نامه انتقادی دبیر کل حزب جمهوریت خطاب به روحانی

حجت‌الاسلام منتجب‌نیا، دبیر کل حزب جمهوریت در نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور روحانی به اظهارات او درباره عزاداری در شرایط کرونا انتقاد کرد.

به گزارش دریافتی انصاف نیوز متن کامل نامه آقای منتجب‌نیا به این شرح است:

بسمه تعالی

محضر مبارک حجه الاسلام و المسلمین آقاى دکتر حسن روحانى رئیس جمهورى اسلامى ایران دامه توفیقاته

باسلام و احترام، اعیاد بزرگ « قربان » و «غدیر» را به حضور جنابعالی و اعضاء محترم دولت و همه خدمتگزاران به کشور و ملت و مردم شریف و دردآشناى ایران تبریک عرض مى کنم و از زحمات و مجاهدت هاى طاقت فرساى ستاد ملى مبارزه با کرونا و تمامى اعضاء کادر پزشکى و نهادها، گروه ها و افراد امدادگر تقدیر و تشکر مى نمایم.

از لحظه اى که بیانات جنابعالى را در تجویز و تشویق برگزارى مراسم عرفه و عزادارى سیدالشهدا(ع) در محرم و صفر شنیدم نه تنها بسیار متعجب و شگفت زده شدم که احساس وظیفه کردم رسماً به شما و همه عناصر تصمیم ساز در این قضیه انتقاد کنم، چرا که اکثریت مردم و بخصوص کادر پزشکى و متخصصان متعهد نیز منتقد مى باشند.

جناب رئیس جمهور! خوشبختانه هم شما و هم من بزرگترین افتخارمان تبلیغ و ترویج دین و مذهب و تعظیم و تکریم مکتب اهل بیت عصمت و طهارت (ع) و بویژه سالار شهیدان است و خوب مى دانیم که « هرچه داریم از محرم و عزاداری سید الشهدا (ع) است » اما در روزهایی که فاجعه ای بزرگ و جهانی به نام « ویروس کرونا » رخ داده و در کشور ما هر روز شیوع، ابتلاء و مرگ و میر ناشى از آن، سیر صعودى دارد، آزاد ساختن مراسم مذهبى که حداکثر مستحب و مندوب است و اکتفا نمودن به توصیه مردم به رعایت پروتکل هاى بهداشتى که کمتر مؤثر بوده است، در حالى که دولت هایى که بیشتر سختگیرى کرده اند در مقابله با این بیمارى موفق تر بوده اند چه توجیه منطقى، علمى و حتّى شرعى مى تواند داشته باشد؟! اینجانب تحلیل بدبینانه را نمى پذیرم که افراد و اصنافى که در این ماجرا ذینفع هستند، مسئولان و تصمیم سازان را تحت فشار مضاعف قرار مى دهند. ولى تردید ندارم که تحلیل نادرست برخى بزرگان و مجامع دینى و مذهبى و تحمیل آن به مسئولان، این نتیجه را داده است.

حضرت آقاى روحانى! جنابعالى توصیه و تأکید قرآن و روایات را به رجوع و تبعیت اهل ذکر و کارشناسان و متخصصان را خوب مى دانید. آیا کادر پزشکى فداکار و ایثارگر ما با تصمیم شما موافق است یا خیر؟

شخصى فاضل و اندیشمند مانند حضرتعالى مى داند که در دین مبین اسلام، احکام ثانویه در مواردى جایگزین احکام اولیه شده و بنا به ضرورت « روزه واجب » و « حَجّه الاسلام واجب» تعطیل می گردد و این که پیامبر رحمت با حدیث رفع « رُفع عن امّتی… مااضطرّوا الیه» در صورت اضطرار احکام قطعی الهی را برداشته است، آیا مراسم عزادرای  دسته جمعی در مساجد و تکایا در این شرائط پرخطر، با اضطرار و ضرورت نفی نمی شود؟

البته نگاه واقع بینانه، دشواری تصمیم گیری در دَوَران بین المحذورین حفظ سلامت و جان مردم و حرکت چرخ اقتصاد جامعه و ممنوع ساختن تجمع حتی برای نماز جمعه، جماعت و عزادرای و لزوم تعظیم شعائر  دینی و نشر و ترویج مکتب اهل بیت (ع) را تصدیق می نماید و لکن با ملاحظه قواعد فقهی و اسلامی این گره گشوده می شود، مانند «قاعده اضطرار» و « تعیّن اقلّ محذورین » در دوران امر بین محذورین و نیز در آزاد سازی مشاغل، مجامع و مراسم به حکم ضرورت اجتماعی « الضرورات تتقدر بقدرها» و  اکتفا کردن به اندازه ای که لطمه شدید به زندگی مردم وارد نشود که بدون شک ممنوعیت مراسم به طور موقت، هیچگونه لطمه و ضربه ای به زندگی و عقائد مردم وارد نمی سازد.

جناب آقاى رئیس جمهور ! شما خوب می دانید که حفظ جان مردم از نظر شارع تا چه حد مورد تأکید است که « من قتل نفساً … فکأنما قتل الناس جمیعاً» و « من احیاها فکأنما احیا الناس جمیعاً». بسیاری از کارشناسان زبده می گویند افزایش تعداد مبتلایان و متو‌فّیان در اثر کرونا در این روزها، معلول آزادسازی های بى مورد و سخاوتمندانه هفته های گذشته است و ادامه روند این سیاست گذاری را منجر به سیر صعودی وحشتناک ابتلاء و مرگ و میر مى دانند. آیا این هشدارها و اخطارها احتمال این خطر و خسارت بزرگ را در ذهن تصمیم گیران مربوط ایجاد نمى کند؟

جناب آقاى رئیس جمهور ! محتمل، خیلى بزرگ و زیانبار است، در حفظ سلامت و جان مردم بیشتر و بهتر بیندیشید.

والسلام

دبیرکل حزب جمهوریت ایران اسلامى

رسول منتجب نیا

٩٩/۵/٧

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا