برای شرکت در نظرسنجی، کلیک کنید

سوگ بی هیئت

مهراب صادق‌نیا در یادداشتی تلگرامی با عنوان «سوگ بی هیئت» نوشت:

در چند ماه گذشته بسیاری از مناسک دینیِ جمعی به دلیل فراگیری ویروس کرونا تعطیل شد. زیارت، اعتکاف، نماز جمعه، مراسم‌های شب‌های احیاء، و حالا هم حج. شاید در روزهای اول بسیاری از گروه‌های مذهبی‌تر فکرش را هم نمی‌کردند که بدون شرکت در این مناسک دسته‌جمعی هم بتوان دین‌دار بود؛ امّا حالا احتمالاً گونه‌های دیگری از دین‌داری را تجربه کرده و دریافته‌اند تعطیلی مناسک به معنای تعطیلی دین نیست.

با نزدیک شدن محرم و صفر، این گروه‌ها با چالش دیگری در باره‌ی آئین‌های مذهبی روبرو شده‌اند. گروهی فکر می‌کنند سوگواری‌های محرم و صفر با دیگر مناسک قابل مقایسه نیست و به همین دلیل “هیچ هیئتی نباید تعطیل شود” (حریزاوی، معاون راهبردی استان‌ها و ارتباطات سازمان تبلیغات اسلامی). گویی نظر کارشناسان بهداشت و درمان تنها تا دروازه‌ی هیئت‌ها نافذ است.

به دلیل اهمیت سلامتی سوگواران و برخلاف دستور جناب حریزاوی، احتمالاً هیئت‌های عزاداری نیز تعطیل، محدود، و یا در صورت‌بندی متفاوتی برگزار خواهند شد. ولی طبیعی است که علاقه و ارادت مردم به امام حسین علیه السلام نه با دستور کسی آمده است و نه با کرونا از بین می‌رود. اگر این اتفاق بیافتد، ممکن است جامعه‌ی مذهبی سوگ بدون هیئت را نیز تجربه کرده و بیاموزد.

کرونا هنوز چیزهای زیادی دارد که به ما یاد بدهد. فعلا از فهم جهانِ پسا کرونا حرف نزنید.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن