کاندیداهای احتمالی ۱۴۰۰ – سیدابراهیم رئیسی

[سیزدهمین دوره‌ی انتخابات ریاست جمهوری حدود یک سال دیگر، احتمالا در خردادماه ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد. انصاف نیوز به مرور رزومه‌ی نامزدهای احتمالی این انتخابات را منتشر می‌کند]

سیدابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه در سال ۱۳۳۹ به دنیا آمد. او متولد شهر مشهد و محله نوغان است.

رئیسی دارای تحصیلات حوزوی بوده و از استادانی نظیر حضرات آیات مروی، فاضل هرندی، موسوی تهرانی، دوزدوزانی، خزعلی، ستوده، طاهری خرم‌آبادی، سیدعلی محقق داماد، مشکینی، احمد بهشتی، مرعشی شوشتری، هاشمی شاهرودی و… درس آموخت و همینطور شاگرد درس خارج فقه آیت‌الله مجتبی آقاتهرانی و آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای نیز بوده است. او هم‌چنین با دفاع از رساله‌ی خود با عنوان «تعارض اصل و ظاهر در فقه و حقوق» توانست دکتری خود را هم در شته فقه و حقوق اخذ کند.

بنا بر آنچه در زندگینامه‌ی رسمی منتشر شده‌ی آقای رئیسی آمده است، او «در پی اهانت به امام خمینی در روزنامة اطلاعات در سال ۱۳۵۶ و آغاز حرکت‌های مردمی، در اجتماعات اعتراضی که مبدأ اغلب آنها مدرسه آیت الله بروجردی (مدرسه خان) بود، شرکت داشت و در قالب هسته‌ای از طلاب انقلابی فعالیت می‌کرد و در این دوران فعالیت‌های مبارزاتی خود را در قالب ارتباط با علمای انقلابی آزاد شده از زندان و یا در تبعید پی گرفت».

رئیسی در سال ۱۳۵۹ دادیار کرج و پس از مدتی دادستان این شهر شد. او بعد از دو سال به شکل هم‌زمان دادستانی همدان را نیز عهده‌دار شد و تا سال ۱۳۶۳ در این سِمت فعالیت می‌کرد و در سال ۱۳۶۳ جانشین دادستان تهران شد.

از جمله حاشیه‌های حضور رئیسی در دستگاه قضایی در این مقطع زمانی به پرونده‌ی اعدام‌های سال ۱۳۶۷ بازمی‌گردد. او درباره‌ی این موضوع می‌گوید: «در سال ۶۷ افرادی از منافقین که پرونده آنها مورد رسیدگی قرار گرفته بود و دادگاه حکم داده بود و دیوان عالی کشور نیز تایید کرده بود، ولی فورا نیاز نبود که حکم‌شان اجرا شود، مثل همین الان که بعضی پرونده های قاچاق حکم صادر و تایید شده اما نسبت به بعضی دیگر شدت کمتری دارد اجرا نمی شود. امام خمینی گفتند آنها که حکمشان تایید شده ولی به اجرای آن به دلایلی به تاخیر افتاده ، هیاتهایی بنشینند و بررسی کنند که آیا شرایط اجرای حکم وجود دارد یا نه ؟ فقط برای کسانی که جرم و حکمشان قطعی شده بود. من به دفتر نشر آثار امام (ره) گفتم مبانی فقهی حکم امام را توضیح دهند. برخورد امام در جریان نفاق، برای همیشه کشور را از لوث منافقین پاک کرد اما برخی برای آنکه هدف برایشان، وسیله را توجیه می کند، نسبت به من و امام و انقلاب تسویه کردند، در حالی که من هیچکدام از آن سه سمت تصریح شده را در حکم امام نداشتم. افتخار من آنست که با جریان نفاق، فساد و چپاول مبارزه کرده ام، اما تعجب نسبت به کسانی است که مدعی حقوقدانی هستند، اما بین دادستانی و قاضی فرقی نمی گذارند‌».

سیدابراهیم رئیسی در سال ۱۳۶۸ به‌عنوان دادستان تهران انتخاب شد و از سال ۱۳۷۳ تا ۱۳۸۳ رئیس سازمان بازرسی کل کشور بود.  او پس از یک دهه حضور در سازمان بازرسی کل کشور از سال ۱۳۸۳ به مدت ده سال معاون اول دستگاه قضایی بود و از سال ۱۳۹۳ تا اسفند ۱۳۹۴  نیز دادستان کل کشور شد.

رئیسی که از سال ۱۳۹۱ با حکم رهبری دادستان دادگاه ویژه روحانیت بوده، در سال ۱۳۹۴ نیز به تولیت آستان قدس رضوی منصوب شد. او در دوره‌های چهارم و پنجم مجلس خبرگان به‌عنوان نماینده‌ی خراسان جنوبی انتخاب شد و در هیئت رئیسه این مجلس حضور دارد.

ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ به عنوان کاندیدای جریان اصولگرا در رقابت‌های انتخاباتی حاضر شد و با وجود حمایت کامل طیف‌های مختلف اصولگرایان نتوانست رای اکثریت مردم را کسب کند.

حجت‌الاسلام رئیسی در نیمه‌ی اسفند سال ۹۷ با حکم رهبری رئیس قوه قضاییه شد. دوران حضور او در دستگاه قضایی با شعار «تحول» همراه شد و بر اساس برخی شنیده‌ها از زمان فعالیت رئیسی در قوه قضاییه میزان اعتماد جامعه به عدلیه افزایش داشته و او را نیز به چهره‌ای محبوب در جامعه تبدیل کرده است. تاکید رئیس قوه قضاییه بر برخورد با تخلفات درون دستگاه قضایی که با بازداشت و محاکمه اکبر طبری، معاون سابق حوزه ریاست این قوه همراه شد، در کنار تاکید بر پیگیری پرونده‌های مفاسد اقتصادی از جمله مواردی است که به‌عنوان نقاط مثبت کارنامه‌ی رئیسی در قوه قضاییه بیان می‌شود. منتقدان او اما بر این باور هستند که اقدامات دستگاه قضایی در دوره‌ی جدید مدیریتی بیشتر از آن که واقعی باشد، نمایشی و تبلیغاتی بوده و مبنای برخوردها نیز سیاسی و جناحی است.

آقای رئیسی از چهره‌های جریان اصولگراست که طیف‌های مختلفی از این جریان سیاسی با توجه به عملکرد او در قوه قضاییه امیدوارند تا بار دیگر به عنوان کاندیدای اصولگرایان در رقابت‌های ریاست جمهوری شرکت کند؛ موضوعی که محقق شدن آن با توجه به جایگاه فعلی او بعید به نظر می‌آید.

رئیسی دیدارها برای انتخابات ۱۴۰۰ را شروع کرد؟

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن