«نمی‌شود محدوده حجاب در اختیار مردم باشد»

امام جمعه کرج گفت: در بحث حجاب که گفته می‌شود که دست مردم باشد، این محدوده‌اش چه می‌شود. چه چیزی کم شود درست می‌شود؟ لذا در اختیار مردم نمی‌شود باشد و برداشتن چادر و روسری نقص واردکردن به همان اصل جامع است.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله حسینی همدانی در این مراسم ضمن عرض خیرمقدم به مسئولین حوزه علمیه خواهران نکاتی را در خصوص نقش و اهمیت حوزه‌های علمیه و نقش تأثیرگذار آن در تربیت جامعه بیان کرد.

وی بابیان اینکه رهبر معظم انقلاب در بیانی حوزه علمیه خواهران را پدیده دانسته‌اند، افزود: برای اهمیت حوزه علمیه خواهران کلام خدای تعالی در آیه ۳۳ سوره مبارکه فصلت بهترین تعریف و بیان است که وظیفه و کار طلاب چه اندازه مهم و اثرگذار است.

امام‌جمعه کرج با اشاره به اینکه کار ما از بالاترین کارهاست چون دعوت به خدای تعالی می‌کنیم، تصریح کرد: ما در کار طلبگی از خدا میگویم پس پراهمیت است چراکه کار انبیا الهی نیز همین بوده و آن‌ها آمدند تا با کلام خدا تمدن سازی و انسان‌سازی کنند و جامعه را تربیت الهی و مردم را موحد کنند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان البرز بابیان اینکه موحد شدن و موحد کردن انسان‌ها تنها یک کار فرهنگی و تربیتی نیست و کاملاً سیاسی است، اظهار داشت: ما در اسلام هیچ دستوری چه دستورات فردی و چه اجتماعی نداریم که آن دستور سیاسی نباشد حتی دستورات فردی هم با تحلیلی که وجود دارد مربوط به سیاست است.

آیت‌الله حسینی همدانی بابیان اینکه توحید یک امر سیاسی است یعنی کسی که موحد شود دغدغه مند می‌شود، افزود: کسی که موحد شد دشمن‌شناس می‌شود لذا توحیدی که در انسان دشمن‌شناسی و استکبارستیزی و دغدغه محرومین و مستضعفین ایجاد نکند آن توحید ناقص است.

وی با تأکید بر اینکه توحیدی کامل است که در کنار اعبُدُوا اللهَ وَ اجتَنِبُوا الطّاغوت هم باشد، بیان داشت: این توحید زمانی محقق که جامعه ما جامعه توحیدی شود و احکام الهی در آن مستقرشده و چیزی از احکام الهی و ارزش‌های دینی در آن کم نشده باشد و کم نشود یعنی جامعه به تمامه و کماله در مسیر توحید حرکت کرده باشد.

امام‌جمعه کرج در ادامه خاطرنشان ساخت: زمانی که کسانی را می‌بینیم یا می‌شنویم که راجع به اسلام نکاتی را بیان می‌کنند که بعضی از گوشه‌های اسلام آن ساییده شده و یا مثلاً نسبت به برخی احکام نظرات خاصی دارند این نشان‌دهنده این است که اسلام را خوب نفهمیده‌اند.

آیت‌الله حسینی همدانی بابیان اینکه برخی در مقایسه بین بانوان و برادران حرف‌های قشنگ و ظاهر زیبا می‌زنند، اظهار داشت: آن‌ها می‌خواهند تطبیقی دهند با مسائل روز و مسائل اومانیستی که هست لذا در همین بحث حجاب که زده می‌شود که دست مردم باشد، این محدوده‌اش چه می‌شود. چه چیزی کم شود درست می‌شود؟ لذا در اختیار مردم نمی‌شود باشد و برداشتن چادر و روسری این‌ها نقص واردکردن به همان اصل جامع است.

وی در ادامه بابیان اینکه باید فهم جامع از اسلام داشت و بعد هم این فهم را فهماند و بعد مستقرش کرد، افزود: جایگاه حوزه علمیه بسط توحید است و در این زمینه باید تلاش کند.

نماینده ولی‌فقیه در استان البرز بابیان اینکه مهم‌تر از کار کمی کار کیفی کردن است، بیان داشت: کار تربیتی کمیت بردار نیست و بنده مکرر در جلسات عرض کردم بحث تربیت در اندازه‌گیری‌های معمول نمی‌آید و می‌شود سرفصل‌هایی برایش قرارداد اما نمی‌شود برای آن ظرفیت سنجی کرد لذا در بحث تربیت باید دید قابلیت‌ها در فرد مقابل هست یا خیر.

آیت‌الله حسینی همدانی در ادامه افزود: ما به عالم نیاز داریم و عالم متقی باتقوا که وظیفه خود را خوب بداند و موقعیت مکانی و زمانی را خوب تشخیص دهد و گذشته از علم باید معنوی باشد چراکه طلبه‌ای که معنوی نباشد و با مسائل معنوی ارتباط نداشته باشد به درد نمی‌خورد و باید این را در خود تقویت کند.

وی بابیان اینکه معنویت منافی با استفاده از تکنولوژی روز ندارد، افزود: برخی فکر می‌کنند که اگر افراد از این مسائل استفاده کنند باروح تقوا و معنویت سازگاری ندارد درصورتی‌که عیبی ندارد که از این‌ها استفاده کنند و تقوا را نیز رعایت کنند.

رئیس شورای سیاست‌گذاری امور مساجد استان البرز بابیان اینکه آنچه امروز اهمیت دارد عالم شدن و عالمه شدن است، اظهار کرد: نگاه ما به حوزه خواهران در سطح کلان یکی از ارکان علمی کشور است و هر چه این حوزه عالم تربیت کند یعنی به سرمایه‌های علمی کشور اضافه‌شده و رکنی از ارکان علمی کشور حوزه خواهران هستند.

آیت‌الله حسینی همدانی بابیان اینکه بانوان در مباحث علمی باید به‌طور عام شرکت داشته باشند، افزود: این حرف که گفته می‌شود خواهران درس بخوانند و عالم شوند که این عالم شدنشان نیازهای بخش زنان را برطرف کند، درست است اما در مباحث علمی هم باید به‌طور عام شرکت داشته باشند و این‌طور نباشد که اگر شبهه‌ای به دین وارد شد بگویند این مربوط به بحث خواهران نیست.

وی با اشاره به اینکه خواهران در حوزه‌های علمیه باید در مدارجی قرار گیرند که مثل بقیه علمایی وجود دارند، اظهار کرد: این امر منافاتی ندارد که خواهران کار فرهنگی انجام دهند و ویترین داشته باشند باز این هم نگاه محدودی است که بگویند خواهران بیایند و برنامه‌های مربوطه را در مسجد اداره کنند بلکه این قسمتی از کار است و تبلیغ کار همه طلبه‌هاست و حتی مراجع ما هم مدتی تبلیغ داشتند اما در به دست آوردن مدارج علمی خواهران نباید به کم بسنده کنند حتی می‌شود به سمت مرجعیت هم بروند البته به معنای خاص، نه در بحث امامت و مسائل اجرایی کار؛ بلکه در غیر آن می‌شود.

امام‌جمعه کرج بابیان اینکه مسیر ما حرکت به سمت تمدن نوین اسلامی است، تصریح کرد: این کار الزاماتی دارد که مقدمه‌اش جامعه سازی است، جامعه را خانواده می‌سازد و خانواده هم رکن اصلی‌اش بانوان هستند و بانوانی که ساخته‌شده‌اند می‌توانند خانواده و بعد جامعه بسازند و برود به سمت تمدن و بدون این‌ها نمی‌شود، زن خانه است که جامعه‌ساز است و مربی و آن‌کسی که می‌تواند این را تربیت کند حوزه علمیه خواهران است که هم در کلان علمی کشور باید شاخص باشد و هم در مسئله جامعه سازی به‌طور تخصصی و در بخش زنان و خانواده باید کار کنند.

آیت‌الله حسینی همدانی بابیان اینکه فعالیت حوزه در بحث‌ها باید تخصصی و سریع‌تر صورت گیرد، افزود: برنامه برای جامعه سازی و تمدن سازی همین بیانیه «گام دوم» است که رهبر معظم انقلاب مطرح کردند و شما دقت دارید که خطاب این بیانیه خطاب عام است، اول به همه مردم است بعد یک خطاب خاص به جوانان دارد و بعد یک خطاب اخص به افراد ویژه دارد لذا آن هفت‌بندی را که مطالبه می‌کنند هم به عامه، هم به خاص و هم به اخص است.

وی در ادامه افزود: ما به‌عنوان طلبه‌های حوزه علمیه هم مخاطب خاص و هم مخاطب عام و هم خاص الخاص هستیم که اگر نگاه کنید از مهم‌ترین مسائلی که در بیانیه «گام دوم» به ما برخورد می‌کند مسئله معنویت و اخلاق و علم‌آموزی است.

رئیس شورای سیاست‌گذاری حوزه‌های علمیه استان البرز بابیان اینکه مدیریت جدید باید به بحث‌های تخصصی توجه و برنامه‌ریزی داشته باشند، افزود: اگر بخواهیم طلبه‌های خوبی تربیت کنیم باید مدیران مدارس کارآزموده و به قول طلبگی به حمل شایع مدیر باشد و مانند مادر مهربان در عین صلابت به مسائل دیگر هم توجه کند.

آیت‌الله حسینی همدانی در ادامه افزود: غیر از دستورات ابلاغی که از مرکز مدیریت خواهران به دست می‌آید مدیر محترم نسبت به مسائل بومی استان و بومی کردن بعضی امورات که مربوط است به منطقه توجه داشته باشد و مانند پدری که هم به داخل خانه و هم بیرون توجه دارد او هم به داخل و طلاب و در خارج از حوزه به مسائل دیگر هم توجه داشته باشند و خانواده طلاب را در نظر بگیرند که توجه به خانواده طلاب یک‌بخشی از کار مدیر باشد.

وی بابیان اینکه در مسئله پژوهش باید دقت بیشتری شود، افزود: موضوع شناسی و اولویت‌بندی در موضوعات را باید توجه کرد و پژوهش بسیار مهم است که بحمدالله رویکرد پژوهشی شده اما پژوهش باید باری از دوش بردارد و مسیری را روشن کند.

نماینده ولی‌فقیه در استان البرز با اشاره به عقبه کم حوزه‌های علمیه خواهران، اظهار داشت: حوزه خواهران عقبه کمی دارد و حوزه علمیه برادران هزار سال از خواهران جلو هستند اما در عوض خواهران هزار سال تجربه همراه خوددارند.

آیت‌الله حسینی همدانی بابیان اینکه حوزه علمیه خواهران در همین محدوده زمانی کوتاه رشد بسیاری داشته است، افزود: با استفاده از این عقبه خواهران می‌توانند پیشرفت خیلی خوبی داشته باشند و باید حوزه علمیه جامعه را نورانی کند که بخش عظیمی از آن متوجه خواهران است.

وی با اشاره به اینکه بحث اخلاق را باید جدی بگیریم، عنوان کرد: اگر بخواهیم جامعه را اخلاقی کنیم باید خودمان متخلق به اخلاق باشیم یعنی نمی‌شود خودمان ابتلا به بلایای اخلاقی باشیم اما از دیگران بخواهیم که آن‌ها این‌گونه نباشند.

امام‌جمعه کرج در خاتمه بابیان اینکه افراد در مسیر معنویت باید رزائل اخلاقی مانند غرور علمی و حسادت را کنار بگذارند، تأکید کرد: افراد باید تربیت شوند و باید استاد ببینند، به‌عنوان‌مثال اگر همین بحث حسادت را برسی کنیم به مسئله شرک می‌رسیم؛ زیرا می‌گوییم اگر نعمتی به کسی داده شد پشت سر آن حکمت الهی است و خدای تعالی بااراده و حکمتش می‌گوید افراد کجا چه مسئولیتی داشته و زمانی که فرد در مقام حسادت قرار بگیرد می‌گوید که معاذ الله خدا نمی‌دانست و این فرد نباید این نعمت را داشته باشد که شرک است.

گفتنی است در این مراسم از زحمات حجت‌الاسلام‌والمسلمین طاهر تقدیر گردید و حجت‌الاسلام‌والمسلمین محدر به مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران استان منصوب شد.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن