اشغال سغارت چین در آمریکا [+عکس]

بنابر گزارش‌ها، ساعاتی بعد از تخلیه کنسولگری چین در هیوستون، نیروهای آمریکایی که گفته می‌شود چند نفر از آنها از وزارت خارجه این کشور بوده‌اند با شکستن یکی از درهای ورودی، به زور وارد ساختمان کنسولگری شده‌اند.

به گزارش افکارنیوز، طبق گزارش‌های رسانه‌ای و تصاویر منتشر شده، کنسولگری چین در شهر هیوستون آمریکا اندکی پس از تعطیل شدن، مورد تعرض مقامات آمریکایی قرار گرفت.

معه بعدازظهر به وقت محلی، چند ساعت بعد از آن که این کنسولگری رسماً تعطیل شد، گروهی مرد که گفته شده از مقامات آمریکا بوده‌اند، به زور در پشتی ساختمان کسنولگری را باز کردند.

به گفته شاهد خبرگزاری رویترز، کارکنان کنسولگری حدود ساعت ۴ عصر این ساختمان را ترک کردند و بعد از آن بود که گروهی در پشتی این ساختمان را به سختی باز کردند.

شبکه روسی «آرتی» هم گزارش داد مقامات آمریکایی در کمتر از یک ساعت بعد از خروج کارکنان کنسولگری چین در شهر هیوستون ایالت تگزاس آمریکا، تلاش کردند وارد این ساختمان شوند.

بنابر این گزارش، مقامات فدرال که گمان می‌رود از مقامات وزارت خارجه آمریکا بوده‌اند توانستند قبل از ساعت ۵ بعدازظهر به وقت محلی بعد از آن که در باز کردن سه در دیگر ناموفق بودند، سرانجام با ابزار در پشتی ساختمان را باز کردند.

تصاویر تلاش آن‌ها برای باز کردن در کنسولگری در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود.

بیشتر بخوانید:
ترالیسم یا نئوامپریالیسم چینی
چین، حبابی که فعلا نمی‌ترکد
متن ویرایش نهایی برنامه همکاری‌های جامع ایران و چین

روز چهارشنبه بود که در ادامه تلاشهای آمریکا برای افزایش فشار علیه چین، واشنگتن از پکن خواست کنسولگری خود در شهر هیوستون ایالت تگزاس را ظرف ۷۲ ساعت آینده تعطیل کند.

«مورگان اورتاگوس» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا همان روز دستور این کشور برای تعطیلی کنسولگری چین در ایالت تگزاس را تأیید کرد و درباره چرایی آن مدعی شد: «دستور تعطیلی کنسولگری چین در هیوستون را به‌خاطر محافظت از مالکیت معنوی و اطلاعات شخصی آمریکایی‌ها صادر کردیم».

وزارت خارجه چین در واکنش اعلام کرد اتهام‌زنی‌های آمریکا روابط دوجانبه را تضعیف می‌کند و افزود به زودی اقدام متقابل مناسب را اعلام می‌کند. در واکنش، چین هم روز جمعه به آمریکا دستور داد ظرف ۷۲ ساعت کنسولگری‌اش در شهر چنگدو را تعطیل کند.

ایالات متحده چهار ساختمان دیپلماتیک در چین دارد که شامل یک سفارتخانه در پکن و سه کنسولگری در چنگدو، شانگهای و شنیانگ است.

 

بیشتر بخوانید:
ادبیات عجیب ترامپ علیه چین
واکنش چین به طرح آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران
آمریکا در آستانه انقلاب؟

 

بستن کنسولگری نشان دیگری از تیرگی روابط دو اقتصاد بزرگ جهان و چرخش قابل توجهی در روابط آن‌ها در مقایسه با ۶ ماه قبل است، زمانی که دو کشور یک توافق تجاری را به امضا رساندند. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا آن زمان با مباهات اعلام کرده بود روابط آمریکا و چین در بهترین حالات پس از مدت‌ها قرار دارد.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن