آیا تاکنون از خدمات نئوبانک‌ها استفاده کرده‌اید؟

نمایش نتیجه

Loading ... Loading ...

«برگزاری مراسم عزاداری حسینی مطالبه مردم است»

حجت‌الاسلام قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: برگزاری مراسم عزاداری حسینی به عنوان مطالبه مردم است باید به بهترین شکل برگزار شود. دستگاه های حاکمیتی به عنوان خادم مردم زمینه های تسهیل این مراعات ضابطه ها را فراهم خواهند کرد و از روزی که کرونا در ایران شیوع پیدا کرد، ما پشت سر ستاد ملی مبارزه با کرونا بودیم و به همراه هیاتی‌ها، مسجدی‌ها، روحانیت و جهادی‌ها همگی وظیفه حمایت و همراهی خود را انجام دادند و کمک کردند و در ماه محرم نیز کمک خود را به مراعات ضوابط و قواعد می‌دانیم.

به گزارش ایرنا حجت الاسلام و المسلمین محمد قمی روز دوشنبه درحاشیه جلسه ستاد ملی محرم ۱۴۴۲ هجری قمری در مجتمع فرهنگی شهدای هفتم تیر، در جمع خبرنگاران، گفت: وقتی می گوییم زندگی تعطیل نیست نه این که مراعاتی در کار نیست بلکه زندگی در جریان است و همه مراعات ها سر جایش است و تا کرونا هست یاد گرفته ایم که بیش از قبل مراعات کنیم و سخت گیرانه این شرایط را پشت سر بگذاریم و محبت سید الشهدا جزیی از فرهنگ ماست و فرهنگ ناب عاشورایی در فرهنگ ناب ایرانی آمیخته است و تعطیل بردار نیست و مردم با فرهنگ غنی ایرانی آشنا هستند.

دغدغه های سلامتی مردم نزد دستگاه های حاکمیتی

وی افزود: وقتی مردم در محیط های باز و با رعایت ضوابط مراسم ها برگزار می شود و دغدغه های سلامتی مردم حتما نزد دستگاه های حاکمیتی است و ما بیش از پیش برای مراعات ضابطه های درنظر گرفته شده سخت گیری خواهیم کرد و از طرف دیگر برگزاری مراسم حسینی به عنوان مطالبه مردم است، به بهترین شکل برگزار شود.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی ادامه داد: دستگاه های حاکمیتی به عنوان خادم مردم زمینه های تسهیل این مراعات ضابطه ها را فراهم خواهند کرد و از روزی که کرونا در ایران شیوع پیدا کرد، ما پشت سر ستاد ملی مبارزه با کرونا بودیم و به همراه هیاتی‌ها، مسجدی‌ها، روحانیت و جهادی‌ها همگی وظیفه حمایت و همراهی خود را انجام دادند و کمک کردند و در ماه محرم نیز کمک خود را به مراعات ضوابط و قواعد می‌دانیم.

تمام توان و امکانات برای برگزاری محرمی با شکوه

وی افزود: این دستگا ها تمام توان خود را به کار خواهند بست تا زمینه های برگزاری با شکوهتر و مراعات بیشتر را فراهم کنند و امروز یک هم افزایی میان دستگاه ها بوجود آمد تا به مردمی خدمت کنند که می خواهند این حیات معنوی و رزق عاشورایی را از دست ندهند در عین حال مراعات ها نیز به صورت کامل صورت بگیرد.
قمی ادامه داد: دستورالعمل های خوبی با همکاری وزارت بهداشت برای جلسات و دسته‌های عزاداری و دیگر برنامه های ماه محرم در نظر گرفته شده است.
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی ادامه داد: در خصوص مراسم عرفه براساس روایات تاکید شده که در محیط روباز برگزار شود و امسال با هماهنگی آستان‌های مقدس و امامزادگان این برنامه ها را برگزار خواهیم کرد تا نمونه‌ای برای هیات‌ها و مردم باشد که ببینند امکان برگزاری جلسه با رعایت ضوابط وجود دارد.

باید ضوابط بهداشتی سختگیرانه رعایت شود

وی درباره برگزاری هیات‌های بزرگ و پرجمعیت گفت: علاوه بر این که جلسات هیات‌های موردنظر در فضای مجازی برگزار می شود و زمینه های تقویت آن نیز باید فراهم شود ولی مراسم در محیط‌های سفید و سبز که مشکلی ندارند، برگزار خواهد شد و در محیط های دیگر باید ضوابط موردنظر و سختگیرانه رعایت شود.
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی درباره نذورات مردم در ماه محرم هم، گفت: امسال توصیه بر این است که نذورات به سمت اقلام بهداشتی یا سبدهای ارزاق مواد غذایی سوق پیدا کند تا به دست محرومان و مستضعفان برسد و اگر بنا شد به سمت طبخ غذا حرکت کنند نیز ضوابط سختگیرانه‌ای وجود دارد و توصیه بر این است که در آشپزخانه‌ها، ضابطه‌مند انجام شود. البته در خصوص تغییر ماهیت نذورات و موقوفات با توجه به شرایط خاص امسال استفتائات از مقام معظم رهبری و سایر مراجع انجام شده است که به زودی پاسخ‌ها منتشر خواهد شد.

اولین نشست ستاد ملی پیگیری‌های ویژه ماه محرم

اولین نشست ستاد ملی پیگیری‌های ویژه ماه محرم با حضور مسئولان کشوری و به میزبانی سازمان تبلیغات اسلامی در مجموعه فرهنگی شهدای هفتم تیر(سرچشمه) برگزار شد.

ایجاد هماهنگی بین سازمان‌ها و نهادهای مرتبط با برگزاری مراسم‌های آئینی محرم و صفر، سازماندهی و نظارت فوق العاده بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی برای پیشگیری از شیوع بیماری کرونا در اجرای مراسم‌های آئینی محرم و صفر و تسهیل، ترغیب و تقویت کنشگران مردمی در اجرای مراسم‌های آئینی محرم و صفر با توجه به حساسیت‌ و نگرانی‌های پیش آمده در ارتباط با بیماری کرونا از اهداف این ستاد است.

در این نشست در خصوص نحوه برگزاری مراسم عزاداری سیدالشهداء و چگونگی فعالیت‌ هیئات مذهبی تصمیمات لازم اتخاذ و مقرر شد هیئات مذهبی و مساجد در ایام ماه محرم مطابق با پروتکل‌های تعیین شده توسط ستاد ملی مبارزه با کرونا فعالیت داشته باشند.

گفتنی است، سازمان تبیلغات اسلامی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پیش از این جلسه با برگزاری جلسات متعدد در سطوح مختلف به صورت مشترک مسئولیت نگارش دستورالعمل‌های بهداشتی عزاداری ایام محرم و صفر را برعهده گرفته بودند.

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا