علم‌الهدی: وضعیت قرمز مشهد به دلیل لاابالی‌گری‌ است

سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد گفت: این که شهر مشهد و استان خراسان رضوی در منطقه قرمز قرار گرفته است بیشتر به خاطر «بی‌ملاحظگی‌ها و لاابالی‌گری‌ها» در حفظ اصول بهداشتی مردم در مراکز تفریحی و اقتصادی است. آنجا که پای خدا مطرح نیست و جریان عادی زندگی مردم مطرح است مردم هیچ ضامن اجرایی برای حفظ نظم بهداشتی و حفظ اصول بهداشتی ندارند و با این‌که سلامتی خودشان را می‌خواهند اما عامل و ضامن اجرایی که نظم بهداشتی را در بین آنان اجرا کند وجود ندارد اما آنجایی که پای دین و خدا هست، وقتی مرجع تقلید و رهبر دینی و مذهبی مردم می‌گوید حفظ اصول بهداشتی از لوازم است، به‌خوبی رعایت می‌کنند و ما نمونه این نظم را در دعای عرفه دیروز مشاهده کردیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله سید احمد علم الهدی وی در مطلبی که تحت عنوان خطبه مجازی نماز جمعه منتشر کرد افزود: این ستاد باید با فعالیت خود از همه جریان‌های تخصصی این عرصه استفاده کند و نظریات همه را به دست بیاورد و طرح جامعی که جامع همه نظریات باشد در زمینه  مدیریت تعظیم شعائر کشور تأمین، تهیه و به مردم ابلاغ کند.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری فرمودند “هرچه این ستاد ابلاغ کند، لازم‌الاجراست و باید اجرا شود. بنابراین مدیریت‌ها باید هم حساب شده، هم کارشناسی و هم قطعی و قاطع صورت بگیرد.”

امام جمعه مشهد گفت: مسوولان ستاد مقابله با کرونا باید توجه کنند که مساله تعظیم شعائر از آن واقعیت‌های غیرقابل‌تفکیک از زندگانی مردم متدین و مسلمان و علاقه مند به اهل‌بیت پیغمبر ماست و مساله عید قربان، عید غدیر و مراسم محرم و صفر تعظیم شعائر است.

علم الهدی افزود: همچنان که در فرمایشات امروز مقام معظم رهبری بود “اصل مساله تعظیم شعائر محرم و صفر باید به‌خوبی اجرا شود” در عین ‌حال فرمودند “مدیریت این قضیه با ستاد مقابله با کروناست” و این ستاد تنها ستادی نیست که مسوولیت و وظیفه درمانی و بهداشتی داشته باشد، مسوولیت مدیریت در مقام حفظ بهداشت و سلامتی مردم دارد چون باید سلامتی مردم تأمین شود بنابراین، اقتصاد، فرهنگ و تعظیم شعائر مردم باید در اینجا تصمیم‌گیری بشود و در اینجا مدیریت بشود.

وی ادامه داد: پرستاران فعال خدمتگزار جهادی، پزشکان متخصص و فداکار عرصه مقابله با کرونا در رأس و صف اول هستند اما این‌طور نیست که بقیه که در این عرصه فعالیت می‌کنند نادیده گرفته شوند.

امام جمعه مشهد گفت: در این عرصه، مجاهدان زیادی داریم که علاوه بر عرصه درمانی در مورد خدمات و فعالیت‌های غیرتخصصی و امکانات بهداشتی جهادی کار و فعالیت می‌کنند، عزیزانی داریم که کار و کسب خود را کنار گذاشتند و وارد این عرصه شدند، بسیج جامعه پزشکی با همه امکانات به میدان آمده و از همه امکانات و ظرفیت‌ها در جهت مقابله با کرونا استفاده می‌کند.

علم الهدی افزود: همچنین عزیزانی در تغسیل، تکفین، تدفین و در تجهیز این اموات در آرامستان‌ها زحمت می‌کشند و فعالیت می‌کنند که امید است رسانه ملی ما این افراد و اقشار را نیز در نظر داشته باشد.

وی با اشاره به برگزاری مراسم دعای عرفه در صحن‌های حرم امام رضا(ع) هم گفت: نزدیک به ۳۰۰ هزار نفر با نظم کامل بهداشتی، حفظ اصول بهداشتی و فاصله‌های لازم دیروز در صحن‌های مطهر حرم برای اجرای دعای عرفه شرکت کردند پس مردم ما در حقیقت وقتی وارد مسائل شرعی، شعائر دینی و حرکت‌های دینی می‌شوند به دستور مقام معظم رهبری و پیروی از مقام ولایت، اصول بهداشتی را با بهترین نظم کامل رعایت می‌کنند.

امام جمعه مشهد گفت: باورمندی به خدا، قوی‌ترین ضامن اجرای حفظ نظم بهداشتی است و در حالی‌ که در مراکز مختلف تفریحی، چنین مساله ای  را مشاهده نمی‌کنید این که شهر مشهد و استان خراسان رضوی در منطقه قرمز قرار گرفته است بیشتر به خاطر بی‌ملاحظگی‌ها و لاابالی‌گری‌ها در حفظ اصول بهداشتی مردم در مراکز تفریحی و اقتصادی است.

علم الهدی افزود: آنجا که پای خدا مطرح نیست و جریان عادی زندگی مردم مطرح است مردم هیچ ضامن اجرایی برای حفظ نظم بهداشتی و حفظ اصول بهداشتی ندارند و با این‌که سلامتی خودشان را می‌خواهند اما عامل و ضامن اجرایی که نظم بهداشتی را در بین آنان اجرا کند وجود ندارد اما آنجایی که پای دین و خدا هست، وقتی مرجع تقلید و رهبر دینی و مذهبی مردم می‌گوید حفظ اصول بهداشتی از لوازم است، به‌خوبی رعایت می‌کنند و ما نمونه این نظم را در دعای عرفه دیروز مشاهده کردیم.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا