ماجرای سفر آبه شینزو به ایران در کتاب جان بولتون

«جان بولتون» مشاور سابق امنیت ملی در دولت ترامپ در کتاب جدید خود آورده است که دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا سال گذشته میلادی از «آبه شینزو» نخست وزیر ژاپن خواسته بود بین آمریکا و ایران میانجیگری کند.

به گزارش ایرنا روزنامه ژاپنی ماینیچی، بولتون در کتاب جدید خود با نام «اتاقی که اتفاق آنجا افتاد: خاطرات کاخ سفید»  گفته است که ترامپ این درخواست را به دلیل افزایش تنش ها بین دو کشور مطرح کرد اگرچه اعتقادی هم به موفقیت آبه در این زمینه نداشت.

کتاب جدید بولتون قرار است امروز سوم تیر منتشر شود اما پیش نویس برخی از فصل های این کتاب به رسانه ها درز کرده است.

بولتون در این کتاب آورده است که ترامپ به واسطه ارتباطاتش با آبه، برای تحت فشار قرار دادن ژاپن با هدف صادرات بیشتر محصولات کشاورزی به این کشور تلاش می کرد.

گزارش ادامه می دهد نخست وزیر ژاپن با این امید که بتواند بین دو کشور که روابط پر تنشی دارند، میانجیگری کند به ایران سفر کرد این اولین سفر یک نخست وزیر ژاپن از سال ۱۹۷۸ میلادی به تهران بود.

ماینیچی سفر وی را شکست خورده توصیف کرد و نوشت: پس از این سفر ترامپ تلفنی به آبه گفت که نباید از بابت این ناکامی احساس گناه کند زیرا ترامپ انتظار موفقیت هم نداشته و از نتیجه متعجب نشده است.

بولتون تاکید کرده است که این مساله ترامپ را متعجب نکرد زیرا واقعا برای او مهمتر این بود که بتواند محصولات کشاورزی بیشتری از آمریکا به ژاپن صادر کند او خواستار اقدام فوری بود تا اینکه رهبران دو کشور در ماه سپتامبر برای کاهش تعرفه بر روی محصولات صنعتی و کشاورزی به توافق رسیدند.

 

بولتون نوشته است که از دیدگاه وی مشخصا تلاش ترامپ تحت فشار دادن آبه بوده است تا نقش عمومی وی شکست خورده نشان داده شود.

ماینیچی از بولتون ۷۱ ساله به عنوان یک فرد بسیار تندرو بخصوص در قبال ایران و کره شمالی یاد کرده که بین آوریل ۲۰۱۸ تا سپتامبر ۲۰۱۹ عهده دار سمت مشاور امنیت ملی ترامپ بوده و سپس به دلیل اختلاف بر سر موضوعات سیاسی اخراج شده است.

بولتون نوشته است البته ترامپ بهترین روابط را در میان رهبران دنیا با آبه داشته و از جمله به گلف بازی طرفین اشاره کرده است تا اینکه «بوریس جانسون» به نخست وزیری انگلستان رسیده است در این کتاب ۱۰۰ بار از آبه نام برده شده است.

انتشار بخش هایی از کتاب بولتون خشم و عصبانیت ترامپ را برانگیخته است و وی از دادستان کل آمریکا خواسته است تا مانع انتشار این کتاب شود بولتون پس از چند بار درگیری با ترامپ در مورد سیاست های مختلف او در قبال کشورهای خارجی از جمله کره شمالی، دولت را ترک کرد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا