دوباره «دعوت و ایجاد زمینه» برای فیلترینگ؟!

حجت‌الاسلام احمد حیدری در یادداشتی ارسالی به انصاف نیوز با عنوان «دوباره «دعوت و ایجاد زمینه» برای فیلترینگ و محدود سازی فضاهای فرهنگی؟!» نوشت:

شبکه‌های اجتماعی‌یی مثل فیس‌بوک و تلگرام که مورد اقبال کم‌نظیر هستند، فیلتر می‌باشند. رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در گزارش به مجلس از مضرّات شبکه اجتماعی اینستاگرام و به تبع واتساب و … سخن می‌گوید و زمینه فیلتر آن را فراهم می‌سازد. آیت الله یزدی رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و عضو فقهای شورای نگهبان در پیام تبریک به رئیس جدید مجلس، از او قاطعیت در مواجهه با فضای مجازی را خواستار می‌شود؛ حجه الإسلام رفیعی در عکس العمل نسبت به فعالیت‌های آقای آقامیری در فضای مجازی، محدودیت این فضا را خواستار می‌گردد و …؛ اینها نمونه‌ای از تلاش جدید کانون‌های قدرت اصولگرا برای محدود سازی فضای فرهنگی است، سیاستی که بعد از دهه اول توسط اصولگرایان دنبال می‌شود و امروز با توجه به قدرت یافتن دوباره، در صدد اعمال قدرتمندانه آنند؛ امّا آیا این سیاست مورد تأیید بنیانگذار جمهوری اسلامی و ایدئولوگ‎های آن از جمله شهید مطهری بوده است؟ یک سخن از امام و یک سخن از شهید مطهری در باره فضای باز فرهنگی و لزوم، اهمیت و تأثیر آن ارائه می‌شود گر چه در کانون‌های قدرت اصولگرا، گوشی برای شنیدن نباشد:

«از آنجا که در گذشته این اختلافات(اختلاف نظر و فهم عالمان و صاحب نظران دینی) در محیط درس و بحث و مدرسه محصور بود و فقط در کتاب‌هاى علمى، آن هم عربى ضبط مى‌گردید، قهراً توده‌هاى مردم از آن بى‌خبر بودند و اگر هم باخبر مى‌شدند، تعقیب این مسایل برایشان جاذبه‌اى نداشت. اما امروز با کمال خوشحالى به مناسبت انقلاب اسلامى، حرف‌هاى فقها و صاحب نظران به رادیو و تلویزیون و روزنامه‌ها کشیده شده است چرا که نیاز عملى به این بحث‌ها و مسایل است. مثلاً در مسأله مالکیت و … و ترسیم و تعیین حاکمیت ولایت فقیه در حکومت و جامعه؛ که همه اینها گوشه‌اى از هزاران مسأله مورد ابتلاى مردم در حکومت است … طبیعت انقلاب و نظام همواره اقتضا مى‌کند که نظرات اجتماعى ـ فقهى در زمینه‌هاى مختلف ولو مخالف با یکدیگر، آزادانه عرضه شود و کسى توان و حق جلوگیرى از آن را ندارد».(صحیفه نور، ج۲۱، ص۴۶ ـ ۴۷)

شهید مطهرى نیز در این زمینه می‌فرماید: «من بر خلاف بسیارى از افراد، از تشکیکات و ایجاد شبهه‌هایى که در مسایل اسلامى مى‌شود با همه علاقه و اعتقادى که به این دین دارم، به هیچ وجه ناراحت نمى‌شوم بلکه در ته دلم خوشحال مى‌شوم زیرا معتقدم و در عمر خود به تجربه مشاهده کرده‌ام که این آیین مقدس آسمانى در هر جبهه از جبهه‌ها که بیشتر مورد حمله و تعرّض واقع شده، با نیرومندى و سرفرازى و جلوه و رونق بیشترى آشکار شده است. خاصیت حقیقت همین است که شکّ و تشکیک به روشن شدن آن کمک مى‌کند. شک مقدّمه یقین و تردید پلکان تحقیق است … بگذارید بگویند و بنویسند و سمینار بدهند و ایراد بگیرند تا آنکه بدون آنکه خود بخواهند، وسیله روشن شدن حقایق اسلامى گردند.(نظام حقوق زن در اسلام، شهید مطهرى، ص۲۳)

آری امام و شهید مطهری نه تنها خواهان منع بحث‌های دقیق دینی در فضاهای عمومی همچون فضای مجازی، روزنامه‌ها و رادیو و تلویزیون نبودند و نه تنها تشکیک کنندگان و شبهه‌اندازان را به مجامع خاص علمی حوزه و… دعوت نمی‎کردند، بلکه رواج این بحث‌ها در فضای عمومی را از برکات انقلاب و مفید به حال دین و حقیقت می‎دانستند. سرّ آن هم این است که آنان:

۱. به جلوه دلربای حقیقت، ۲. به حقانیت اسلام، ۳. به دفاع خداوند از حقیقت[هر زمان توسط افرادی که دست و زبان خدا و مدافع حق می‌شوند]، ۴. به فطرت حق‌جوی عموم انسان‌ها و ۵. به توانمندی خود در دفاع از حقیقت باور و ایمان داشتند از این رو نه تنها در صدد ایجاد محدودیت برنمی‎آمدند که آزادی هر چه بیشتر را خواستار بودند. کسانی که به هیچیک یا بعضی از موارد بالا ایمان ندارند، به طور طبیعی خواستار محدودیت فضای فرهنگی از جمله فضای مجازی هستند.[البته بحث فیلترینگ سایت‌ها و شبکه‌های رواج سکس و بی‌اخلاقی و فساد مورد تایید همه عاقلان است و بحث ما به طور کلی از آن انصراف دارد.]

این هم که بعضی فقط خود را طرفدار حق و حقیقت دانسته و برای دیگران انگیزه‌های نفسانی و … از این بحث‌ها فرض می‌کنند، ناشی از خودپسندی و گمان بد نسبت به دیگران است که هر دو از رذایل اخلاقی است. ما هم نباید خود را تنها یاوران حق بدانیم و هم نباید دیگران را دارای انگیزه های نفسانی و … بشماریم.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا