ماجرای توافق ۲۵ ساله ایران و چین از کجا شروع شد؟

«جواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما گفت: واقعیت این است که در سفر شی جین پینگ به ایران که هفت روز بعد از اجرایی شدن برجام صورت گرفت، ما تمایل داشتیم ایشان زودتر به ایران سفر کند. اما برنامه‌ریزی‌ها و وقت ایشان به گونه‌ای شد که بعد از برجام انجام شد. برجام در ۲۶ دی ۹۴ اجرایی شد و ایشان سوم بهمن ۹۴ به ایران سفر کرد.

ظریف گفت: در آن زمان ما دو تصمیم گرفتیم و اعلام علنی هم شد.اولین تصمیم ما این بود که روابط همکاری راهبردی ایران و چین را به روابط روابط مشارکت جامع راهبردی ارتقا دهیم که سومین مرحله مشارکت راهبردی چینی‌هاست. دو مرحله دیگر دارد، یکی مشارکت جامع راهبردی برای همه فصول است که با پاکستان دارند و یکی مشارکت ویژه است که با روسیه دارند.

وی خاطرنشان کرد: مشارکت جامع راهبردی را با الجزایر، آفریقای جنوبی و حتی برخی کشورهای اروپایی دارند. این همان زمان در سوم بهمن ۱۳۹۴ مطرح شد. همان وقت در بیانیه مشترک روسای جمهور اعلام شد دو کشور برنامه ۲۵ ساله برای رسیدن به این مشارکت جامع راهبردی و برای تقویت این مشارکت جامع راهبردی را نهایی خواهند کرد و این به سال ۱۳۹۴ برمی‌گردد.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: از آن زمان روندی را در داخل بین دستگاه‌ها شروع کردیم. این مشارکت جامع راهبردی به همه دستگاه‌ها مربوط می‌شود و از همه دستگاه‌ها نظرخواهی کردیم و این نظرات در چندین مرحله جمع آوری شد و در سفری که در پاییز سال گذشته ۱۳۹۸ به چین داشتم پیش نویس ایرانی این مشارکت به طرف چینی ارائه شد و در اسفند ماه طرف چینی براساس پیش نویس ایرانی، پیش نویس خودش را ارائه کرد. ما پیش نویس طرف چینی را با برخی اصلاحات عبارتی و محتوایی به هیأت دولت بردیم و هیأت دولت به عنوان مبنای مذاکره، این را تایید کرد که ما بتوانیم با چینی‌ها مذاکرات نهایی را انجام دهیم.  به دلیل کرونا الان مذاکرات نهایی حضوری هنوز انجام نشده ولذا هیچ سندی معتبر نیست. چیزهایی که بحث می‌شود هیچ توافقی درباره آن صورت نگرفته است.

وی عنوان کرد: بسیار به توافق نزدیک هستیم و به چینی‌ها گفتیم آمادگی داریم درباره سندی که براساس سند ما به ما دادند مذاکره و نهایی کنیم، احساس ما این است که بعد از چند ماه می‌شود این سند را نهایی کرد و انشاءالله به امضا رساند و بعد از آن حسب اینکه مواردی داشته باشد که نیاز به تصویب مجلس یا تصویب جهت‌های دیگر داشته باشد اقدام قانونی لازم در آن زمینه صورت خواهد گرفت و حتما اطلاع رسانی به افکار عمومی کاملا شفاف صورت می‌گیرد.

ظریف تأکید کرد: تا حالا همه مراحل شفاف و اعلام شده بوده و هیچ چیزی پنهان نیست.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران همچنین عنوان کرد: مردم اطمینان داشته باشند که این دولت و نه هیچ دولت دیگری در ایران یک وجب از خاک ایران را نه به کسی واگذار می‌کند و نه حتی اجازه استفاده اختصاصی از یک وجب از خاک ایران را به کسی خواهد داد. این سیاستی است که ما داشتیم.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن