بولتون: انکار، رفتار معمول ترامپ است

«جان بولتون»، مشاور امنیت ملی سابق دولت ترامپ تاکید کرد، توییت رئیس جمهور آمریکا که در آن هرگونه اطلاع داشتن از گزارش پاداش‌های تعیین شده توسط روسیه برای کشتن نیروهای آمریکایی در افغانستان را انکار کرد، یک رفتار کاملا معمولی از سوی رئیس جمهور است.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری هیل، جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید در مصاحبه‌ای با شبکه خبری ان‌بی‌سی گفت: خیلی چیزها هست که ما از آن بی‌اطلاع هستیم، به همین خاطر باید هوشیار باشیم. اما از آنچه که از توییت‌های روز یکشنبه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا متوجه شدیم، برای من همانند یک روز دیگر فعالیت در کاخ سفید ترامپ است.

همچنین، بولتون در مصاحبه‌ای با برنامه “State of the Union” شبکه سی‌ان‌ان گفت: اگرچه هیچ اطلاعی از این وضعیت خاص و ویژه ندارم اما شبیه یکی از داستان‌هایی است که من در کتابم درباره دوران فعالیتم در کاخ سفید ترامپ نوشته‌ام.

وی افزود: توییت ترامپ برای انکار این گزارش، تلاشی برای دور کردن بار مسئولیت این موضوع از خودش است.

بولتون تصریح کرد: چه چیزی به رئیس جمهور انگیزه می‌دهد تا این کار را انجام دهد؟ چرا که اگر روس‌ها برای کشتار نیروهای آمریکایی پاداش تعیین کرده باشند و ما هیچ کاری در این باره انجام نمی‌دهیم، خیلی بد می‌شود. واکنش رئیس جمهور در این خصوص کاملا مشخص است. او می‌گوید که “این موضوع به من ارتباطی ندارد و جزو مسئولیت‌های من نیست. هیچ‌کس در این باره به من چیزی نگفته است” و با این کار هر گونه شکایت درباره اینکه او به طور موثر و کارآمد عمل نکرده است را سرکوب خواهد کرد.

وی تاکید کرد: این بخشی از مشکل با تصمیم‌گیری‌های ترامپ در حوزه امنیت ملی است. او تنها با واقعیتی که با آن سر و کار دارد، هیچ ارتباطی ندارد. این به موضع شخصی او مربوط می‌شود.

بولتون گفت: اگر این گزارشات حقیقت داشته باشند، آمریکا باید اقدامات جدی علیه روسیه در نظر بگیرد.

روزنامه نیویورک تایمز روز جمعه گزارش داد که مقام‌های اطلاعاتی آمریکا اوایل سال جاری میلادی به این نتیجه رسیدند که یک واحد از اطلاعات ارتش روسیه به صورت محرمانه به شبه‌نظامیان مرتبط با طالبان برای کشتن نیروهای ائتلافی در افغانستان از جمله نیروهای آمریکایی “جایزه” پیشنهاد داده بود.

براساس گزارش نیویورک تایمز، آمریکا چند ماه قبل به این نتیجه‌ رسیده بود که این واحد اطلاعات ارتش روسیه که با “تلاش‌های ترور و سایر عملیات محرمانه در اروپا با هدف بی‌ثبات کردن غرب یا انتقام از خائن‌ها” ارتباط داشته است، سال گذشته میلادی به صورت محرمانه جایزه‌هایی را برای انجام حملات “موفقیت‌آمیز” پیشنهاد کرده بود.

این مقام‌ها گفتند، گمان می‌رود شبه‌نظامیان یا عناصر مجرم مسلح که از نزدیک با آن‌ها همکاری دارند، مقداری از پول جایزه را گرفته‌اند. براساس گزارش نیویورک تایمز، یافته‌های اطلاعاتی به دست دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا رسید و شورای امنیت ملی کاخ سفید این مساله را در یک نشست فوری اواخر مارس مورد بررسی قرار داد؛ ادعایی که ترامپ رد می‌کند.

ترامپ اوایل روز یکشنبه در توییتی نوشت: جامعه اطلاعاتی به من اطلاع داد که آن‌ها این گزارش‌ها را معتبر ندانستند و بنابراین آن‌ها را به من یا مایک پنس (معاون رئیس‌جمهوری آمریکا) گزارش ندادند. احتمالا یک حقه ساختگی دیگر درباره روسیه است، شاید یکی دیگر از اخبار جعلی نیویورک‌ تایمز که می‌خواهد جمهوری‌خواهان را بد جلوه بدهد.

روزنامه وال استریت ژورنال، روزنامه واشنگتن پست و شبکه فاکس نیوز نیز این گزارشات را منتشر کرده و گزارش روزنامه نیویورک تایمز را تایید کرده‌اند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا