خرید تور نوروزی

تفاوت تورهای نوروزی: گرانی داخلی، تخفیف‌های خارجی!

خبرگزاری مهر گزارش داد: درحالی تورهای گردشگری داخلی در ایام نوروز نرخ‌های نجومی دارند که کشورهای دیگر از این فرصت استفاده کرده و سعی دارند تا گردشگران ایرانی را با تورهای ارزان به سمت خود جذب کنند.

تورهای گردشگری داخلی ایران در ایام نوروز گران فروخته می شوند. به دلیل همین مسئله است که بسیاری از ایرانی‌ها ترجیح می‌دهند سفرهای داخلی را با خودروی شخصی رفته و این هزینه گزاف را صرف تورهای مسافرتی خارجی کنند.

نکته مورد توجه در بررسی نرخ تورهای گردشگری داخلی و خارجی نشان می‌دهد که آن دسته از دفاتر خدمات مسافرتی که نرخ‌های نجومی برای تورهای گردشگری داخلی تعیین کرده‌اند، هرچند جزو دفاتر مسافرتی مطرح هستند منتها با این وجود در ایام عید از راهنمای خبره کمتری استفاده می‌کنند.

گرانی نوروزی، روال معمول آژانس‌های مسافرتی است

این دفاتر پس از ایام نوروز قیمت تورهای خود را پایین‌تر می‌آورند. سازمان میراث فرهنگی نیز هر ساله اعلام می‌کند که افزایش نرخ تور گردشگری در ایام نوروز وجود ندارد. اما بررسی تعداد محدودی از آژانس‌های مسافرتی به راحتی نشان می‌دهد که چنین اتفاقی روال معمول آژانس‌های مسافرتی به حساب می آید و مردم ایران همچنان تورهای گردشگری داخلی را در ایام نوروز گران تر از حد معمول خریداری می‌کنند.

یکی از این تورها که توسط همه دفاتر خدمات مسافرتی فعال در حوزه تورهای داخلی فروخته می‌شود، متعلق به جزیره کیش است. اکنون تور گردشگری کیش برای سه شب حدود ۷۰۰ هزار تومان در کمترین قیمت فروخته می‌شود. این در حالی است که قیمت بلیت رفت و برگشت به جزیره کیش به تنهایی در حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان متغیر است.

نرخ تور گردشگری کیش در ایام نوروز برای هتل ۳ و ۴ ستاره آن هم به مدت سه شب از یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به بالا فروخته می‌شود. این نرخ پس از ایام عید حدود ۵۰۰ هزار تومان ارزان تر خواهد بود. با این همه، قیمت‌ها به دلیل متغیر بودن پروازها و نرخ بلیت هواپیما درحال افزایش و کاهش است.

برای هفته دوم نوروز، قیمت تور گردشگری کیش در آژانس‌های دیگر از یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان برای دو شب اقامت در هتل ۴ ستاره به بالا اعلام می‌شود. این تور در هفته اول عید نوروز حدود ۲۰۰ هزار تومان گرانتر خواهد بود و این قیمت به یک میلیون و ۹۰۰ تا ۲ میلیون تومان نیز می‌رسد.

برخی از دفاتر خدمات مسافرتی اعلام می‌کنند که تورهای گردشگری کیش در دو هفته آخر اسفندماه حدود ۳۰۰ هزار تومان ارزانتر از نرخ های تور همین جزیره در ایام نوروز است اما برای بعد از ایام تعطیلات نرخی را اعلام نمی کند چرا که منتظر گران شدن بلیت هواپیما هستند.

مقصدبعدی بسیاری از مسافران ایرانی در ایام نوروز، مشهد مقدس است. این تورها نیز با قیمت یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به بالا ارائه می‌شود. جالب اینکه در هر دو مسیر منتهی به کیش و مشهد، راهنمای گردشگری و گشت شهری وجود ندارد و در بیشتر مواقع هزینه تور تنها شامل خدمات جانبی این تورها، ترانسفر فرودگاهی، صبحانه و بیمه مسافرتی می‌شود.

سفر سه روزه به گلستان ۶۰۰ هزار تومان

یکی از تورهایی که در ایام نوروز متقاضی بیشتری خواهد داشت تورهای ترکمن صحرا در استان گلستان است. این تورها به مدت سه شب در ایام نوروز برای اقامت در هتل ۳ ستاره همراه با ۳ وعده نهار و یک شام و اقامت یک شبه در خانه محلی ۶۰۰ هزار تومان آب می‌خورد که با وسیله نقلیه اتوبوس هم انجام می‌شود.

آژانس دیگری که تورهای طبیعت گردی زیادی برگزار می کند همین نرخ را برای تور ترکمن صحرا با خدمات مشابه در هفته دوم عید تعیین کرده است.

تور سه شب و چهار روز چابهار از تاریخ ۲۹ اسفند تا سوم فروردین ماه برای اقامت در هتل ۴ ستاره و استفاده از سه وعده صبحانه به قیمت یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان به علاوه هزینه بلیت رفت و برگشت هواپیما و ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده فروخته می شود.

تور چابهار به علاوه هزینه هواپیما

در ایام غیر عید نوروز تور چابهار برای سه شب و خدمات هتل ۴ ستاره آن هم تنها با سه وعده صبحانه ۵۸۰ هزار تومان به علاوه هزینه بلیت هواپیما نرخ دارد. آژانس مسافرتی دیگری همین تور را برای سه شب اقامت در هتل ۴ ستاره در همان تاریخ، یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به علاوه هزینه هواپیما برای فروش گذاشته است.

یکی دیگر از تورهای طبیعت گردی به مقصد کویر مصر در روزهای دهم فروردین به مدت ۲ شب و ۳ روز با امکانات خانه‌های محلی و استفاده از نیسان و وانت برای حمل و نقل عمومی داخل کویر به قیمت ۶۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

سفر به خارج ارزان‌تر از ایران‌گردی!

نرخ تورهای گردشگری داخلی در حالی گران است که بررسی مقایسه‌ای خدمات ارائه شده در تورهای گردشگری خارجی نشان می‌دهد سفر به خارج از کشور آن هم در قالب تور ارزانتر از سفرهای داخلی است به نحوی که اکنون سفر به لبنان در ایام نوروز به مدت ۷ شب با پرواز ایران ایر و اقامت در هتل ۳ ستاره تنها ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان هزینه به همراه دارد. خدمات این تور نیز شامل ترانسفر، ۳ گشت شهری با ناهار خواهد بود. اگر گردشگری بخواهد در این تور قبل از عید شرکت کند ۲۰۰ هزار تومان کمتر هزینه پرداخت خواهد کرد.

با این وجود همه مسافران به مقصد لبنان باید بدانند که سفر به این کشور با محدودیت‌هایی مواجه است چرا که یک بار سفر به این کشور موجب می‌شود گرفتن ویزا برای شهرهای اروپایی سخت‌تر انجام شود.

اما هستند کشورهای دیگری که از فرصت ایام عید برای جذب مسافران ایرانی استفاده می‌کنند و تورهای گردشگری کشورشان را ارزان می‌فروشند. مانند تور گردشگری گرجستان به مدت ۷ شب که در طول ایام عید ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بابت اقامت در هتل ۴ ستاره و استفاده از ترانسفر نرخ دارد.

۵ شب اقامت در هتل های ۵ ستاره نیز ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان هزینه خواهد داشت آن هم با پرواز قشم ایر و دو گشت با وعده های غذایی. در هر حال تورهای گردشگری گرجستان از اواخر اسفندماه تا آخر تعطیلات نوروزی از ۹۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان متغیر است.

مالدیو یکی از شهرهای اروپایی است که آژانس‌های مسافرتی برای ۶ شب اقامت گردشگران ایرانی در هتل‌های ۴ ستاره آن، ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان هزینه بعلاوه هزار و ۳۶۰ دلار دریافت می‌‌کنند؛ چیزی معادل ۸ میلیون تومان.

اما تور گردشگری استانبول که یکی از پرمخاطب‌ترین تورهای گردشگری خارجی برای ایرانی‌ها به حساب می آید از ۵۷۰ هزار تومان تا ۷۰۰ هزار تومان به مدت ۳ شب و ۴ روز فروخته می‌شود. این نرخ برای تورهایی است که تا قبل از عید اجرا می‌شود اما استفاده از این تورها در ایام نوروز از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به بالا قیمت دارد.

امارات نیز از دیگر تورهای گردشگری مورد استقبال ایرانی‌ها است که در ایام عید دفاتر خدمات مسافرتی، تور این کشور را به مقصد شهر دبی قبل از عید نوروز ۹۰۰ هزار تومان و در طول ایام عید یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان می‌فروشند. با این وجود می‌توان برای این شهر، تورهای ارزان قیمت لحظه آخری نیز پیدا کرد که با قیمت نازل تری به فروش می‌رسد.

بنابراین مقایسه محدود بین تورهای گردشگری داخلی و خارجی نشان می‌دهد که چرا همیشه در این ایام گردشگران رغبت دارند یا با خودروی شخصی سفر کنند و یا جهانگردی کنند تا اینکه ایرانگردی را در اولویت قرار دهند.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا