وکیل داوری: علت دستگیری موکلم ارتباط با «زم» نبود

/گفت‌وگو با مهران عبدالله‌پور وکیل عبدالرضا داوری/

مهران عبدالله‌پور وکیل عبدالرضا داوری از نزدیکان احمدی‌نژاد درباره‎‌ی جزییات پرونده‌ی موکل خود گفت: «علت دستگیری ایشان به هیچ‌وجه ارتباط با روح الله زم و آمدنیوز نبوده، از هر رسانه‌ای یا شخصی که این خبر را منتشر کرده باشد شکایت خواهیم کرد. اتهام ایشان در کیفرخواست تبلیغ علیه نظام، نشر اکاذیب و اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور بود. ارتباطی هم به روح الله زم ندارد و هیچوقت هم نداشته است.»

بیشتر بخوانید: عبدالرضا داوری با وثیقه آزاد شد
بیشتر بخوانیدهمسر داوری از بازداشت او می‌گوید

عبدالله پور درتوضیح پرونده‌ی داوری  به انصاف نیوز گفت: «در مورد آقای عبدالرضا داوری در همان روز اول اعتراضات آبان‌ماه ۹۸ بازداشت شدند و در همان شب برخی از رسانه‌های معلوم الحال اعلام کردند علت دستگیری ایشان ارتباط با روح الله زم بوده. آقای عبدالرضا داوری چهار و نیم ماه یعنی ۱۳۵ روز در بازداشت بودند که ۶۱ روز آن را در انفرادی گذراندند. تمامی اتهامات ایشان مربوط به موضع‌گیری‌های سیاسی ایشان در رسانه‌هاست. اتهام اجتماع و تبانی مربوط به توییت‌های ایشان بود، که طی آن عقاید خود را در مورد دخالت دادن بیشتر مردم در تصمیم‌گیری‌ها مطرح کرده بودند که این موضوعات تحت عنوان اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور  از طریق اشاعه پروژه مشروطیت تعبیر شده که البته جای دفاع فراوان دارد.

اتهام تبلیغ علیه نظام هم درباره‌ی مصاحبه ایشان با آقای محمد سرافراز در برنامه اتاق شیشه‌ای بود که این اتهام هم با توجه به اینکه خود آقای سرافراز بخاطر این اظهارات تحت تعقیب قرار نگرفته و اساساٌ جرم بودن آن اظهارات ثابت نشده، جای بحث دارد و اتهام نشر اکاذیب هم درباره‌ی بازنشر نامه سال ۹۶  آقای دکتر احمدی نژاد به رهبری است که در آن نامه ضمن تبیین وضعیت موجود کشور پیشنهاد انتخابات زودرس جهت برون رفت از مشکلات را مطرح کرده بودند و  رسانه‌های دیگر هم آن را منتشر نمودند که این اتهام هم جای دفاع فراوان دارد.

خبری که در شبکه‌های اجتماعی مطرح شد مبنی بر اینکه آقای عبدالرضا داوری از اتهام ارتباط با روح الله زم تبرئه شده اشتباه است؛ چراکه تبرئه در مواردی بکار می‌رود که اتهامی متوجه متهم باشد و پس از احراز بیگناهی وی توسط دادگاه، تصمیم اتخاذ شده تحت عنوان تبرئه یا برائت تلقی می‌شود در حالیکه اساساٌ چنین اتهامی مطرح نبوده که تبرئه شوند یا نشوند.

محمد جواد معتمدی‌نژاد در توییتر نوشته بود: عبدالرضا_داوری پس از ۱۳۵ روز بازداشت در بند دوالف اوین که ۶۱ روز آن در سلول انفرادی گذشت، با رای آقای محمد نصیرپور، رییس شعبه دوم بازپرسی دادسرای امنیت، از اتهام همکاری و ارتباط با ‎#آمدنیوز تبرئه و برای وی قرار منع تعقیب صادر شد.

متاسفانه بلافاصله پس از بازداشت آقای داوری ، برخی رسانه‌های معلوم الحال ،جهت تخریب ایشان و جناح منتسب به ایشان چنین دروغ بزرگی را منتشر کردند و خانواده و دوستان ایشان را نگران کردند. مگر آنان ریس سازمان اطلاعات سپاه بودند که ظرف دو ساعت متوجه شدند علت بازداشت ارتباط با روح ا… زم بود؟ می‌خواستند یک موج رسانه‌ای غیر اخلاقی درست کنند و موفق هم شدند و چندین ماه خانواده‌ی آقای داوری رنج کشیدند. از هر رسانه‌ای که این شائبه را‌ مطرح کردند شکایت خواهیم کرد از جمله روزنامه شرق که در صفحه اول خود با انتخاب تیتر و عکس آقای داوری علت بازداشت را ارتباط با زم قلمداد کرد.»

داوری در مصاحبه‌ی چند خبرنگار ورزشی با احمدی نژاد در دفتر او
داوری در مصاحبه‌ی چند خبرنگار ورزشی با احمدی نژاد در دفتر او

او ادامه داد: «مدتی قبل پرونده از دادسرا به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب ارجاع شده و هفته قبل هم یک جلسه از دادگاه برگزار شد که چون مطالعه پرونده تمام نشده بود تقاضای تجدید وقت کردیم که مورد موافقت ریاست دادگاه نیز قرار گرفت. آقای داوری در مرحله دادسرا و تحقیقات مقدماتی وکیلی نداشتند و بنده در مرحله‌ی دادگاه اعلام وکالت کردم و مشکلی هم برای مطالعه پرونده نداشته و در این مورد همکاری لازم توسط دادگاه وجود داشته است.»

او در پایان گفت: «فعلا تاریخ بعدی دادگاه مشخص نیست، آقای عبدالرضاداوری هم با قرار ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شدند. ضابط پرونده اطلاعات سپاه است و طبق اظهارات آقای داوری، رفتارهای ضابطان در طول تحقیقات محترمانه بوده است.»

*عبدالرضا داوری از نزدیکان محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور سابق در آبان‌ماه سال ۹۸ بازداشت شد؛ داوری پیش از این در خرداد ماه سال ۹۶ برای تحمل حبس به مدت ۳ سال بازداشت شد، اما سرانجام در شهریور ماه سال ۹۷ و پس از نقض حکم صادر شده از سوی دیوان عالی کشور آزاد شد.

انتهای پیام

همسر داوری از بازداشت او می‌گوید

عبدالرضا داوری با وثیقه آزاد شد

«با مرخصی عبدالرضا داوری مخالفت شده است»

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا