مولوی عبدالحمید: دولت رضایت اهل‌سنت را جلب نکرد

مولوی عبدالحمید، روز جمعه (10 مرداد 1399) در مراسم نماز عید قربان اهل‌سنت زاهدان با بیان اینکه در دو دوره ریاست‌جمهوری دکتر روحانی نه‌تنها شایستگان اهل‌سنت در کابینه دولت مشارکت داده نشدند بلکه حتی پست مشاور رئیس‌جمهوری هم حذف شد، گفت که «دولت تدبیر و امید نتوانسته است رضایت اهل‌سنت را جلب کند».

به گزارش انصاف نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، مولوی عبدالحمید گفت: در آخرین سال دولت تدبیر و امید به ریاست جناب آقای دکتر روحانی قرار داریم. جامعۀ اهل‌سنت گلایه‌‌هایی از دولت آقای روحانی دارند که بنده این گلایه‌ها و درخواست‌ها را مطرح می‌کنم تا مسئولین بشنوند و برای آنها چاره‌ای بیندیشند.

وی افزود: بیش از چهل سال است که انقلاب اسلامی در ایران پیروز شده و نظام جمهوری اسلامی در ایران استقرار یافته است. جامعه اهل‌سنت که دومین جمعیت کشور است نیز انقلاب و نظام را در این مدت همراهی کرده و در تمامی صحنه‌ها از جنگ گرفته تا دفاع از تمامیت ارضی ایران چه در مرزهای کشور برای صیانت از مرزها و چه در صحنه‌های دیگر و عرصه‌های سیاسی، آنچه را که وظیفه خود دانسته، انجام داده است.

مولوی عبدالحمید ادامه داد: نخبگان‌ اهل‌سنت از اوایل انقلاب در تلاش بوده‌اند که با گفتمان و مذاکره اهل‌سنت به‌کار گرفته شوند. اگرچه یکی از بندهای قانون اساسی این است که رئیس‌جمهور باید از مذهب رسمی کشور باشد؛ یعنی اهل‌سنت نمی‌تواند رئیس‌جمهور باشد، که البته ما بر این اصل انتقاد داریم و معتقدیم این از مواردی است که جواب نداده و باید تغییر کند، اما در هیچ جای قانون اساسی مطرح نشده است که اهل‌سنت نمی‌تواند وزیر، معاون وزیر، معاون رئیس‌جمهور یا استاندار و سفیر باشد. از نگاه قانون اساسی سایر مسئولیت‌ها برای اهل‌سنت منعی ندارند، اما متاسفانه در طول این چهل سال از شایستگان اهل‌سنت استفاده نشده است.

امام جمعه اهل‌سنت زاهدان گفت: جناب رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه یکی دو نفر سفیر از اهل‌سنت تعیین کردند، اما تا کنون معاون رئیس‌جمهور، وزیر، معاون وزیر و استاندار از اهل‌سنت نبوده است و اگر از اهل‌سنت افرادی در مسئولیت‌های بالا بکار گرفته شده‌اند هم در حد پست‌های محدودی بوده و بعد از مدتی کنار گذاشته شده‌اند. همچنین بعد از استقرار نظام جمهوری اسلامی استانداری از اهل‌سنت در سطح ایران تعیین نشده است.

وی افزود: اهل‌سنت ایران گلایه‌مند هستند که با وجود اینکه خوب به صحنه آمدند و با انسجام به آقای روحانی رای دادند تا به حقوق قانونی و شهروندی خود برسند و رایشان هم تاثیرگذار بود به طوری که برای همه آشکار شد که اهل‌سنت رأی برنده جناب دکتر روحانی در انتخابات بوده است، اما در دوره‌های دهم و یازدهم ریاست‌جمهوری اتفاق خاصی نیفتاد و حتی پست مشاور رئیس‌جمهوری که در گذشته وجود داشت نیز حذف شد.

مولوی عبدالحمید ادامه داد: وزرای محترم دولت نیز توجه خاصی به اهل‌سنت نداشتند. اگرچه در برخی موارد افرادی به‌کار گرفته شده‌اند اما جای اهل‌سنت در بدنۀ وزارتخانه‌ها و ادارات کل در مراکز استان‌های سنی‌نشین خالی است. در ادارات کل مناطق سنی‌نشین ممکن است از دویست یا سیصد نفر، پانزده یا بیست نفر اهل‌سنت باشند و دولت نتوانسته است رضایت اهل‌سنت را جلب کند و جامعۀ اهل‌سنت از این بابت از دولت گلایه دارد.

وی گفت: اعتقاد ما بر آن است که اگر از شایستگان اهل‌سنت در وزارتخانه‌ها استفاده می‌شد و در کابینه دولت یکی دو نفر از اهل‌سنت حضور می‌داشت، برای جمهوری اسلامی و روحانیت شیعه که در رأس کار است و ملت شریف ایران و عزیزان شیعه ما که جان و دل ما هستند و ما عزیزان شیعه خود را دوست داریم، عزتی بزرگ و نشان از دید وسیع روحانیت بود. دید وسیع و دوراندیشی در هر مذهب، ملت و اندیشه‌ای باشد مایه شرف و عزت است.

چرا اثرات نامۀ مقام معظم رهبری در بدنۀ دولت و در کل حاکمیت ظاهر نشد؟!
آقای روحانی موانع بکارگیری شایستگان اهل‌سنت را معرفی کنند

مولانا عبدالحمید در ادامه به دستور رهبری در پاسخ به نامۀ خود اشاره کرد و گفت: در نامه‌ای که بنده به مقام معظم رهبری نوشتم تا کمکی به دولت بشود و با دستور رهبری معظم کار برای دولت آسان شود، معظم‌ له نیز در پاسخ به آن نامه دستور دادند که بین اقوام و مذاهب تفاوت نباشد و همه به‌صورت یکسان دیده شوند.

وی ادامه داد: نگاه ما آن بود که فرمان مقام معظم رهبری به‌خصوص برای مسئولان فصل‌الخطاب است، اما متاسفانه ندانستیم چرا به این فرمان در مجموعۀ دولت و حتی کل حاکمیت عمل نشد و اثر آن در جایی دیده نشد؟ ما ندانستیم که نامۀ مقام معظم رهبری کجا رفت و چه کسانی آن را خواندند و چه کسانی نخواندند؟!

امام جمعه اهل‌سنت زاهدان گفت: جناب آقای روحانی! ما تا به‌حال نمی‌دانیم که منشأ مشکل خواهران و برادران دینی و وطنی اهل‌سنت شما در کجاست؟ آیا سیاست‌گذاری برای اهل‌سنت در جای خاصی تعریف می‌شود؟ و از کجا برای اهل‌سنت چنین سیاست‌هایی تعیین می‌شود که چه مسئولیت‌هایی به اهل‌سنت داده شود یا نشود؟ این یک معماست که مشکل اهل‌سنت در کجاست؟

وی افزود: ما از دکتر روحانی تقاضا داریم که اگر اعتقاد دارند شایستگان اهل‌سنت باید در بدنه دولت و وزارتخانه‌ها مشارکت داده شوند و مانع در جاهای دیگری بوده است، آن مانع را معرفی کنند تا ما با گفتمان با آنها صحبت کنیم و آنها را بر سر منبرهایمان خطاب کنیم. ما با کسی سر دعوا نداریم، اما حق داریم بپرسیم که چرا اهل‌سنت که از اصیل‌ترین ایرانیان هستند و برای این انقلاب و مملکت کشته داده‌اند و در تمام صحنه‌ها حضور داشته‌اند، حقوق شهروندی، قانونی، عرفی و برادری‌شان رعایت نمی‌شود و چرا این‌قدر در حق اهل‌سنت اجحاف می‌شود که احساس انزوا و حقارت کنند؟!

مولوی عبدالحمید در ادامه خطاب به رییس جمهور روحانی گفت: اگر معرفی کنید که مانع کجاست ما از جنابعالی دیگر گلایه ای نداریم و اگر موانع را معرفی نکنید گلایۀ ما متوجه حضرتعالی و هیات دولت خواهد بود.

جامعۀ اهل‌سنت دنبال قدرت نیست، خواهان حرمت و کرامت است

مولوی عبدالحمید در ادامه گفت: در طول چهل سال و در دو دوره ریاست‌جمهوری جناب دکتر روحانی، دولت در خدمات‌رسانی و عمران تفاوتی بین مناطق مختلف قائل نبوده است، چنان‌که در سیستان‌وبلوچستان نیز کارهای بزرگی مانند لوله‌کشی گاز و راه‌آهن در جریان است و اگر کمبودی هم هست در همه‌جا است، اما خواستۀ اصلی جامعۀ اهل‌سنت حفظ حرمت و کرامت است.

وی افزود: جامعه اهل‌سنت دنبال قدرت نیست، بلکه خواهان عزت، حرمت، کرامت و خدمت برای کشور عزیزمان است. اینکه ما می‌گوییم ما را در اداره امور و سازندگی کشور مشارکت بدهید برای این است که عزت ما حفظ شود.

مولوی عبدالحمید تاکید کرد: ما به تمامیت ارضی کشورمان حساس هستیم و خواهان اخوت و برادری هستیم. راه ما راه قرآن است که راه اخوت و برادری است. ما اجازه نمی‌دهیم که تفرقه و خشونت و تندروی رواج پیدا کند. ما اهل گفتمان و استدلال و منطق هستیم و حق شهروندی می‌خواهیم و زیاه‌خواهی نداریم. امیدوریم که دولت محترم و ریاست محترم جمهوری که مردم ما با علاقه ایشان را انتخاب کردند، تغییراتی در سیاست‌ها و نگرش‌ها ایجاد کند.

امام جمعه اهل‌سنت زاهدان در پایان گفت: ما از بیرون مرزها مورد دشمنی و هجوم هستیم و تقاضا می‌کنیم که در داخل انسجام داشته باشیم. ریاست محترم جمهوری هر اندازه به اهل‌سنت توجه کند و اهل‌سنت را در کابینه و وزارتخانه‌ها مشارکت بدهد به انسجام و شرف و عزت ایران کمک می‌کند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

پیام

 1. والله مولوي عبدالحميد يكي از١٤-١٥ امام جمعه و جماعت زاهدان است و پيشناز مسجد مكي
  اگر ايشان با فروش راي به روحاني قرار پست براي اهل سنت گذاشته اند خبط كرده چون نظام تمام ملت را با يك منطق ديده و مي بيند
  اين رويه راي فروشي اقاي مولوي عبدالحميد براي اكثر انتخاباتها باعث قرار گرفتن افراد نالايق و اهل خريد و فروش اراءمردم بر مسند قدرت شده است
  جواب خدا را چه ميدهيد با اين اعتراف

  2
  3
  1. شما اگه یه نگاه به متن خود قانون بکنی خواهی دید با یک نگاه می بینه یا نه. بعدش نام یک فرماندار یا استاندار سنی، ولو در مناطق سنی نشین یا یک مقام نظامی رو که درجه اش از سرهنگ بالاتر باشه لطفا بگو.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا