برای شرکت در نظرسنجی، کلیک کنید

صبا راد؛ از «به خانه برمی‌گردیم» تا این روزها

ایسنا نوشت: «پس از ۲۱ سال کار در رادیو و تلویزیون، قادر به ادامه فعالیت در رسانه نیستم. دیگر نمی‌توانم …». این جمله بخشی از پست اینستاگرامی خانم صبا راد – مجری سابق تلویزیون و رادیو – است که پس از این استعفا از خودش یک آوازخوان اینستاگرامی و یک آشپز خانگی ساخت تا همچنان دیده شود.

نمی‌توان این موضوع را کتمان کرد که صبا راد یکی از مجریان با تجربه و مسلط صدا و سیما در سال‌های اخیر بوده است. او صدایی گیرا و نگاهی نافذ دارد و اجرای برنامه عصرگاهی «به خانه برمی‌گردیم» هم به شهرت او افزوده بود. راد در دی‌ماه سال گذشته تصمیم گرفت که پس از سال‌ها فعالیت رسانه‌ای، از صدا و سیما استعفا کند و عرصه اجرا در رسانه ملی را برای همیشه کنار بگذارد.

طبیعی است کسی که سال‌ها در عرصه تصویر فعالیت کند، پس از کنار گذاشتن صحنه همچنان میل به دیده‌شدن داشته باشد. درست است که میل به دیده‌شدن از آنجا که منجر به رشد و شکوفایی است در نگاه اول خوب است اما خیلی وقت‌ها این میل و رغبت از غم و سرخوردگی هم ناشی می‌شود. خانم راد هم پس از استعفایش دوست داشت همچنان دیده شود. برای همین اول باید ژست منتقد بودن به خودش می‌گرفت و چه چیزی بهتر از منتقد صدا و سیما بودن؟

او که به گفته خودش ۲۱ سال در رادیو و تلویزیون خدمت کرده، چندوقت پس از استعفایش در حالی که دیگر حجاب بازتر و راحت‌تری دارد، منتقد برنامه خودش «به خانه برمی‌گردیم» می‌شود و به عوامل برنامه با تمسخر پیشنهاد می‌دهد که آهنگی از «شهرام شب‌پره» را به عنوان تیتراژ استفاده کنند! بعد از مدتی تصمیم می‌گیرد خوانندگی را هم در فضای اینستاگرام امتحان کند و ویدئویی از آوازخوانی خودش در کنار همسرش که یک خواننده پاپ است، منتشر می‌کند؛ هرچند که این ویدئو در فضای مجازی با استقبال چندانی هم مواجه نشد.

او همچنان به نانوایی، قنادی، آموزش تهیه خورش کرفس و کوفته تبریزی و … ادامه می‌دهد و گاهی تبلیغ تجهیزات سرویس بهداشتی و … می‌کند و در این میان متلک‌هایی هم به مجریان چادری صدا و سیما می‌اندازد و رفتارهایی از خودش نشان می‌دهد که به قول شاملو، هرگز کسی اینگونه فجیع به کشتن خود برنخاسته است!

در واقع این مجری باسابقه در این مدت پس از استعفایش رفتارها و جلوه‌هایی از خود به نمایش می‌گذارد که انگار ۲۱ سال به اجبار در صدا و سیما خدمت می‌کرده و در این سال‌ها تلویزیون او را گروگان گرفته و حالا به آزادی‌ای که همیشه آرزویش را داشته، رسیده است.

او حالا مدتی است که خبر از مهاجرت خود و همسرش به کشور ترکیه را منتشر کرده است و مسابقات اینستاگرامی برای دنبال‌کنندگانش برگزار می‌کند. مثلا عکسی از خودش منتشر می‌کند و به قید قرعه به لایک‌کنندگان تصویرش ۲۰۰ هزار تومان جایزه می‌دهد!

البته در این میان نمی‌توان سیستم معیوب صدا و سیما را نیز در الگوپروری‌هایش نادیده گرفت. صدا و سیما مجریان خانم را به عنوان الگوهای حجاب اسلامی به مخاطبانش معرفی می‌کند و سپس با مجریان پرحاشیه چند سال اخیر مثل صبا راد یا آزاده نامداری این احساس به فرد دست می‌دهد که رسانه با او صادق نبوده است.

«رسانه ملی» در راستای نیت خیرخواهانه‌اش می‌تواند فردی را به عنوان الگو به مخاطب معرفی کند که یک محجبه واقعی باشد، به اصول و معیارهای صدا و سیما عمیقا پایبند باشد تا مجبور به نقش‌بازی‌کردن نشود. طبیعی است هر آدمی دیر یا زود از نقش‌بازی‌کردن خسته می‌شود و دوست دارد به خود واقعی‌اش برگردد.

به طور قطع وقتی بانوان محجبه‌ای که مخاطب دائمی تلویزیون هستند، وقتی می‌بینند از پوشش آنها استفاده ابزاری و صرفا کسب نان می‌شود، دچار احساس بدی نسبت به همان سلبریتی و رسانه‌ای که او را الگوی حجاب معرفی کرده است، می‌شوند.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

پیام

 1. مغرضانه نوشته شده بود. کسی که خودش با خواست خودش استعفا میده حتما منتقده و برای دیده شدن انتقاده نمی کنه در ثانی پیجش از چندین سال پیش پر از پستهای آموزش آشپزی و کدبانوگریهای ایشون بوده و از سر بیکاری و جدب فالوئر نشده اگه برای شما این کارها بی ارزشه. ثالثا طبیعیه که برای تصدی شغلی باید قوانین اون محیط کاری رو رعایت کرد دلیل نداره ما با دونستن این نکته که صدا و سیما قوانینی برای حجاب داره فکر کنیم این پوشش حقیقی مجریان و بازیگرا هست .این نگاه ماست که اشتباهه.

  35
  14
 2. طرز زندگی ، پوشش و تفکر هر انسانی تا وقتی که به کسی آسیبی وارد نشه فقط و قط به خودش مربوطه.کاش بجای اینکه سرمون توی زندگی دیگران باشه و دنبال تغییر و اصلاح رفتار دیگران باشیم کمی فقط کمی هم به اصلاح تفکر،رفتار و گفتار خودمون بپردازیم

  12
  6
 3. وقتی آدمهای بی اصل و نسب در تلویزیون چهره می‌شوند خب معلوم است که وقتی یه اسم و رسمی پیدا کنند از این جور کارها میکنند… بیش از این از خانم راد انتظار نباید داشت…

  9
  4
 4. صبا راد نماد بارز اشتباه صداوسیماست….درضمن صبا راد محکوم به باطل شدنه…..به هیاهووجنجالش دقت نکنین…..ازاین شیروپلنگ زیاد اومدن ورفتن…بخیال

  7
  1
 5. واقعا معلومه که خیلی کمبود داری بیست سال داشتی میترکیدی مثل اون رامبد کثیف که میگفت ما شما رو خیلی دوست داریم خیلی تو هم مثل اون اشغال خودتو نشون دادی اگه واقعا بد بود بیخود کردی بیست سال موندی همون اول گورتو گم میکردی میرفتیالان هم که هر روز میای یه حرف مفت میزنی مکه بیشتر جلب توجه کنی مرده شور با اون قیافه بیریخت بمن همون جا جات خوبه بدبخت ندید بدید تا رفتی سوار تیاره شدی رسیدی به لجنزار تازه فهمیدی جات اونجاست نه پیش مردم ایران

  5
  3
 6. زندگی دیگران به خودشون مربوطه انقدر همه چی در کشور ما اجبار بوده وهست واین خود دلیلی برای نقش بازی کردن ادما درهر پست ومقامیه
  خداوند هم در قران میفرمایند لا اکراه فاالدین در دین هیچ اجباری نیست یا ولا تجسسوا)جستجو وکنجکاوی در امور دیگزان ممنوع ودوستی در پاسخ گفتن به دیگران ضرر نرسوندن درسته نیروهای انسانی جزو سرمایه حساب میشوند اما با این شرایط که اکثر دولتمردان وزیر مجموعه ها شون خرو با خور ومرده رو باگور میخورن وهر جا دست میذارن گندش بخاطر بی کفایتی وخیانت وخود فروختگی در میاد بعضیا نمیتونن طاقت بیارن ومهاجرت میکنن ایا گناهه؟یا انتخاب؟ اختلاس کردن ؟حق ملت رو خوردن؟رشوه های میلیارد دلاری گرفتن؟ اختلال در نظام ایجاد کردن؟ تورو بخدا بس کنید خسته شدیم از ادعاهای واهی .

  1
  7
 7. سلام بابا الگو کدومه یه مدت برا صدا و سیما کار کرده بعدشم رفته در ضمن مگه قرار خانمهای بی حجابم تو تلویزیون دیده بشن!

 8. آنجا که الگو سازی بی توجه به ساختار فرهنگی جامعه، برمبنای عرف انسانی-اجتماعی نباشد و هیچ نگاهی به تنوع و تفاوت ها نداشته باشد بلکه بیشتر براساس الگوی ایدولوژیکی و ذهنیت عده ایی خاص طراحی شده باشد و مهمتر اینکه الگوسازان حاکم نخواهند انعطاف پذیری و احترام به سلیقه ها را در دستور کار خویش قرار دهند و همچنان هر الگوی متفاوت را مفسد و دشمن بدانند، لاجرم در اولین فرصت بدست آمده رفتاری متفاوت را از الگوهای به اصطلاح “خودی” شاهد خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن