نامه اساتید دانشگاه به قوه قضاییه برای تبرئه محمود صادقی

جمعی از اساتید دانشگاه‌های مختلف کشور در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه خواستار لغو حکم محکومیت دکتر محمود صادقی نماینده تهران در مجلس دهم شدند.

به گزارش انصاف نیوز، متن کامل این نامه در پی می‌آید:

ریاست محترم قوه قضائیه،

حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای ابراهیم رئیسی؛ با سلام

ما امضاکنندگان این نامه، جمعی ازاعضای هیأت علمی و استادان دانشگاههای سراسر کشور، نسبت به حکم محکومیت دکتر محمودصادقی ناخرسندیم و تقاضای تجدید نظر داریم.

به باور ما یک استاد دانشگاه افزون بر رسالت آموزش که جامع تحقیق و روشنگری است، وقتی در جایگاه مهم سیاسی چون نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی قرار می‌گیرد قانوناً و اخلاقاً به صورت مضاعف مکلف خواهد بود تا با روحیه مطالب هگری برای احقاق حقوق مردمی که او را به نمایندگی خویش برگزیده‌اند روشنگری نماید و مستدعی حقوق حقه شرعی و قانونی انتخاب کنندگانش شود.

به اعتقاد ما امضا کنندگان این نامه، جناب آقای دکتر محمود صادقی، درمقام یک حقوقدان و استاد دانشگاه و نماینده محترم تهران،ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در دهمین دوره مجلس شورای مصداق بارز انسانی آزاد اندیش و انقلابی است که فرزند شهید صادقی بودن نیز تکلیف وی را در دفاع از آرمانهای انقلاب و پاسداری از خون شهدا که هیچ انگیز های به جز حمایت از انقلاب اسلامیایران نداشتند، چندین برابر می‌کند.

از این رو درخواست داریم با عنایت به مراتب فوق و بنا به جهات و دلایل زیر مانع از اجرای حکم صادره علیه این جانباز انقلاب و فرزند شهید و استاد حقوق دانشگاه شوید:

۱. اقدامات و بیانات آقای دکتر محمود صادقی در مجامع و رسان ههای مختلف و نیز در صحن مجلس شورای اسلامی دقیقا”در راستای وظایف و تکالیف نمایندگی و رسالت عظیمی که جامعه بر دوش ایشان نهاده بوده است که به استناد اصل مصونیت پارلمانی مصرح درقانون اساسی و آیین نامه داخلی مجلس و همچنین قانون نظارت بر رفتار نمایندگان در راستای حمایت از نمایندگان جهت دفاع از حقوقملت و پیشگیری از بازداشت و تعقیب آنها قابل توجیه می‌باشد.

۲. اجرای اصل اساسی امر به معروف و نهی از منکر، وظیفه عموم شهروندان و به طریق اولی برعهده نمایندگان مجلس است.

۳.  در رأی صادر شده علیه آقای دکتر صادقی بنظر می رسد ریاست محترم دادگاه برخی از مفاد و مندرجات قوانین اساسی و عادی راآنطور که شایسته است مورد توجه  قرار نداده است زیرا:

الف) همانگونه که نیک می دانید تحقق جرم تمرد دربرابر مأموران منوط به رعایت مقررات و تشریفات قانونی از سوی مأموران است.

از آنجایی که نه اتهام آقای دکتر صادقی از اتهاماتی بوده که طبق قانون مقتضی صدور حکم جلب باشد نه بازپرس محترم صادرکننده حکم جلب مطابق قانون از هیأت نظارت مجلس در مورد انطباق رفتار ایشان با مصادیق وظایف قانونی استعلام نموده، واکنش آقای دکتر صادقی در برابر مأموران به هیچ وجه تمرد محسوب نمی‌شود و حکم صادره در این مورد به لحاظ عدم تحقق عناصر تشکیل دهنده جرمو تفسیر مضیق قوانین جزایی و همچنین حاکمیت اصل برائت مصرح در قوانین اساسی و عادی غیر قانونی است.

ب) تعبیر تند آقای دکتر صادقی نسبت به رئیس سابق قوه قضائیه که در واکنش به سخنرانی بسیار تندتر ایشان  بوده عرفا در حدی نیست که توهین تلقی شود. مضافا به اینکه سخنرانی رییس سابق قوه قضاییه به واسطه سمت قضایی ایشان نبوده و لذا بر فرض که تعبیر آقای دکتر صادقی توهین باشد تعقیب وی مستلزم شکایت شخص رییس سابق قوه قضائیه بعنوان شاکی خصوصی است که چنین شکایتی همچنانکه در رسانه‌ها آمده انکار شده است.

۳. در مورد شکایت تعدادی از دانشجویان بورسیه و  نماینده کاشان به اتهام نشر اکاذیب نیز مفاد سخنان آقای دکتر صادقی متضمن خبر کذبی نبوده است و در زمینه‌ی اعطای بورسیه به افراد بدون آزمون با وجود انبوه فارغ التحصیلان بیکار همه آحاد ملت  دارای حق پرسش هستند. با این حال این مساله قابلیت آن را دارد تا از طریق گفتگو و رفع سوء تفاهم در خارج از دادگاه خاتمه یابد.

لذا ما اعضای هیأت علمی دانشگاههای سراسر کشور مصرانه از حضرتعالی بعنوان ریاست محترم قوه قضائیه که علاوه بر تحصیلات حوزوی، دارای تحصیلات عالی دانشگاهی نیز هستید و از ابتدای تشکیل نظام جمهوری اسلامی ایران در مناصب قضایی اشتغال داشته‌اید درخواست داریم که با توجه به فرموده پیامبر اکرم صلى الله علیه  و آله وسلم (اِِذا حَکَمْتُمْ فَاعدِِلوا وَ اِِذا قُلْتُمْ فَاََحسِِنوا فَاِنََّ اللَّ هَََ مُحسِنٌیُحِبَُّ الْمُحْسِنینََ؛ هرگاه قضاوت مى‌کنید، عادلانه قضاوت کنید و هرگاه سخن مى‌گویید، نیکو بگویید، زیرا خداوند نیکوکار است و نیکوکاران را دوست دارد) بدوا دستور توقف اجرای حکم صادره علیه جانباز انقلاب و فرزند شهید و استاد حقوق دانشگاه و نیز دستور اعاده دادرسی وفق ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری را صادر فرمایید تا مآلا نظر به حسن نیت ایشان در محکمه‌ی صالحه مطابق باموازین شرعی و قانونی حکم به تبرئه‌ی ایشان صادر شود.

[لینک مشاهده‌ی لیست امضاکنندگان]

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک پیام

  1. بسیار عالی بود. کاش مهر و امضاء همه مردم متدین و خداشناس کشور عزیزمون رو هم پایین نامه میگذاشتین. مسلمین و مومنین با اتکال به خداوند رحمان و رحیم، همواره یار و یاور یکدیگرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن