نتایج نظرسنجی شهرداری تهران درباره واکنش مردم به کرونا

نتایج نظرسنجی‌ جدید شهرداری تهران درمورد واکنش مردم به کرونا منتشر شد که نتایج آن نشان می دهد با اینکه میزان نگرانی تهرانی‌ها از ابتلا به کرونا کاهش یافته اما همچنان مردم مخالف بازگشایی سینماها و اماکن عمومی هستند.

به گزارش ایسنا، ‌موج پنجم نظرسنجی کرونا توسط دفتر مطالعات اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران که توسط مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) از ۱۶ تا ۲۰ اردیبهشت انجام شده است منتشر شد، در این نظر سنجی که حجم نمونه ۱۰۴۶ نفر و نظرسنجی به‌صورت تلفنی و در سطح شهر تهران صورت گرفته است؛ نشان می‌دهد که  در این موج از شدت نگرانی به ابتلا کاسته شده  اما اغلب مردم کماکان مخالف بازگشایی مکان‌های عمومی مانند سینماها هستند.

در این نظرسنجی مردم در مورد چشم­‌انداز شیوع کرونا در هفته‌­های آتی مشخص شد؛  اگرچه ۵۹ درصد از مردم معتقدند کرونا در هفته­ های آتی افزایش خواهد یافت اما در مقایسه با موج چهارم یعنی در ابتدای اردیبهشت بخش بیشتری از جمعیت کرونا را مسئله‌ای مدیریت‌شده می‌دانند و این در حالیست که ۴۶ درصد از مردم نگرانی خود از ابتلای خود و خانواده‌شان به کرونا را «زیاد» و ۳۰ درصد «کم» اعلام کرده‌اند. از مقایسه نتایج با موج‌های قبلی می‌توان نتیجه گرفت میزان نگرانی از ابتلا به کرونا در جامعه رو به کاهش است. همچون موج‌های قبل سطح نگرانی در زنان بالاتر از مردان است.

همچنین در پاسخ به پرسش از میزان توجه به دستورالعمل‌های بهداشتی و پروتکل‌های فاصله‌گذاری اجتماعی، ۸۰ درصد از پاسخگویان گفته‌اند این موارد را «زیاد» رعایت می‌کنند. این نسبت در میان افراد شاغل ۷۷ درصد است و همچنین ۳۵ درصد از خانوارهای تهرانی گفته‌اند در خانواده‌شان کسی هست که به خاطر شیوع کرونا شغلش را از دست داده و بیکار شده باشد. به‌علاوه هزینه خانوار در ۴۳ درصد از پاسخگویان به‌واسطه کرونا افزایش یافته و برای بقیه یا کاهش داشته یا تغییری نکرده است.

نظرسنجی ها نشان داد که تنها ۱۲ درصد از مردم تهران موافق باز شدن سینماها از عید فطر به بعد هستند. افراد زیر ۳۰ سال بیش از دیگران با باز شدن سینما موافق‌اند (۱۷ درصد).

اما در  مورد طرح ترافیک نظرات متفاوت است بگونه ای که نیمی از شهروندان موافق تصمیم ستاد کرونا برای اجرا نشدن طرح ترافیک و کمتر از یک‌سوم مخالف آن هستند. ۳۷ درصد از پاسخگویان گفته‌اند در سال جدید حداقل یک بار در ساعت اداری به محدوده ترافیک رفته‌اند. در بین کسانی که تجربه رفتن به محدوده داشته‌اند، میزان موافقت با اجرا نشدن طرح ترافیک ۶۴ درصد است در حالی که برای کسانی که به این محدوده نرفته‌اند میزان موافقت ۴۴ درصد است.

در یک سؤال دیگر از شهروندان پرسیده شده که آیا موافق‌اند طرح ترافیک به‌کلی برداشته شود. ۴۴ درصد مخالف و ۳۰ درصد موافق‌اند.

همچنین نظرسنجی نشان داد که ۴۲ درصد از شهروندان تهرانی میزان رضایت خود از عملکرد دولت و سایر نهادهای عمومی در مقابله با کرونا را «کم»، ۳۳ درصد «متوسط» و ۲۵ درصد «زیاد» اعلام کرده‌­اند. میزان نارضایتی از دولت و نهادهای عمومی به کمترین حد خود از میانه اسفند تاکنون رسیده است.

بنا بر آمار رسمی منتشر شده،‌ ۲۳ درصد از شهروندان رضایت خود را از اقدامات شهرداری در مقابله با کرونا «زیاد» و ۴۵ درصد «کم» اعلام کرده­ اند. میزان رضایت از عملکرد شهرداری در میان ساکنان پهنه شمال و جنوب تهران تفاوتی ندارد.

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا