” همانند سازی توحیدی” در حج و احرامی‌ دیگر

محمدناصر تقوی در یادداشتی تلگرامی با عنوان «”همانند سازی توحیدی” در حج و احرامی‌ دیگر» نوشت:

گویی امسال با ابتلاء عامی که بر مردمان جهان فرود آمده خطاب ” و اذّن في الناس بالحج” به تعلیق درآمده و شاید برای نخستین بار در طول تاریخ ” لاتوذن في الناس بالحج” مقدر گشته است!

اگر “استطاعت ” شرط حج است و هرسال فقط گروهی از مردمان از این شرط برخوردارند ، امسال اما جملگی در عدم استطاعت مشترکیم و شاید بتوان این تجربه بی مانند را به تجربه ای دیگر از “حج”ی دیگر آراست و در پیراستگی از ” ظاهر” ، به راستی با دل ‌‌ و جان حج به جای آوریم که در حج باطنی و احرام درونی ، همه می توانیم مستطیع باشیم و جان و دل بدو بسپاریم. چنانکه گفته اند حج در لغت بمعنی قصد است و در اصطلاح عشاق قصد عاشق سوی معشوق! ( الحجّ في اللغة بمعني القصد و في الاصطلاح أي اصطلاح العشاق : قصد العاشق نحو المعشوق!)

در این گونه حج عاشقانه – در شرایطی که راههای حج ظاهری مسدود است – گویی یک 《 همانند سازی توحیدی》 رخ داده و حجّی که بسا و گاه می توانست تمایز و جدایی مستطیع و غیر مستطیع – غنی و فقیر – دارا و ندار – توانگر و ناتوان باشد، اینک همه در این “حج باطنی” همسان و همگون اند و می توانند بی هیچ تمایز به میقات در آیند و در مسعای صفا سعی کنند و قدم در حریم حرم دوست گذارند و با گام ” دل” مشعر و منی و عرفاتی دیگر را تجربه کنند و حاجی شوند.

امسال از مناسک متداول و ظاهری حج خبری نیست ولی به حکم ” گر ز حکمت ببندد دری، ز رحمت گشاید در دیگری” می توان در احرامی دیگر بی هیچ توانگری و استطاعت مالی ، با قدمهای جان در کوی دوست طواف کرد و به سودای توجه حضرت محبوب در مطاف حرم دل “اللهم لبیک” را زمزمه کرد و در این ایام دهه نخست ذیحجة، تنها رو سوی او نمود و مُحرم شد (قلب المومن حرم الله فلا تسکن في حرم الله غيره) و در این “احرام دیگر” سراغ از یار گرفت:
کعبه یک سنگ نشانی است که ره گم نشود

حاجی احرام دگر بند ببین یار کجاست!

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا