خرید تور نوروزی

رد ادعای شبکه‌های اجتماعی درباره نخستین قرآن تاریخ اسلام + عکس

کارشناسان ادعای برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی را درباره تصویری از نخستین قرآن تاریخ اسلام رد کردند. به گزارش ایکنا به نقل از «فتبینوا»، اخیراً شمار زیادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی تصویری از یک قرآن قدیمی را منتشر کرده و مدعی شده‌اند که این نسخه نخستین قرآن تاریخ اسلام یعنی مصحف عثمان بن عفان است.

یکی از حساب‌های کاربری در شبکه‌های اجتماعی که اقدام به انتشار این خبر کرده، حساب violin است که بیش از ۲ میلیون دنبال‌کننده دارد.

علاوه بر آن چندین حساب کاربری دیگر نیز این تصویر را با همان ادعا منتشر کرده‌اند. براساس نظر کارشناسان، مصحفی که در این تصویر نشان داده شده، مربوط به یک نسخه خطی قدیمی قرآن است که در مسجد «امام حسین(ع)» قاهره نگهداری می‌شود و براساس تحقیقات، بعید است که این قرآن همان مصحف عثمانی باشد.
تصویری از نسخه خطی قرآن در مسجد «امام حسین(ع)» قاهره

«صلاح الدین المنجد»، پژوهشگر نسخه‌های خطی، می‌گوید: ما اعتقاد داریم که این مصحف، قطعا مصحف عثمان یا حتی یکی از مصحف‌های قرن اول هجری نیست.

دکتر «سعاد ماهر» نیز پس از بررسی مصحفی که در مسجد امام حسین (ع) قاهره موجود است، تأکید کرد: این مصحف حداقل به نیمه دوم قرن اول هجری بازمی‌گردد.

چندین نفر از دانشمندان و پژوهشگران عرصه نسخه‌های خطی نیز بر همین عقیده پافشاری می‌کنند. بر این اساس مصحف مذکور ممکن است در فاصله زمانی انتهای قرن اول تا ابتدای قرن دوم هجری (پایان ۶۰۰ و آغاز ۷۰۰ میلادی) کتابت شده باشد.

یادآور می‌شود که عثمان بن عفان در زمان خلافت خود به دلیل وجود اختلاف در قرائات، تصمیم گرفت که نسخه‌های یکسانی از قرآن کریم را تکثیر و به کشورهای اسلامی ارسال کند، اما معلوم نیست که این مصحف‌ها اکنون در کجا نگهداری می‌شود.

انتهای پیام

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا