احمد پورمخبر درگذشت [+عکس و زندگی نامه]

بعد از درگذشت “هاشم” سریال “متهم گریخت” نوبت به “مش‌قربون” یکی از کاراکترهای خاطره‌انگیز این مجموعه تلویزیونی رسید. پورمخبر در این سال‌های اخیر نتوانست کار جدیدی را در کارنامه کاری‌اش ثبت کند، چون گرفتار کهولت و آلزایمر شد و بر اثر سکته مغزی درگذشت.
به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، لحظاتی پیش رضا عطاران با انتشار پستی در صفحه شخصی‌اش خبر از درگذشت احمد پورمخبر بازیگر سینما و تلویزیون داد. محبوبیت پورمخبر با «متهم گریخت» و «ترش و شیرین» رضا عطاران به اوج خودش رسید. مرحوم پورمخبر متولد 1319 در محله گلوبندک بود که در سن 80سالگی و براساس سکته مغزی درگذشت.

چندی پیش فرزندش محمد پورمخبر درباره ویدئوهایی که در فضای مجازی برای پدرش پخش کرده بودند واکنش نشان داد و گفت: پدرم چند سالی است به‌دلیل کهولت سن، آلزایمر دارد اما نه تنهاست و نه مشکل مالی دارد. متأسفانه برخی از ابتدا دوست نداشتند پدرم در سینما باشد و برخی هم به‌دنبال خراب کردن پدرم هستند، چند بار هم اقدام به شایعه‌پراکنی‌های دیگری کردند تا آبروی ایشان را ببرند. در این سال‌ها هم بارها به ایشان پیشنهاد کار شده اما به‌دلیل کهولت نتوانستند در خدمت گروه و کار دیگری باشند.

پسر پورمخبر همچنین گفته بود: فضای مجازی مکانی شده برای انتشار شایعات و متأسفانه پدر هم از این اتفاقات بی‌نصیب نمانده است، من از آن‌هایی که قصد تخریب همه را دارند می‌پرسم که؛ آیا در اطراف شما کسی به‌دلیل کهولت سن اشتباه نمی‌کند؟ آیا درست است که برای جذب مخاطب به هر اقدام کثیفی دست بزنیم؟ بشخصه به‌شدت از اتفاقات پیش‌آمده ناراحتم و در عین حال که خانواده و برخی از طرفدارانِ پدر به‌دنبال پیگیری از مراجع ذی‌ربط هستند اما از بانیان این اتفاق و مروجین شایعات و بی‌آبرو کردن امثال پدرم، نخواهیم گذشت.

حالا او با همه این طنازی‌ها و اتفاقات خاطره‌انگیز برای همیشه صحنه روزگار را ترک کرد و بعد از پست رضا عطاران، محمد پورمخبر در گفت‌وگویی با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، خبر درگذشت پدرش را تأیید کرد و گفت: پدرش یک ماهی به‌علت سکته مغزی در بیمارستان فیروزگر بستری شده بود و امروز دار فانی را وداع گفت.

او تأکید کرد: هیچ ربطی به کرونا نداشته و در بهشت زهرا(ع) و قطعه هنرمندان تشییع خواهیم داشت. الآن بیمارستانیم تا کارهای اداری مربوط را انجام دهیم و شرایط فراهم شود بتوانیم آیین تشییع را روز چهارشنبه در بهشت زهرا داشته باشیم.

پورمخبر اولین بار در سال ۱۳۷۵ و در چند سکانس کوتاه برای مجید مجیدی و در فیلم بچه های آسمان جلوی دوربین رفت اما شهرت اصلی وی از دو سریال متهم گریخت (رمضان ۸۴) و ترش و شیرین (نوروز ۸۶) بود که کارگردانی هر دوی آنها بر عهده رضا عطاران بود.

وى در ٣٠ تیر ١٣٩٩ در سن ۸۰ سالگی بر اثر سکته مغزی درگذشت. رضا عطاران با انتشار پستی در اینستاگرام این خبر را اعلام کرد.

احمد پورمخبر بازیگر سینما و تلویزیون ایران دارای چهار فرزند به نام‌های محمد، مصطفی، مریم و زهرا است. احمد پورمخبر دیر ازدواج کرده و اختلاف سنی او با فرزندانش زیاد است.

احمدپور مخبر هنگامی که برای تست بازیگری پسرش همراه با او رفته بود، برای تست نقش پیرمرد فیلم توسط رضا عطاران دعوت شد. پسرش رد شد اما او به دلیل بازی خوبش قبول شد. وی اولین بار در سال 1375 و در چند سکانس کوتاه برای مجید مجیدی و در فیلم بچه های آسمان جلوی دوربین رفت اما شهرت اصلی وی مدیون دو سریال متهم گریخت سال 1385 و ترش و شیرین (نوروز 86) است که کارگردانی هر دوی آنها بر عهده رضا عطاران بود.

او با بازی خود توانست به خوبی در دل خانواده‌های ایرانی جا باز کند. عطاران از پورمخبر انتظار بازی نداشت، او میخواست پورمخبر خودش باشد و خود به بابابزرگ داستان خط دهد و انصافا احمد پورمخبر به خوبی از عهده آن برآمد.

مجموعه کار های هنری این پیر طناز در سینما و تلویزیون ایران عبارتند از :

***سینما

فیلم ویدیویی کباب غاز (۱۳۹۰ صالح دلدم)

فیلم ویدیویی لیموترش (۱۳۸۹ سید جواد رضویان)

اخراجی‌های ۳ (۱۳۸۹ مسعود ده نمکی)

داماد خجالتی (۱۳۸۹ آرش معیریان)

دردسر بزرگ (۱۳۸۹ مهدی گلستانه)

فوتبالی‌ها (۱۳۸۹ عباس خواجه وند)

کنسرت روی آب (۱۳۸۹ جهانگیر جهانگیری)

فیلم ویدیویی دامادی به نام صفر (۱۳۸۹ فرشاد ارج)

فیلم ویدیویی کار کاذب (۱۳۸۹ مهرداد محتشمی)

سلام بر عشق (۱۳۸۸ اصغر نعیمی)

دلقک‌ها (۱۳۸۸ عباس مرادیان)

فیلم تلویزیونی به روح پدرم (۱۳۸۸ سید جواد رضویان)

شیر و عسل (۱۳۸۸ آرش معیریان)

یک جیب پرپول (۱۳۸۸ قدرت الله صلح میرزایی)

دلداده (۱۳۸۷ قدرت الله صلح میرزایی)

ده رقمی (۱۳۸۷ همایون اسعدیان)

زندگی شیرین (۱۳۸۷ قدرت الله صلح میرزایی)

کیش و مات (۱۳۸۷ جمشید حیدری)

تلافی (۱۳۸۶ سعید اسدی)

توفیق اجباری (۱۳۸۶ محمدحسین لطیفی)

خروس جنگی (۱۳۸۶ سید مسعود اطیابی)

دایناسور (۱۳۸۶ پرویز شیخ طادی)

زن‌ها فرشته‌اند (۱۳۸۶ شهرام شاه حسینی)

بچه‌های آسمان (۱۳۷۵ مجید مجیدی)

طلاق به سبک ایرانی (۱۳۸۸ فرید کلهر)

***مجموعه‌های تلویزیون

همسایه‌ ها (۱۳۹۵ مهران غفوریان)

راه در رو (۱۳۹۰ سعید آقاخانی)

بزنگاه (۱۳۸۷ رضا عطاران)

ترش و شیرین (نوروز ۱۳۸۶ رضا عطاران)

متهم گریخت (رمضان ۱۳۸۴ رضا عطاران)

احمد پورمخبر

احمد پورمخبر

 

انتهلی پیام

دیباچه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا