گزارش: انتقادات تند نمایندگان و پاسخ‌های صریح ظریف

گزارش خانه ملت از اظهارات امروز نمایندگان و نطق جواد ظریف در مجلس را در ادامه می‌خوانید:

محمدباقر قالیباف در جلسه علنی امروز(یکشنبه ۱۵ تیرماه)مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از همکاران و نمایندگان گفت: حضور وزیر محترم امور خارجه جناب دکتر ظریف، معاونین و همکارانش را خیرمقدم عرض می کنم.

این دهمین نشست علنی مجلس یازدهم است، تاکنون برخی وزرای دولت دوازدهم گزارشی از عملکرد وزارتخانه خود به نمایندگان مجلس ارائه کرده اند.

محمدجواد ظریف در نشست علنی امروز (یکشنبه ۱۵ تیرماه) مجلس شورای اسلامی در تشریح گزارشی درخصوص تحولات بین المللی و سیاست جمهوری اسلامی ایران گفت: در ابتدا باید بگویم که من اولین بار است که در مجلس جدید حضور پیدا می کنم، در اینجا باید به اعضا، رئیس و هیات رئیسه مجلس تبریک عرض کنم و برای همه نمایندگان محترم از خداوند متعال توفیق خدمت به مردم بزرگ ایران را مسئلت دارم.

وزیر امور خارجه کشور با اشاره به تحولات بین المللی جهان و سیاست جمهوری اسلامی در قالب این تحولات، گفت: امروز دنیا شاهد یک تحول عمده در روابط بین الملل است که شاید در ۱۰۰ سال گذشته یا لااقل در ۷۰ سال گذشته بعد از پایان جنگ جهانی دوم بی سابقه است. این تغییرات در روابط بین الملل بنیادین بوده و ماهیت بسیاری از مفاهیم و روابط بین الملل در حال تغییر است.

وی ادامه داد: این تحولات از پایان امپراطوری شرق شروع شد، البته غربی ها فکر می کردند که این پایان یعنی پیروزی جبهه غرب، اما به سرعت فهمیدند که شرایط جدیدی بر روابط بین الملل حاکم شده و غرب هنوز تاوان اشتباه برداشتی که در ابتدای دهه ۹۰ میلادی کرد، را می پردازد. آنچه که مهم است در شرایط سیال گذار بین المللی که الان ۳۰ سال است در این شرایط قرار داریم و پایانی برای این شرایط دیده نمی شود، مهمترین نکته در این وضعیت فهم دقیق و عدم اشتباه است، هر کس در شرایط گذار در تاریخ اشتباه کرده، دچار مشکلات اساسی شده و برخی حکومت ها نیز در این وضعیت به پایان رسیدند.

ظریف گفت: متاسفانه ایران هم در تاریخ معاصر در مقاطع گذار به دلایل مختلفی علی رغم اهمیت موقعیت ژئوپولتیک و استراتژیک، نتوانسته تا قبل از انقلاب اسلامی نقش بسزایی را در این شرایط ایفا کند، فرصت ها از دست رفته، شاید به خاطر آنکه در گذشته جهت گیری های جهانی شناخته نشده و کنش گری فعال و شاید انسجام داخلی نداشته است. همچنین مهمتر از تمام این مسائل این بوده که نخبگان جامعه ما در شرایط گذار نه تدبیر و نه شجاعت کافی داشته اند تا در شرایط گذار بتوانند وضعیت کشور را به شکلی مدیریت کنند تا این شرایط به نفع کشور تمام شود.

وزیر امور خارجه افزود: امروز شرایط گذار دو مشخصه مهم دارد؛ مشخصه اول “شدن مداوم” یا “سیالیت” همه جانبه ائتلاف های کوتاه مدت و فرصت طلبانه و تحول در مفاهیم است.

آمریکا کرونا را هم امنیتی کرده است

ظریف در بیان تحول دوم افزود: جابه‌جایی مراکز و کانون‌های قدرت در روابط بین‌المللی حرکت از جهانی که همه چیز آن در غرب اتفاق می‌افتد از اتفاقات مهم تا  تصمیم‌گیری‌های مهم همه غرب‌محور بود، به جهانی که امروز پساغربی شده است یعنی جهانی که در آن غرب محور تمام تحولات بین‌المللی نیست.

وزیر امور خارجه یادآور شد: موضوع اول تحول در مفاهیم است همه مفاهیم بین‌المللی و روابط سیاسی دچار تحول بنیادین شده است نه اینکه مفاهیم قبلی نابود شده است اما مفاهیم جدیدی جایگزین شده است که فرصت ویژه‌ای را برای کشورهایی نظیر جمهوری اسلامی ایران ایجاد کرده و امام راحل (ره) اولین فردی بود که این تحول را تشخیص داد اگر نامه ایشان به گورباچف را ملاحظه کنید می‌بینید که در آن این تحول را تشخیص دادند و به دنبال ایشان سلف صالح مقام معظم رهبری (مدظله العالی) همین روش را ادامه دادند.

وی تأکید کرد: آنچه که تحول پیدا کرده این است که امنیت و قدرت دچار تحول شده و مفاهیم جدیدی می تواند امنیت‌ساز باشند و امنیت را ایجاد کنند، دوم اینکه جهان فقط غرب نیست و حتی در درون غرب یک جنگ داخلی بین قدرت و نظام لیبرالی جهانی شکل گرفته است، قدرت‌های غیرغربی برآمدند همچون چین و کشورهای تازه ظهور و همین نگرانی آمریکا از ابتدای دهه ۹۰ بوده و همه سیاست‌هایی که آمریکا دنبال کرده به این دلیل بوده است که فکر می کرده در این شرایط انتقالی اگر سریع نجنبد امکاناتش را از دست می‌دهد.

عضو کابینه دولت دوازدهم خاطر نشان کرد: برای اینکه آمریکا بتواند شرایط قدیم را نگه دارد امروز به عنوان یک قدرت ارتجاعی که تلاش می‌کند شرایط گذشته را که به نفعش بوده است نگه دارد و از رو آمدن مفاهیم جدید قدرت جلوگیری کند این است که تمام دنیا را امنیتی کند کما اینکه اگر امروز ملاحظه کنید می‌بینید که آمریکا کرونا را هم امنیتی کرده است یعنی با چین برخوردی می کند که انگار ویروس کرونا تحول امنیتی است گرچه برخی تئوری‌هایی در مورد امنیتی بودن کرونا از هر دو طرف وجود دارد اما آمریکا به دلیل دیگری این را امنیتی‌سازی می‌کند که بتواند خود را حفظ کند.

ظریف اظهارکرد: در کنار آن جمهوری اسلامی را با عنوان یک قدرتی که می‌تواند در شرایط جدید با شناخت صحیح از این وضعیت انتقالی برآید تلاش می‌کند که امنیتی کند. در این شرایط یک فضا برای کنشگری ایران به وجود آمده و ما باید این را بپذیریم، اگر در شرایطی هم می‌شد گفت که امر محتوم در دنیا وجود دارد گرچه بر اساس تفکر اسلامی ما معتقد به محتوم بودن و جبر نیستیم اما امروز تفکر محتومی بر پایه همه مبانی روابط بین‌الملل غلط است و هیچ امر محتومی در جهان وجود ندارد و همه چیز در حال شدن است، انسان و کشورها به عنوان قدرت‌های کنشگر می توانند تأثیرگذار باشند. هرگونه محتوم‌ انگاری یعنی یک تصمیم در برابر قدرت. محتوم‌انگاری خطر جدی که جوامع را تهدید می کند و ما باید بپذیریم که کنشگر هستیم و تأثیرگذاریم و می‌توانیم آینده خودمان را شکل بدهیم.

وزیر امور خارجه افزود: امروز شرایطی ایجاد شده است که نه تنها کشورها بلکه یک فرد انسانی می‌تواند در تحولات بین‌المللی تأثیرگذار باشد، در این شرایط که جمهوری اسلامی با یک قدرت واقعی معنایی که امام راحل آن را به خوبی درک کرده بود و به خوبی هم از آن استفاده کرده بودند و مقام معظم رهبری هم در سیاست‌های داهیانه‌شان آن را پیگیری‌ می‌کنند جمهوری اسلامی یک قدرت در حال برآمدن است و برای همین امر آمریکا یک جنگ تمام عیار به عنوان نماینده نظام قبلی و کسی که می خواهد آن روابط کنشگری قبلی را حفظ کند بر جمهوری اسلامی حاکم کرده است.

وی یادآور شد: در این جنگ تمام عیار آمریکا می‌خواهد چند کار انجام دهد که مهمترین آن یک برساخته است و در واقع یک مفهوم‌سازی است و آن این است که از ایران یک تهدید امنیتی ایجاد کند. وقتی از ایران یک تهدید امنیتی ایجاد کرد موضوع ایران می‌شود مکان‌ها و حوزه‌هایی که آمریکا در آنها اقتدار دارد مثل شورای امنیت و یا به حوزه‌های امنیتی اقتصاد بکشاند و بتواند از ضرب‌های امنیتی در اقتصاد جهانی کما اینکه یکی از کارهای مهمی که در زمان اوباما انجام داد با علم به اینکه در حال از دست دادن قدرت خود است ضرب‌‌های اقتصادی جهانی را امنیتی‌سازی کرد مثل بحث‌های مبارزه با پولشویی و مبارزه با تأمین مالی تروریسم و اقداماتی از این قبیل که توانست دنیا را در یک حوزه‌هایی گرفتار کند و از آن حوزه‌ها تمام دنیا را برای اهداف امنیتی استفاده کند نظام اقتصادی آمریکا در این فاصله توانست یک قدرت ویژه‌ای را بر نظام اقتصادی جهانی پیدا کند و آنها هستند که جمهوری اسلامی باید در بین‌شان بازی کند.

عضو کابینه دولت دوازدهم عنوان کرد: دومین کاری که آمریکا تلاش کرده تا انجام دهد اجماع‌سازی علیه ایران است کما اینکه از دی ماه سال ۱۳۹۶ تا هفته گذشته ۴ جلسه ویژه شورای امنیت با فشار آمریکا برای فشار وارد کردن بر ایران تشکیل شده، جلسه‌ای که در بهمن ماه ۹۶ نماینده وقت آمریکا در مورد موضوع اغتشاشات برگزار کرد، جلسه‌ای که به ریاست آقای پمپئو برگزار شد و جلسه‌ای که با حضور آقای ترامپ برگزار شد و جلسه هفته گذشته که با حضور بنده، دبیر کل و آقای پمپئو برگزار شد. در تمام این حرکت‌ها به لطف خدا آمریکا منزوی بوده کما اینکه ملاحظه کردید در جلسه‌ای که برای اغتشاشات برگزار کردهمه اعضای شورای امنیت در مورد برجام صحبت کردند و در جلسه هفته گذشته آمریکا باز هم برای امنیتی‌سازی ایران تلاش کرد و همه اعضای شورای امنیت هم بر این اصرار کردند برجام مهم است و هم اصرار کردند که آمریکا سیاست غلطی را دنبال می‌کند.

وزیر امور خارجه گفت: هدف سوم آمریکا روایت‌سازی‌های جعلی از ایران در منطقه و جهان است، ما باید توجه کنیم که بازی آمریکا در این روایت‌سازی‌ها چیست و خودمان گرفتار این بازی نشویم.

وی افزود: چهارمین کاری که آمریکا انجام می‌دهد فشار بر دوستان ایران و هدف قرار دادن منافع ایران در منطقه است که در این حوزه هم نیاز به توجه ویژه ما وجود دارد و مهمترین هدفی که آمریکا دنبال می‌کند جدا کردن مردم از حاکمیت است، ناکارآمد نشان دادن نظام و مشروعیت زدایی به زعم خودشان از نظام است. اگر کتاب بولتون را ملاحظه کنید می بینید که در پشت همه سیاست‌هایی که آمریکا دنبال می‌کند به نام فشار حداکثری این اهداف نهفته است و آمریکایی‌ها این اهداف را دنبال می کنند.

عضو کابینه دولت دوازدهم یادآور شد: حالا ما باید چه کار کنیم، مهمتر از همه انسجام درونی است، سیاست خارجی، حوزه دعوای جناحی و گروهی نیست به این دلیل سیاست خارجی در قانون اساسی در حوزه اختیارات مقام معظم رهبری است و سیاست‌های کلی نظام را ایشان تعیین می‌کنند.

ظریف با اشاره به اینکه در وزارت امور خارجه تمرکز بر منطقه و همسایگان یکی از سیاست های مهم بوده است، گفت: ایران باید به عنوان تولیدکننده امنیت در منطقه شناخته شود و بر این اساس همسایگان باید این مهم را دریابند؛ خوشبختانه طی ۷ سال گذشته بهترین روابط را با کشورهای همسایه از جمله ترکیه، افغانستان، آذربایجان، عراق و پاکستان داشته ایم.

وی افزود: بر این اساس می توان یادآور شد تعداد سفرهایی که به کشورهایی مانند روسیه و ترکیه داشته ام، بیش از ۲۰ سفر بوده است.

وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر اینکه تلاش شد طی این سال ها نقش مثبتی در منطقه ایفا کنیم، تصریح کرد: بر این اساس شاهد شکل گیری توافق آستانه هستیم که از جمله اقدامات بارز برای بازگشت آرامش به سوریه است.

این عضو کابینه دولت دوازدهم تصریح کرد: خوشبختانه شکل گیری کنوانسیون دریای خزر که از توفیقات جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود، از دیگر اقدامات وزارت امور خارجه در راستای همکاری های چندجانبه و منطقه ای به شمار می آید؛ این موضوع براساس سیاست تخلیه استراتژیک قدرت با استفاده از ظرفیت های سیاست همسایگی محقق شده است.

ظریف با تاکید بر اینکه در روابط خارجی تلاش شده مولفه اعتماد به نفس و تکیه بر توان داخلی مورد توجه قرار بگیرد، اظهار کرد: بر این اساس مشاهده می شود که در برابر ۶ قدرت جهانی حضور یافتیم و مذاکره انجام شد، تا جایی که ترامپ عنوان کرد که سرشان کلاه گذاشتیم!

وزیر امور خارجه با اشاره به توافق استراتژیک ۲۵ ساله ایران و چین ادامه داد: در این خصوص هیچ موضوع مخفی وجود ندارد و همه  چیز کاملا شفاف است که در زمان های مختلف اعلام شده است؛ از زمانی که آقای شی با رهبر انقلاب دیدار کرده اند و نسبت به این موضوع مسائلی مطرح شد تاکنون همه امور به طور شفاف برای جامعه بیان شده است.

وی با تاکید بر اینکه موضوع یاد شده به معنای فراموشی شعار “نه شرقی و نه غربی” جمهوری اسلامی به شمار نمی رود، گفت: در واقع این توافق تاکید بر توجه به واقعیت ها و تغییر منابع قدرت در دنیاست.

این عضو هیات دولت با اشاره به اینکه باز نگه داشتن شریان های اقتصادی کشور یکی از سیاست های وزارت امور خارجه محسوب می شود، اظهار کرد: امروزه شاهد جنگ اقتصادی و تروریسم اقتصادی آمریکا علیه کشورمان هستیم.

ظریف با اشاره به اقدامات اقتصادی وزارت امور خارجه در حوزه ساختاری و فکری اظهار کرد: طی ۴ دهه گذشته وزارت خارجه به عنوان مجموعه سیاسی- امنیتی تلقی می شد، لذا تلاش کردیم این مهم به سیاسی-امنیتی- اقتصادی تغییر جهت دهد که کار دشواری است؛ در این بین باید یادآور شد که وزارت امور خارجه تلاش کرده به معیشت مردم کمک کند تا فشار اقتصادی از دوش آنها برداشته شود.

وزیر امور خارجه کشور با یادآوری ایجاد معاونت اقتصادی در وزارتخانه متبوعش بیان کرد: یکی از قوی ترین سفرای کشورمان را به عنوان مسئول در این معاونت منصوب کردیم تا مسائل اقتصادی جدی تر پیگیری شود. در اهداف اقتصادی تجارت با شرق و توجه به سیاست صادرات محور بودن در اولویت قرار دارد.

وی با تاکید بر اینکه وزارت خارجه مسئولیت اقتصادی ندارد، بلکه تسهیل گر است، گفت: همچنین برای برطرف شدن مشکلات اقتصادی تلاش کردیم به اهداف ضدایرانی آمریکا با بهره گیری از تهاتر ضربه بزنیم؛ در واقع این موضوع سبب حذف دلار از تبادلات اقتصادی می شود که امیدواریم مجلس شورای اسلامی نیز برای کاهش مقاومت های داخلی در راستای تحقق این موضوع کمک کند.

ظریف با اشاره به شکل گیری توافق نامه ها در اتحادیه اوراسیا تاکید کرد: توجه به منطقه، پیرامون و روابط اقتصادی با همسایگان برای رفع موانع صادرات کالا و خدمات از جمله اهداف وزارت خارجه در شکل گیری توافق نامه ها در اتحادیه یاد شده است.

وزیر امور خارجه کشورمان از تلاش برای برطرف کردن مشکلات صادرکنندگان گفت و تاکید کرد: به عنوان مثال صادرکنندگان در حوزه ضمانت نامه ها با مشکل مواجه بودند که خوشبختانه در این حوزه اقدامات خوبی انجام شده است.

وی از شناسایی فرصت های خارجی توسط وزارتخانه متبوعش خبر داد و تصریح کرد: این فرصت ها در سایت وزارت خارجه برای همگان ارائه شده است، در این بین به شناسایی توانمندی های داخلی نیز توجه شده تا بتوانیم بستر خوبی برای صادرکنندگان فراهم کنیم.

ظریف ادامه داد: یکی از اتفاقات بسیار ناگوار خروج ایران از تمامی کریدورهای ارتباطی منطقه مانند جاده ابریشم بود که ما اهدافی مانند کریدور شمال- جنوب- شرق- غرب و راه آهن شلمچه بصره را دنبال کردیم و همه این اقدامات به خاطر حفظ هاب ارتباطی ایران و منطقه است.

وزیر امور خارجه با یادآوری اینکه گفت وگوهایی با قوه قضائیه برای ایجاد شرایط ویژه برای بخش خصوصی داشتیم، با اشاره به ظرفیت های استانی، افزود: در بخش اقتصادی یک اداره برای توجه به ظرفیت های استانی داریم که در این رابطه در خدمت نمایندگان هستیم.

وی با تاکید بر اینکه شرایط دنیا در حال تحول است، گفت: جمهوری اسلامی توان این را دارد که در این شرایط نقش مهمی ایفا کند و ایفای این نقش نیازمند انسجام داخلی است.

ظریف با تاکید بر اینکه ما دیدگاه جناحی و حزبی نداریم، تصریح کرد: در وزارت امور خارجه حزبی شدن به معنای پایان دادن به عضویت در این وزارتخانه است؛ ما آماده ایم همانطور که این امکان را داشتیم که بهترین روابط را با برادر شهیدم حاج قاسم سلیمانی داشته و هر هفته با ایشان جلسه هماهنگی داشته باشم این امکان را هم داریم که با همه شما نمایندگان برای پیشبرد اهداف انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی همکاری داشته باشیم.


رمضانعلی سنگدوینی در جلسه علنی امروز(یکشنبه ۱۵ تیرماه) مجلس شورای اسلامی در رابطه با گزارش وزیر امور خارجه در صحن علنی مجلس، گفت: از آقای ظریف سوالی دارم ایشان اعلام کردند سیاست‌هایشان همیشه موفقیت آمیز است و دائما ژست موفقیت را می‌گیرند اما در مسیری که طی کردند منفعلانه بودند چرا که ارتباط تجاری و اقتصادی در صادرات کشور به ویژه استان گلستان تعطیل شده است.

نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به عنوان فرزند گلستان باید بگویم که ۵ ماه است که مرز ایران و ترکمنستان تعطیل است و علیرغم پیگیری‌ها و با وجود اینکه حدود ۳۵ درصد مردم گلستان سنی و ترکمن هستند نمی‌توانند ارتباط اقتصادی و تجاری خوبی با ترکمن‌ها برقرار کنند با این وجود اقدامی از سوی وزارتخانه امور خارجه در راستای برقراری روابط دیپلماسی انجام نشده است، آنگاه شما از صادرات می‌گویید این صادرات کجاست.

وی با بیان اینکه استان گلستان کشاورز‌خیز و دومین استان کشور در پرورش مرغ است، افزود: استان گلستان به ترکمنستان صادرات مرغ ندارد این در حالی است که باید پرسید چرا مشکل گازی ایران و ترکمنستان تاکنون حل نشده است در حالی که یکی از مشکلات ما در رابطه با ترکمنستان بحث گازی است.

سنگدوینی خطاب به وزیر امور خارجه گفت: شما به تسهیل‌گری شرایط اشاره کردید اما این تسهیل‌گری کجاست، اگر تسهیل‌گر بودید مردم استان گلستان در شرایط بد اقتصادی به سر می‌برند، همچنین در کریدور شمال – جنوب استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی و خراسان رضوی هیچ صادرات و وارداتی با کشورهای اوراسیا صورت نمی‌پذیرد لذا خواهش می‌کنم ژست موفقیت نگیرید.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه ببینید سردار سلیمانی چه کرد و مانند سردار سلیمانی‌ها باشید که این مملکت را با همه مشکلات از دست داعش ملعون نجات دادند، گفت: به عنوان فرزند کشاورز از شما خواهش می‌کنم بحث اوراسیا و مسیر ترکمنستان و کریدور شمال به جنوب را باز کنید چرا که ما مرز هوایی، زمینی و ریلی داریم، هزینه راننده‌ها در ترکمنستان دو برابر شده است لذا خواهش می‌کنم به فکر مردم باشید و این مسیر را باز کنید.

محمد صفایی دلوئی در نشست علنی امروز (یکشنبه، ۱۵ تیرماه) مجلس شورای اسلامی، با اشاره به گزارش وزیر امور خارجه در جلسه امروز مجلس، گفت: آقای ظریف شما مجلس یازدهم را چگونه تصور کرده اید، شما تحولات بین المللی پسا غرب را در عمل باور ندارید. پس از شهادت حاج قاسم شما به غرب پیام ذلت دادید.

نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آقای ظریف شما بحث از وحدت ملی و موضوع فراجناحی می زنید اما درجلسه تان با کری گفته اید که اگر با ما به توافق نرسید، جریان رادیکالیسم در ایران روی کار می آید. آقای ظریف چرا به مردم دروغ می گویید، روزی که کری با پای شکسته به مذاکره آمد، رهبر انقلاب اسلامی فرمودند که او با پای شکسته به مذاکره آمده چون به مذاکره نیاز دارد، شما از مواضع مقتدرانه انقلاب اسلامی کوتاه نیایید اما شما کوتاه آمدید.

وی ادامه داد: آمریکا ایران را تحریم کرد اما آقای عراقچی در رسانه ملی به برادران افغانستانی ما توهین می کند، این است نگاه منطقه ای و نگاه همسایه ای؛ آقای ظریف در سال ۲۰۱۹ نشریه اکونومیست می گوید همسایگان ایران یک هزار و ۲۰۰ میلیارد دلار واردات داشتند اما سهم ایران از این میزان تنها ۲ درصد بوده است. این مسئله باید مایه خجالت و شرمندگی وزارت خارجه باشد.

صفایی افزود: متاسفانه بخش اقتصادی وزارت خارجه تعطیل است، در شرایط کنونی در دنیا ۲۵ کشور تحریم هستند، حال دلسوزانی گفته اند که میان این کشورها اتحادیه ای ایجاد شود اما شما و وزارتخانه تان با این مسئله مخالفت کردید، آقای پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس سال گذشته در رأس هیاتی از مجمع تشخیص مصلحت نظام به چین سفر کرد و ۴ روز مذاکرات صورت گرفت و سفیر ما در تمام مذاکرات حضور داشت. وقتی توافقات بسیار خوب میان دو کشور به شما عرضه می شود، می گویید که چون آمریکایی ها قبول ندارند نمی توانیم به آن عمل کنیم. آقای ظریف این است منافع ملی!

وی ادامه داد: آقای ظریف این فشارها حق ملت ایران نیست، اهرم فشار آمریکا باید از سر ملت ایران کوتاه شود و خواهش می کنم شما از این که کمک کننده این اهرم باشید دست بردارید.

احمد راستینه هفشجانی در نشست علنی امروز (یکشنبه ۱۵ تیرماه) مجلس شورای اسلامی درخصوص گزارش وزیر امور خارجه از تحولات بین المللی و سیاست جمهوری اسلامی ایران گفت: جامعه ایران در طول ۴۰ سال گذشته در اوج اقتدار و عزت بوده است.

نماینده مردم شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در وزارت امور خارجه شاهد شکل گیری دیپلماسی اقتصادی با همکاری بخش خصوصی نبوده ایم، تصریح کرد: در واقع اراده جدی برای نقش آفرینی اقتصادی بخش خصوصی در این مجموعه وجود نداشته است.

وی با اشاره به اینکه دیپلماسی اقتصادی وابسته به دولت نیست، بلکه با همکاری طیف وسیعی محقق می شود، اظهار کرد: وزارت امور خارجه در این حوزه هدایت کننده است؛ در واقع اکنون باید پاسخ داده شود نقش بخش خصوصی و نهادهای مدنی در سیاست های اقتصادی وزارت خارجه کجاست؟

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به اینکه فعالیت های اقتصادی کشور با برجام شرطی شده است، افزود: هفدهمین اقتصاد بزرگ دنیا با شروط برجامی محدود شده است، به طوری که وقتی شورای حکام قطعنامه ای صادر می کند، شاهد افزایش بی رویه نرخ ارز هستیم.

راستینه هفشجانی گفت: شما از کاهش فشار بر مردم سخن می گویید اما شرط های برجامی، سقوط آزاد ارز و مشکلات اقتصادی را برای مردم رقم زده است؛ به عبارتی اقتصاد دلارمحور حرکت ذلیلانه وزارت خارجه را رقم زده است.

نماینده مردم شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر از شهید حاج قاسم سلیمانی سخن می گویید باید یادآور شد که دیپلماسی ایشان با مقاومت نتیجه داد که این رویه در وزارت خارجه متفاوت است.

وی با اشاره به اینکه برجام با هدف از کار انداختن چرخ های سانتریفیوژها سبب از کار انداختن چرخ های اقتصادی شد، گفت: بر این اساس دلار ۲۰ هزار تومانی را باید دلار برجامی نامید و این موضوع همان گلابی هایی است که شما به مردم وعده دادید.

عضو مجمع نمایندگان استان چهارمحال و بختیاری با تاکید بر اینکه باید پیام اقتدار ملت ایران را با پایان دادن به سیاست های برجامی و تقویت روابط بین المللی مبتنی بر دیپلماسی بخش خصوصی به دنیا اعلام کنید، خاطرنشان کرد: باید با خروج از برجام پیام اقتدار کشورمان را به دنیا اعلام کنیم.

محمد مولوی در جلسه علنی امروز(یکشنبه ۱۵ تیرماه) مجلس شورای اسلامی خطاب به وزیر امور خارجه گفت: گویا در دستگاه دیپلماسی شما ، دیپلماسی را برای دیپلماسی انتخاب کرده‌اید و این در حالی است که نظریه‌پردازی‌هایتان باید برای نظام مقدس جمهوری اسلامی و ملت شریف ایران به اعداد و ارقامی تبدیل شود که امیدواری ایجاد کند اما در شرایط کنونی معکوس این حالت است.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سردار حاج قاسم سلیمانی  دلها را فتح کرد، بعد از این فتح‌الفتوح چه کردید؟ مگر نه اینکه مدعی هستید تسهیل‌گر امور اقتصادی هستید، اصلا در وزارت امور خارجه کارشناس اقتصادی دارید، اگر کارشناسان این وزارتخانه را به عنوان اقتصادی معرفی می‌کنید اما آنها دارای مدارک تحصیلی مرتبط با امور فرهنگی و سیاسی هستند.

وی یادآور شد: عدد و ارقام بیانگر این است که حجم مبادلات اقتصادی ایران با کل دنیا ۹۸ درصد است ولی با اروپا ۲ درصد است، از سوی دیگر اکثر پست‌هایی که شما در اروپا دارید تکمیل شده و همچنان بر سر آنها دعوا وجود دارد، چرا با کشورهایی همچون چین، هند و عراق که حجم مبادلات ایران است بعضا در حد سفیر و کنسولگری با مشکل مواجه هستید.

مولوی تأکید کرد: اصول۷۷، ۷۸ و ۱۲۵ قانون اساسی بر تأمین مصالح کشور تأکید دارد، الان مدعی بودید بیشترین سفر و مراودات را با عراق دارید، آخرین سفر رئیس جمهور که به این کشور داشت و قرار بود کمیسیونی برای لایروبی اروند و مراودات مرزی تشکیل شود چه نتیجه ای داد جز اینکه نتیجه این است که الان مرز شلمچه تعطیل شده است و محور بزرگ اروندرود که زمانی محل تجارت، گردشگری و صیادی بود بی‌فایده مانده است بنابراین اگر این سیاست خارجی‌تان است باید در آن تجدیدنظر کنید چرا که آنچه می‌بینیم نتیجه خوبی به همراه نخواهد داشت.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: انتظارمان این است در وزارت امور خارجه که به این نام نامگذاری شده حواستان باشد قرار نیست فقط پیگیر امور خارجی‌ها باشید بلکه باید دیپلماسی خود را به دیپلماسی عمل تبدیل کنید که مبادا در تسهیل‌گری شما دلار را با حجم بالا ببینیم که کمر اقتصاد مملکت را شکسته است.

ابوالفضل عمویی در نشست علنی امروز (یکشنبه، ۱۵ تیرماه) مجلس شورای اسلامی، پس از قرائت گزارش وزیر امور خارجه، گفت: سیاست خارجی هر کشوری در مسیر پیگیری اهدافش تا حدود زیادی تابع شرایط بین المللی و داخلی است و امروز به نظر می رسد با تشدید اقدامات خصمانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ما به توازن بخشی جدید در اولویت های های سیاست خارجی جمهوری اسلامی نیاز داریم و نمی توانیم با ادامه روند سابق انتظار کسب منافع ملی را داشته باشیم.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: با روی کار آمدن دولت ترامپ در آمریکا و بدعهدی اش در خروج از برجام و همچنین ناکامی و بدقولی کشورهای اروپایی در اجرای تعهداتشان درقبال ایران بر همگان روشن شده که انتظار رفع مشکلات اقتصادی مردم و رفع تحریم ها از طریق تعامل با غرب انتظار بیهوده ای است.

وی ادامه داد: بدتر اینکه اروپایی ها هر بار با صبر و نرمش ما روبه رو می شوند زیاده خواه تر شدند و افزون طلبی می کنند که صدور قطعنامه شورای حکام نمونه آخر این افزون طلبی ها است و در مقابل هرگاه اقتدار و ایستادگی ملت ما را دیدند وادار به عقب نشینی شدند.

عمویی خطاب به ظریف یادآورشد: آمریکا در سال های اخیر در مسیر دشمنی با ملت ما بی محابا حرکت کرده و نه فقط از تعهداتش در برجام خارج شده که به گفته خودشان سنگین ترین نظام تحریمی ممکن را برای یک کشور در مورد ملت ما به عنوان یک حرکت تروریستی اقتصادی رقم زدند و فراتر از آن با دستور ترامپ به ترور سردار رشید حاج قاسم سلیمانی کسی که به روایت دانشگاه مریلند آمریکا محبوب ترین شخصیت ایرانی بود از خطوط قرمز دولت ایران عبور کردند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: اما متاسفانه هنوز کسانی در داخل فکر می کنند باب گفت وگو با مسئولان آمریکا باز است و اگر تحریم ها را بازگردانند آماده مذاکره مجدد هستیم و این به معنای عدم درک واقعیت های سیاسی است. گویی در فرودگاه بغداد اتفاقی نیفتاده و آن تشییع جنازه میلیونی را به فراموشی سپردند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: انتظار ما از وزارت خارجه این است که موضوع ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی را به عنوان یک واقعیت تعیین کننده در تعیین سیاست ها در نظر بگیرد و انتظار داریم وزیر همان طور که نقض تعهدات آمریکا و اروپا را محور تلاش های خود قرار می دهد پیگیر راهبرد اخراج آمریکا از منطقه به عنوان پاسخی به شهادت حاج قاسم سلیمانی در گفت وگوهای دیپلماتیک خود باشد زیرا تصویر دست های خون آلود حاج قاسم تصویری نیست که به این زودی از اذهان ما پاک شود.

ذبیح الله اعظمی ساردویی در نشست علنی امروز (یکشنبه ۱۵ تیرماه) مجلس شورای اسلامی درخصوص گزارش وزیر امور خارجه از تحولات بین المللی و سیاست جمهوری اسلامی ایران گفت:  در قانون اساسی وظایف وزارت خارجه مشخص شده است و سه اصل عزت، حکمت و مصلحت نظام از سوی مقام معظم رهبری به عنوان چراغ راه سیاست خارجی تعیین شده است.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دیپلمات های ما سربازان خط مقدم جبهه برای تامین منافع ملی هستند، بیان کرد: تضعیف وزارت خارجه، دیپلمات های ارشد و وزیر خارجه در شرایط فعلی و تروریسم اقتصادی آمریکا، مغایر منافع ملی و امنیت ملی است.

وی افزود: آمریکا و رژیم صهیونیستی در مجامع بین المللی و جلسه اخیر شورای امنیت سازمان ملل، نتیجه تلاش های وزارت خارجه از جمله شخص وزیر است.

اعظمی با بیان اینکه یکی از وظایف وزارت خارجه دیپلماسی فعال اقتصادی، بازاریابی و تسهیل صادرات پایدار تولیدات ملی است، ادامه داد: متاسفانه صادرات محصولات کشاورزی به بازارهای جهانی با موانع زیادی روبرو شده است.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی گفت: خرما و پسته در استان کرمان به دلیل عدم فعال بودن دیپلماسی اقتصادی در سردخانه ها رو به نابودی هستند. محصولات نوبرانه جالیزی جنوب کرمان در سال زراعی جاری در زمین باقی مانده و نابود شده است. محصولات کشاورزی جنوب استان کرمان در پشت مرزهای بسته فاسد شده اند.

اعظمی ساردویی با بیان اینکه هماهنگی میان وزارتخانه های صمت، جهاد کشاورزی و وزارت خارجه به درستی صورت نمی گیرد، اظهار داشت: در سال جهش تولید برای صاردات محصولات متنوع استان کرمان به بازارهای جهانی برنامه ریزی کنیم.

موسی غضنفرآبادی در جلسه علنی امروز(یکشنبه ۱۵ تیرماه) مجلس شورای اسلامی با اشاره به گزارش وزیر امور خارجه در نشست امروز گفت: آقای ظریف شما فرمودید دنیا در شرایط گذار است و اگر کسی این شرایط را درک نکند خسارت خواهد دید؛ سوال این است که چه کسی باید کمک کند که شرایط گذار را مدیریت کنیم و نقش وزارت امور خارجه و شخص وزیر چیست، شرایط گذار از چه زمانی و چه سالی شروع شد البته شما در شرایط گذار حرف‌هایی را زدید که نباید می زدید.

نماینده مردم بم و ریگان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اینکه می‌گویند آمریکا چنین می‌کند و چنان می‌کند، درست نیست زیرا آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند، من نمی‌خواهم شما تضعیف شوید بلکه می‌خواهم به آنهایی پیام بدهند که به اشتباهات افرادی چون شما دلخوش شده‌اند. ملت ایران مذاکره با آمریکا را ذلت می‌داند و آمریکا برای همیشه برای ملت ایران منفور و غیرقابل تحمل است.

وی افزود: آقای ظریف شما وزیر خارجه کشوری هستید که مردان بسیار بزرگ و شجاعی داشته و دارد، از حاج قاسم سلیمانی بزرگ گرفته تا شهید همت، شهید کاظمی، شهید باقری، شهید باکری و شهید حججی، باید تا یک هفته فقط نام شهدا را بشمارم و مردان بزرگی که امروز دراین نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران خدمت می‌کنند.

غضنفرآبادی گفت: آقای ظریف شمابا شهامت و در تراز وزیر امور خارجه ملت بزرگ، دلیر، قهرمان، هوشمند و ولایی ایران اسلامی موضع بگیرید و بدانید چنین ملتی پشت سر شما است. آقای ظریف در شرایطی که کشور ما نیاز به ارز دارد چرا برای صادرات کالا از جمله محصولات کشاورزی از جمله خرما تلاش نمی‌شود. آقای ظریف دیپلماسی باید قدرت و عظمت ملت ایران را به جهانیان نشان دهد، آقای ظریف امروز بسیار خوب صحبت کردید و تشکر می‌کنم اما امیدوارم همان‌گونه که خوب صحبت می‌کنید، خوب عمل کنید.

محمود احمدی بیغش در نشست علنی امروز (یکشنبه ۱۵ تیرماه) مجلس شورای اسلامی درخصوص گزارش وزیر امور خارجه از تحولات بین المللی و سیاست جمهوری اسلامی ایران گفت:  امروزه شاهد رویکرد منفعلانه و تک بُعدی در دولت به خصوص وزارت امور خارجه هستیم.

نماینده مردم شازند در مجلس یازدهم با اشاره به اینکه سیاست خارجی کشورمان به برجام محدود شده است، اظهار کرد: این مهم در حالی است که متاسفانه شتابزده، بدون تامین شروط رهبر انقلاب و گرفتن تضمین کافی برجام را پذیرفتیم.

وی با اشاره به اینکه آمریکایی ها دست چدنی خود را از دستکش مخملی با خروج از برجام، خارج کردند، افزود: تازه در این زمان متوجه شدیم دستمان به لحاظ پیگیری حقوقی این تخلف خالی است و سرمان کلاه رفته است.

احمدی بیغش با اشاره به اینکه متاسفانه همچنان چشم مان به اروپا دوخته شده در حالی که این کشورها تاکنون فقط شعار سر داده اند، اظهار کرد: در این بین باید یادآور شد اروپایی ها امروزه شمشیر را از رو بسته اند و درصدد پرونده سازی علیه کشورمان در شورای حکام هستند.

عضو مجمع نمایندگان اراک با انتقاد از مدیریت ژنرال ها گفت: وضعیت کنونی جامعه نتیجه این نوع دیدگاه مدیریتی است؛ مسئولان باید بدانند همه جهان ۱+۵ نیست.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از دیپلماسی اقتصادی ناامید شده ایم، تصریح کرد: وزارت امور خارجه تلاش کند، همسایگانمان در روابط دوجانبه با آمریکا حاضر نشوند.

وی با اشاره به اینکه مشکل امروز توهم اداره جهان از طریق توئیتر است، اظهار کرد: قطعا توئیت کردن تاثیر بین المللی دارد، اما معجزه نمی کند، موج به راه می اندازد، خصوصاً در حوزه دیپلماسی، اما وقتی هواپیمای اختصاصی در اختیار دارید، باید حضوراً برای تاثیرگذاری و رایزنی اقدام کنید.

احمدی بیغش با اشاره به اینکه تحریم های تسلیحاتی کشورمان چندی دیگر به پایان می رسد، افزود: این مهم در حالی است که برایان هوک در حال دوره گردی برای افزایش سیاست ایران هراسی است؛ این حجم از دشمنی و رایزنی  آمریکایی ها نیازمند رویکرد فعالتری است.

نماینده مردم شازند در مجلس خاطرنشان کرد: امیدواریم قرارداد با چین به سرانجام برجام ختم نشود، از این رو باید متن چینی، انگلیسی و فارسی آن در اختیار نمایندگان قرار گیرد.

مهرداد ویس کرمی در نشست علنی امروز (یکشنبه ۱۵ تیرماه) مجلس شورای اسلامی درخصوص گزارش وزیر امور خارجه از تحولات بین المللی و سیاست جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: در قرآن آمده است که یهود و نصارا از تو راضی نخواهند شد مگر از آیین و روش آنها پیروی کنید. آقای ظریف؛ این واقعیت قرآنی در سیاست داخلی و خارجی دولت آقای روحانی چقدر مورد باور قرار گرفته است؟

نماینده مردم خرم آباد و چگینی در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: تا کی باید از اعتماد به آمریکا و اروپا ضربه بخوریم و فرصت های کشور را بسوزانیم. ای کاش به جای تکیه بر نظام لیبرال که در آکادمی های غربی به جوانان ما به عنوان وحی منزل آموزش داده می شود، به خداوند اعتماد می کردیم.

وی افزود: چرا برخی سیاستمداران ما از مبارزه با شیطان خسته شده اند و این خستگی را به جامعه اسلامی منتقل می کنند. فرصت های بزرگ پیش روی ملت ایران را به امید لبخند اروپا و آمریکا نسوزانید. بنا به وعده الهی اگر استقامت کنیم، خداوند ملائکه را به یاری می فرستد و در دل کافران رعب و وحشت ایجاد می کند. باید به جای کدخدا به خدا اعتماد کرد.

ویس کرمی خطاب به وزیر امور خارجه ادامه داد: انتظار ما از شما این است که به جای تئوری پردازی هایی که به آن عمل نشده، بگویید در عمل برای حفظ شأن ملت ایران در برابر نظام سلطه چکار کرده اید؟ نتیجه اتلاف سرمایه های کشور در برجام چه شد و به کجا رسید؟ تا کی از ترس اینکه آمریکا ما را تهدید جلوه ندهد، نزد آمریکا و اروپا خوش رقصی خواهید کرد؟ نتییجه این همه ترس چه بوده است؟

این نماینده مردم در مجلس یازدهم خطاب به ظریف گفت: آیا آنچه اتفاق افتاده نتیجه سیاست های شماست یا تفکر انقلابی؟ آیا آنچه شده است، شما کرده اید یا حاج قاسم سلیمانی؟ در کدام حیطه بوده که تئوری های حاکم بر دولت روحانی کشور را به عقب نبرده است؟ ارز، مسکن، سیاست خارجی، برجام یا حفظ کرامت مردم ایران؟

وی اظهار داشت: آقای ظریف بفرمایید در کجا اقدام پیش دستانه انجام داده اید؟ همیشه اروپا و آمریکا کاری کرده اند و سپس ما یعنی شما یک واکنش ملتمسانه انجام داده اید و این زیبنده یک کشور انقلابی که ام القرای جهان اسلام است، نیست.

مجتبی ذوالنوری در جلسه علنی امروز(یکشنبه ۱۵ تیرماه) مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ظریف تنها مخاطب مباحثی که مطرح می‌کند نیست و به رأس دولت برمی گردد، گفت: شما به عنوان فردی تأثیرگذار و یک مهره اساسی در همه مسائل شریک، سهیم و تأثیرگذار هستید بنابراین ممکن است برخی مباحث را بگویید بر عهده بنده نیست.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از زحمات ارزنده ظریف و دستگاه دیپلماسی ادامه داد: ریل‌گذاری و هدف‌گذاری در خصوص سیاست خارجی در دوران شما از ابتدا غلط بود و مسیر را کج ریل‌گذاری کردید و به سمتی حرکتی کردید که اهداف ملت محقق نشد.

وی یادآور شد: مقام معظم رهبری بارها تأکید کردند که سیاست های بالادستی و اصل نظام تکیه بر توانمندی‌های داخلی است و حل مشکلات از طریق داخل و تکیه بر منطقه است، اصل بی‌اعتمادی به آمریکا و غرب است اما شما وارونه عمل کردید و داخل و منطقه را رها کردید و کسی را که نباید به آن اعتماد کرد، تمام اعتماد را بر آن متمرکز کردید بنابراین خروجی غیر از این نمی تواند باشد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ما مخالف دیپلماسی فعال نیستیم و مخالف رابطه با دنیا نیستیم و نمی‌گوییم مسائل را باید در عرصه بین‌المللی رها و ترک کرد اما مسیر را نباید غلط رفت و ما در این مورد تضمین نگرفتیم. اگر در این مورد آگاهی نداشتید باید به این نکته توجه می کردید که مقام معظم رهبری در طول مذاکرات بارها تذکر دادند چرا توجه نکردید و شروط یازدهگانه که تعیین کردند عملیاتی نکردید، چرا قدرت و ابزار چانه‌زنی خود را از دست دادید که امروز دنبال آنها بدوید.

ذوالنوری خاطر نشان کرد: در ابتدای مذاکرات جان کری گفت ما اجازه نمی‌دهیم بیش از دو هزار کیلوگرم اورانیوم غنی سازی شده داشته باشید اما بعد از مذاکرات طولانی آن را به ۳۰۰ کیلوگرم رساندید، شما بیش از ۱۰ تن اورانیوم غنی‌سازی شده کشور را با اورانیوم خالی یا کیک زردی که باید چرخه غنی سازی را طی کند مبادله کردید و ابزار انعطاف و چانه‌زنی را از دست ملت خارج کردید، شما به عنوان بازطراحی و بهینه سازی رآکتور ۴۰ مگاواتی آب سنگین اراک را به آن وضعیت درآوردید که دشمن خیالش راحت شود و الان می‌گویید چرا به حرفتان گوش نمی‌دهد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم عنوان کرد: شما ۱۹ هزار سانتریفیوژ را به ۵ هزار و ۱۰۰ رساندید، ابتدای مذاکرات آمریکایی‌ها در مورد ۲۰ درصد غنی‌سازی حرف می زدند و در حقیقت فردو را از دور مذاکرات خارج کرده بودند، شما حتی نطنز را از بین بردید و وقتی مقام معظم رهبری تأکید بر حرکت متناظر و گام به گام کردند شما همه چیز را در طبق اخلاص گذاشته و بدون گرفتن تضمین تحویل دادید، آن هم در شرایطی که می دانستید طبیعت غرب و آمریکا این است که اگر می‌دانستید چرا به تذکر مقام معظم رهبری گوش ندادید که فرمودند نتیجه همه مذاکرات باید رفع کل تحریم‌ها باشد و نتیجه این بی‌توجهی خسارت محض شد، چرا ملت را به این خسارت رساندید و تحت عنوان مذاکره ۳ سال منطقه را رها کردید.

وی یادآور شد: چرا پیمان‌های دو جانبه مالی با کشورهای همسایه و کشورهایی همچون چین که باید مهمترین رابطه را با آن داشته باشیم، برقرار نکردید و به رغم تأکید مقام معظم رهبری نسبت به آنها بی‌مهری کردید تا آنجایی که مدت‌های طولانی ما در این کشور سفیر نداشتیم و دیپلماسی اقتصادی تعطیل شده بود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: اگر در گذشته روابط با چین را رها نمی‌کردید امروز این سطح از فشار اقتصادی به مردم وارد نمی‌شد بنابراین شما باید در این زمینه پاسخگو باشید و در پیشگاه خداوند استغفار کنید.

مالک شریعتی در نشست علنی امروز (یکشنبه، ۱۵ تیرماه) مجلس شورای اسلامی، در خصوص گزارش محمدجواد ظریف، اظهار داشت: بنا به بند ۸ اصل ۴۳ قانون اساسی باید از سلطه بیگانه بر اقتصاد کشور جلوگیری شود که شاخص موفقیت این بند تاثیر قیمت دلار و ارزهای خارجی بر معیشت مردم است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مسئول مستقیم دلار ۲۰ تومانی تا حد زیادی وزارت خارجه است، بیان کرد: میزان تسلط دلار بر معیشت و اقتصاد کشور از ۷ سال پیش بیشتر و شرایط بدتر شده و معاونت اقتصادی وزارت خارجه نیز بسیار ضعیف عمل کرده است.

وی افزود: اگر آمریکا اصلاح طلب و اصولگرا نمی شناسد چرا شما در آمریکا گفتید که اگر با ما توافق نکنید رقیب ما در ایران حاکم می شود آیا این بیان شما نبود؟ آیا این التماس رأی به آمریکا نبود؟

شریعتی ادامه داد: در منطقه دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه چیکار کرده، در تمام قراردادهای انرژی منطقه ما محکوم شده ایم. در کرسنت امارات، ترکیه و ترکمنستان. قرارداد گازی ما با پاکستان و هند به کجا رسید، چرا همه ظرفیت های کشور را به آمریکا پیوند زدید و از منطقه غافل شدید.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم گفت: آمریکا ابرقدرت نیست ولی شما آمریکا را به طمع انداختید تا زانوی خودش را بر گلوی معیشت مردم بگذارد.

محمدحسن آصفری در جلسه علنی امروز(یکشنبه ۱۵ تیرماه) مجلس شورای اسلامی در اخطاری با استناد به اصل ۷۷ قانون اساسی گفت: بر اساس این اصل تمام عهدنامه‌ها و قراردادها باید از طریق مجلس مورد تأیید قرار گیرد، حال آقای ظریف در نشست امروز اعلام کرد که کشور در حال انعقاد یک توافق ۲۵ ساله با چین است اما متأسفانه مجلس شورای اسلامی در جریان این موضوع نیست بنابراین وظیفه رئیس، هیأت رئیسه و مجلس است که از دولت بخواهد که بندهای این قرارداد شامل چه مطالبی است و چه سرنوشتی برای ۲۵ سال کشور رقم خواهد  خورد.

نماینده مردم اراک و کمیجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اخیرا در فضای مجازی شایعه‌های بسیار گسترده‌ای در خصوص واگذاری جزیره کیش مطرح شده که اسباب نارضایتی مردم را ایجاد کرده است، آقای ظریف شما شاهد هستید که در مجلس نهم چندین بار گفتیم که اجازه بدهید که یک یا دو نفر از نمایندگان مجلس به انتخاب خود نمایندگان در مذاکرات برجام حضور پیدا کنند و حتی کمیسیون امنیت کتبا این درخواست را ارائه کرد اما این مسئله محقق نشد. شاید آقای روحانی فکر می‌کرد اگر قرار است فتح‌الفتوحی باشد باید به نام دولت این مسئله ثبت شود اما امروز شاهدیم که شما از تفاهم و اتحاد صحبت می‌کنید و این مسئله با رفتار دولت جور درنمی‌آید.

وی ادامه داد: آقای ظریف شما شاهد هستید در مجلس قبل چندین بار نمایندگان با مسئولان وزارت خارجه همراه شده و در دیدارهایی با مقامات همچون پوتین، بشاراسد، سید حسن نصرالله و نوری المالکی حضور یافتند، بعد از این سفرها نمایندگان گزارش‌های جامعی را به مجلس ارائه و اعلام کردند در این مذاکرات با این شخصیت‌ها چه گذشته و چه درخواست‌هایی مطرح شده اما بعد از آن وزارت خارجه اجازه نداد که نمایندگان همراه با وزارتخانه سفر کند تا مشخص شود که در این مذاکرات چه می‌گذرد از این رو اگر در این مذاکرات و دیدارها پشت پرده‌ای وجود دارد مجلس باید متوجه شود.

علیرضا سلیمی در نشست علنی امروز (یکشنبه، ۱۵ تیرماه) مجلس شورای اسلامی، در اخطاری با استناد به بند ج اصل ۲۲ و بندهای ۳، ۵ و ۱۶ اصل ۳ و بند ۸ اصل ۴۳ قانون اساسی، گفت: آقای ظریف چگونه است زمانی که با ۱+۵ مذاکره می کنید لبخند به لب دارید اما با توپ پر به مجلس می آیید. آقای ظریف ما خودی هستیم یا خیر. این چه لحن و ادبیاتی است. شما باید تمرین کنید که حرف نماینده مردم را به گوش جان بخرید.

تاریخ در مورد برجام قضاوت خواهد کرد

سلیمی خطاب به وزیر امور خارجه گفت: آقای ظریف فرمودید مذاکره کرده‌اید تا فشار بر معیشت مردم کمتر شود اما آیا می‌دانید دلار به ۲۱ تومان رسیده، این نتیجه مذاکرات شما است. آیا شما و آقای رئیس جمهور نمی‌دانید قیمت مسکن به کجا رسیده؟ این نتیجه عملکرد شما است.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آقای رئیس جمهور هفته گذشته گفتند هر قدر فشار اقتصادی بیشتر شود باکی نیست، اما اگر آمریکایی‌ها در حوزه مسائل سیاسی اقدامی کنند آن موقع می‌توانید اقدام خاصی انجام دهید. شما فرمودید کلاه بر سر اوباما و آمریکا گذاشتید، اگر بر سر آنها کلاه گذاشتید چرا اکنون جرأت نکردید بعد از خروج آمریکا از برجام از آنها شکایت کنید. ترسیدید آنها از مکانیزم ماشه استفاده کنند.

وی خطاب به وزیر امور خارجه گفت: شما در رابطه با دیپلمات‌های زندانی چه کردید در حالی که بیش از یک سال و اندی در زندان هستند، جنابعالی فرمودید اصلاح طلب و اصولگرا را نمی‌شناسید اما در متینگ‌های حزبی احزاب اصلاح طلب سخنرانی قرایی داشتید و می‌دانیم چه مطالبی را گفتید.

سلیمی افزود: شما گفتید آمریکا ابرقدرت نیست اما چرا در دانشگاه تهران، دانشگاهیان و ملت را از بمب آمریکایی ترساندید. تاریخ در مورد برجام قضاوت خواهد کرد اما نه آنگونه که شما فرمودید بلکه به گونه‌ای متفاوت.


محمدجواد ظریف در نشست علنی امروز (یکشنبه ۱۵ تیرماه) مجلس شورای اسلامی در بخش دوم توضیح گزارش خود از تحولات بین المللی و سیاست جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه ما آمدیم با همکاری هم آینده بهتری را برای کشور بسازیم، گفت: مقام معظم رهبری فرمودند اگر شما هم گزارش ملاقات های ظریف را خوانده بودید و برخوردهای او را با طرف خارجی دیده بودید، مانند ما او را شجاع، صادق و انقلابی می دانستید؛ آنچه که اتفاق افتاد آن نبود که شما گفتید، من هیچگاه مسائل داخلی را به خارج نبردم.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: هرچه که گفتم مقام معظم رهبری شنیدند، اگر دروغ گفتم ایشان گفتند صادق هستم.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران باید در مقابل سیاست های آمریکا بایستد، گفت: باید در همه موارد در برابر سیاست های آمریکا ایستادگی کنیم و هفته قبل دیدید که بنده در شورای امنیت سازمان ملل متحد چگونه در مقابل سیاست های آمریکا ایستادم و مسئولان وزارت امور خارجه هم به همین گونه عمل کردند.

ظریف یادآور شد: باید کاری کنیم که آمریکا نتواند از اقدامات ما برای اهداف خود استفاده کند و باید به گونه ای عمل کنیم که بتوانیم قدرت جمهوری اسلامی را در منطقه و جهان نهادینه کنیم و دوگانه سازی کاری از پیش نمی برد و باید سیاست خارجی در خدمت مقاومت باشد و قدرت منطقه ای جمهوری اسلامی در خدمت پیشبرد اهداف مردم ایران باشد و از تمام امکانات خودمان برای کمک به معیشت مردم و قدرت ملی ایران استفاده کنیم.

وزیر امور خارجه کشور با بیان اینکه شهید حاج قاسم سلیمانی و بنده هر هفته با هم نشست داشتیم و هماهنگی می کردیم، گفت: صحبت های منطقه ای با هماهنگی یکدیگر بود و آنهایی که ایشان، سیدحسن نصرالله و مقاومت عراق و لبنان و فلسطین را می شناسند و با آنها دمخور هستند، می دانند که روابط ما چگونه بود.

وی خطاب به نمایندگان افزود: بنده عرض کردم شما نمایندگان ملت هستید و ملت ما فهیم است و شما هم به عنوان نمایندگان ملت فهیم هستید و من در برابر نمایندگان با تمام خضوع حضور پیدا می کنم، اما شما به من ذلیل گفتید در صورتی که رهبری به من شجاع گفتند، به من دروغگو گفتید در صورتی که رهبری به من صادق گفتند. از انتقادها و تندی های شما تشکر می کنم، اما بدانید که همه ما در یک کشتی نشسته ایم و با هم هستیم.

این عضو کابینه دولت دوازدهم با تاکید بر اینکه آمریکا؛ اصولگرا، لیبرال، اصلاح طلب، انقلابی و غیرانقلابی نمی شناسد، تصریح کرد: رژیم صهیونیستی هم اصولگرا و اصلاح طلب نمی شناسد و با کل ایران، تمامیت ارضی و جغرافیایی ایران مخالف است. همه با هم در یکی کشتی هستیم و اقتصاد را همه باید با هم پیش ببریم.

ظریف با اشاره به توجه ویژه این وزارتخانه به بخش خصوصی گفت: ما همه به حرکت های اقتصادی معتقدیم و در تمامی سفرها، بخش خصوصی همراه من بوده است و در دوران کرونا هم بیشترین سفرها را بنده به عنوان وزیر خارجه داشتم و به چندین کشور سفر و صلح افغانستان را نیز پیگیری کردیم. اگر مرزهای ترکمنستان به خاطر ویروس کرونا بسته شده، مشکل ما نیست.

وی با تاکید بر اینکه برجام تحمیلی بر آمریکا بود، تصریح کرد: تاریخ و آینده نشان خواهد داد که برجام سند افتخار ایران هست و خواهد بود و در تاریخ این کشور ثبت خواهد شد.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

پیام

  1. اگر متحد نباشیم ..
    روزی جوان ساده ای دکه سیگار فروشی را اداره می کرد
    گوشه دکه نوشته بود بهمن تمام شد ازادی نیست تیر رسید
    اگر همدیگر را تکفیر و جاسوس و…..
    مطمنا همه چیز را باخته و نابود می شویم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن