عدالتی بزرگ» دانست و گفت: طرح الحاق بخش‌هایی از کرانه‌ی باختری رود اردن به خاک اسرائیل که یکی از طرح‌های آمریکاست، یک ظلم، اجحاف و بی‌عدالتی بزرگ است.

وی افزود: اجرای این طرح و تعیین بیت‌المقدس به‌عنوان پایتخت اسرائیل برای تمام مسلمانان جهان غیرقابل قبول است. حتی یک وجب از سرزمین فلسطین نباید به خاک اسرائیل ملحق شود.

مدیر دارالعلوم زاهدان تاکید کرد: تمام کشورهای اسلامی و ملت‌های آزاده باید فلسطین را به‌عنوان یک کشور مستقل و آزاد به رسمیت بشناسند و از این کشور سفیر بپذیرند. حقوق ملت فلسطین که هفتاد سال است مورد اجحاف قرار می‌گیرد باید تأمین شود.

مردم از مصافحه و معانقه در روز عید خودداری کنند

مولوی عبدالحمید در بخش پایانی سخنانش با اعلام اینکه «نماز عید فطر در مصلای بزرگ اهل‌سنت زاهدان برگزار می‌شود»، گفت: باتوجه به اینکه فضای مساجد داخل شهر کوچک و سقف مساجد هم بسته است، اقامه‌ی نماز عید در مساجد سطح شهر توصیه نمی‌شود، بلکه بهتر است نماز عید در عیدگاه (مصلا) بیرون شهر برگزار شود، زیرا فضای عیدگاه هم باز و هم وسیع است، به‌طوری‌که مردم می‌توانند با رعایت فاصله‌گذاری و بدون هیچ ازدحامی نماز را اقامه کنند و برگردند.

وی ادامه داد: مردم عزیز توصیه‌های بهداشتی را رعایت کنند و در مراسم نماز عید ماسک و جانماز شخصی به همراه داشته باشند. افرادی که مریض یا مشکوک به مریضی هستند تا زمانی‌که الله تعالی به آنان بهبودی عنایت می‌کند در عیدگاه و مساجد حضور پیدا نکنند و نماز را در خانه‌های‌شان بخوانند. توصیه و پروتکل بهداشت جهانی‌ست که برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا از مصافحه اجتناب شود. لذا مصافحه و معانقه و روبوسی در عیدگاه مطلقاً ممنوع است؛ این یک فرهنگ محلی‌ست و در چنین شرایطی حتماً باید این فرهنگ ترک شود.

مولوی عبدالحمید همچنین گفت: دیدوبازدید روزهای عید که هر سال انجام می‌گرفت، امسال تعطیل است. در دیدارهای خانوادگی هم که انجام می‌شوند از مصافحه پرهیز شود. مراسم‌های عزاداری و فاتحه‌خوانی هم برگزار نشوند و مراسم عروسی هم یا برگزار نشوند و اگر برگزار می‌شوند به‌صورت مختصر و با حضور ده، پانزده نفر برگزار شوند تا خدای‌ناکرده افراد به بیماری مبتلا نشوند. سلامتی مردم برای ما بسیار مهم است و شریعت اسلام نیز به این موضوع اهتمام و تاکید ویژه‌ای دارد. لذا ضمن توکل بر الله تعالی و کثرت ذکر و استغفار، توصیه‌ها و پروتکل‌های بهداشتی هم جدی گرفته شده و رعایت شوند.

مولوی عبدالحمید در پایان اعلام کرد که مراسم نماز عید فطر در زاهدان به‌صورت مختصر برگزار می‌شود و نماز عید هم رأس ساعت ۸ اقامه خواهد شد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا