واکنش مقامات هند و چین به درگیری نظامیان دو طرف

مقامات دولت چین می‌گویند که با هند برای حل صلح آمیز تنش‌های مرزی موافق است. نخست‌وزیر هند اما هشدار داد که دهلی در عین صلح دوستی در صورت تحریک قادر به پاسخگویی است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری پرس اسوسیشن، سخنگوی وزارت خارجه چین امروز (چهارشنبه) به خبرنگاران گفت، هر دو طرف بر حل مناقشه مرزی از طریق گفتگو و رایزنی توافق کرده و به دنبال راه‌هایی برای کاهش تنش و حفظ صلح و ثبات در این منطقه هستند.

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند در تلویزیون ملی کشورش گفت: ما هرگز کشوری را تحریک نکرده‌ایم. تردیدی نیست که هند طالب صلح است اما اگر تحریک شود پاسخ مناسبی می‌دهد.

اما سخنگوی وزرات خارجه چین گفته است درگیری زمانی آغاز شد که سربازان هندی از خط مرزی گذشتند و به سربازان چینی‌ حمله کردند.

او از تلفات چینی‌ها چیزی نگفت اما رسانه‌های هندی می گویند حداقل ۴۵ تن در طرف چینی کشته و یا زخمی شده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین گفت: دولت پکن مراتب اعتراض خود را به طرف هندی گفته است. ما یکبار دیگر از طرف مقابل خواسته‌ایم تا بر اساس خط مشی موجود در مرز رفتار کند و دست به اقدامات تحریک آمیز و یکجانبه نزند که این مساله اوضاع را پیچیده می‌کند.

اما نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند گفته است تضمین می‌دهد خون سربازان کشته شده در درگیری با سربازان چینی به هدر نخواهد رفت . وی هشدار داد که هند در عین صلح دوستی در صورت تحریک قادر به پاسخگویی است .

مودی در پیامی جدی به طرف چینی تاکید کرد: هیچ کس تردید نداشته باشد که هند خواهان صلح است اما اگر اقدامی علیه ما شود قادر به پاسخگویی جدی است. کشور ما به سربازانی که در جنگ با چینی ها کشته شدند افتخار می‌کند . برای ما اتحاد و تمامیت راضی کشور مهمترین مساله است.

او سپس دو دقیقه سکوت به احترام ۲۰ سرباز کشته شده در آغاز نشستش با وزرا برای بررسی بحران کرونا اعلام کرد.

مودی همچنین در نشستی به نیروهای مسلح کشور اختیارات بیشتری را برای ذخیره سازی تسلیحات داد. چنین اختیاری همچنین به نیروی دریایی هند نیز داده شد تا ناوهایش را در تنگه ملاکا مستقر کند تا در صورت لزوم با ناوهای چینی وارد نبرد شود.

نخست‌وزیر هند همچنین نشست همه احزاب در روز جمعه برای برسی اوضاع در مرز با چین را خواستار شد.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن