خرید تور تابستان

کاندیداهای احتمالی 1400 – سورنا ستاری

[سیزدهمین دوره‌ی انتخابات ریاست جمهوری حدود یک سال دیگر، احتمالا در خردادماه ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد. انصاف نیوز به مرور رزومه‌ی نامزدهای احتمالی این انتخابات را منتشر می‌کند]

سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور در سال 1351 به دنیا آمد. پدر او سرلشکر شهید منصور ستاری، فرمانده نیروی هوایی ارتش بود.

ستاری دارای دکتری مهندسی مکانیک از دانشگاه صنعتی شریف بوده و مدرک تحصیلی لیسانس و فوق لیسانس خود را نیز در همین رشته و دانشگاه اخذ کرده است. او به‌عنوان دانشیار دانشگاه صنعتی شریف مشغول تدریس است.

بنا بر آنچه در زندگینامه‌ی منتشر شده‌ی آقای ستاری در فضای مجازی آمده است، او «موفق به دریافت نشان درجه یک هنری از رهبری شده و ثبت دو اختراع داخلی و خارجی و تالیف 14 جلد کتاب را در کارنامه خود دارد».

سورنا ستاری در سال 1384 به‌عنوان مدیرعامل سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت انتخاب شد، اما حضورش در این سِمت کمتر از یک سال بود. برخی از مسئولیت‌های او به این شرح است: نائب رئیس هیات امنای صندوق نوآوری و شکوفایی، رئیس هیات امنای پارک فناوری پردیس معاونت علمی و فناوری، رئیس هیات امنای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور، رئیس پژوهشگاه صنعت نفت، مدیرعامل سازمان بهینه سازی مصرف سوخت کشور، ریاست پژوهشکده نانو تکنولوژی پژوهشگاه صنعت نفت، ریاست گروه انرژی موسسه مطالعات بین المللی انرژی و…

با انتخاب حسن روحانی در سال 1392 ستاری به‌عنوان معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور منصوب شد. برخی شنیده‌ها از احتمال معرفی او برای وزارت علوم در دولت دوم روحانی حکایت داشت اما سورنا ستاری در دولت دوم روحانی نیز همچنان در جایگاه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مشغول فعالیت است.

برخی بر این باور هستند که دوران حضور ستاری در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با شکوفا شدن شرکت‌های دانش‌بنیان همراه بوده است. او همواره بر حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان تاکید داشته و راه عبور از بحران‌های اقتصادی کشور را پایان دادن به اقتصاد متکی به درآمدهای نفتی از طریق گسترش فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان می‌داند. منتقدان ستاری اما بر این باور هستند که آنچه در این دوره از شرکت‌های دانش‌بنیان در رسانه‌ها نمایش داده می‌شود تنها لایه‌ی ظاهری اقدامات معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور بوده و این شرکت‌ها در واقعیت با مشکلات عدیده‌ای دست و پنجه نرم می‌کنند.

آقای ستاری از چهره‌های مطرح در حوزه‌ی علم و فناوری است که در سال‌‌های اخیر به دلیل حضور در دولت شناخته شده است؛ برخی بر این باور هستند که او می‌تواند کاندیدای جوان جریان میانه‌رو برای انتخابات 1400 باشد.

سورنا ستاری کاندیدای ۱۴۰۰ می‌شود؟

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا