برای شرکت در نظرسنجی، کلیک کنید

ساعت ۶۰۰۰۰۰۰۰۰ تومانی صادق خرازی [+عکس]

سایت «مچی» که به صورت تخصصی به ساعت می‌پردازد در مطلبی با عنوان «ساعت لوکس آقای سفیر» به ساعت‌های لوکس آقای صادق خرازی پرداخت.

به گزارش انصاف نیوز متن این گزارش در پی می‌آید: محمدصادق خرازی را در حال حاضر بیش از همه با دبیرکلی حزب ندای ایرانیان می‌شناسند اما این تنها ارتباط او با سیاست ایران نیست. عمویش کمال خرازی در دو دولت محمد خاتمی وزارت امور خارجه را بر عهده داشت و جدا از نسبت خانوادگی با رهبر انقلاب، معاون نماینده ایران در سازمان ملل متحد و سفیر جمهوری اسلامی ایران در کشور فرانسه نیز بوده است. در این «مچ‌گیری» درباره بخشی از مجموعه ساعت لوکس او می‌نویسیم.

او تابه‌حال درباره کلکسیون نسخ خطی‌اش صحبت کرده است. در مصاحبه‌ای با وبسایت خبرآنلاین گفته بود «الان بالای ۵۰۰ نسخه قرآن دارم که همه آن‌ها نسخ خطی و نفیس هستند. قدیمی‌ترین قرآن من چند برگ است که به قرن نخست هجری مربوط می‌شود». اما به نظر می‌آید جمع‌آوری نسخه‌های مکتوب تنها سرگرمی صادق خرازی نیست و ساعت‌باز قابل‌توجهی هم به شمار می‌رود. بررسی‌های «مچی» نشان می‌دهد او نه‌تنها خود را ملزم می‌داند که در شرایط مختلف ساعت‌های خاص بپوشد، بلکه علاقه مشخصی نیز به یک برند بسیار مشهور و مهم دارد: اودمار پیگه.

ساعت‌سازی اودمار پیگه (Audemars Piguet) سال ۱۸۷۵ میلادی در قریه لبراسوی سوییس متولد شد؛ برندی که دنیای ساعت بدون شک خود را مدیون آن می‌داند. ۱۹۷۲ بود که جرالد جنتا طراح شهیر، ساعتی برای اودمار پیگه طراحی کرد به نام رویال اوک (Royal Oak) که نخستین ساعت اسپورت لوکس تاریخ از جنس تمام استیل بود. رویال اوک درست زمانی معرفی شد که گران‌ترین ساعت‌ها از جنس طلا بودند؛ اما جرالد جنتا با طراحی رویال اوک به دنیا ثابت کرد می‌توان یک ساعت از جنس فولاد ساخت و همچنان آن را پابه‌پای طلا و الماس قیمت‌گذاری کرد. طی ۴۸ سال که از ساخت اولین رفرنس رویال اوک گذشته، این ساعت در مدل‌های مختلف و با فلزهای مختلف معرفی شده است. یکی از این‌ها اودمارپیگه رویال اوک با رفرنس ۱۵۴۰۰OR.OO.D088CR.01 از جنس طلا با بند چرم کروکودیل و قیمتی در حدود ۲۷ هزار دلار است که به نظر می‌آید صادق خرازی در یکی از مصاحبه‌هایش پوشیده بود.

اودمارپیگه رویال اوک از جنس طلا با بند کروکودیل

رویال اوک به خودی خود سرگذشت پرفرازونشیبی داشته است. یکی از فرازهای داستان بلند این سری مشهور اودمارپیگه، معرفی مجموعه آف‌شور (Offshore) بود که می‌توان آن را نسخه متورمی از رویال اوک دانست. اواسط دهه ۱۹۹۰ میلادی اودمارپیگه رویال اوک آف‌شور متولد شد که حتی اسپورت‌تر از ساعتی بود که یک بدعت واقعی برای ساعت‌های اسپورت در دهه ۷۰ به شمار می‌رفت. محمدصادق خرازی در دست‌کم دو موقعیت با رویال اوک آف‌شور دیده شده که در یکی از آن‌ها آف‌شور کرونوگراف با رفرنس ۲۵۷۲۱TI.OO.1000TI.06 و قیمتی حدود ۲۰ هزار دلار پوشیده بود.

اودمارپیگه رویال اوک آف‌شور با رفرنس ۲۵۷۲۱TI.OO.1000TI.06

در موقعیتی دیگر نیز محمدصادق خرازی با یک اودمارپیگه رویال اوک آف‌شور کرونوگراف ۴۲میلیمتر با صفحه پاندا و قیمتی حدود ۱۵ هزار دلار دیده شده است.

اودمارپیگه رویال اوک آف‌شور کرونوگراف ۴۲میلیمتر با صفحه پاندا

اما اودمارپیگه تنها برند ساعت اسپورتی نیست که روی مچ سفیر سابق ایران در فرانسه دیده شده؛ مچی توانسته یکی از رفرنس‌های ویژه برند اوبلو (Hublot) را نیز با او ببیند که از سری بیگ‌بنگ و مدل یات‌کلاب دوموناکو و نسخه محدود بوده است. این ساعت را نیز می‌توان با حدود ۱۵ هزار دلار خرید.

اوبلو بیگ‌بنگ یات‌کلاب دوموناکو نسخه محدود

آخرین ساعت لوکس که در مچ‌گیری محمدصادق خرازی معرفی می‌کنیم، از یکی از قدیمی‌ترین ساعت‌سازان تاریخ است. در واقع درست‌تر آن است که بگوییم نخستین ساعت خلبانی تاریخ را همین کمپانی، یعنی کارتیه تولید کرده است. ساعتی که خرازی در تصویر پوشیده یعنی کارتیه سانتوس ۱۰۰، همان چیزیست که در ابتدای قرن بیستم یک هوانورد برزیلی به نام سانتوس دومان به لویی کارتیه جواهرساز شهیر سفارش ساخت آن را داد تا مجبور نباشد مثل بقیه خلبان‌ها ساعتش را دور ران پایش ببندد. شخص لویی کارتیه، خودش یک ساعت برای سانتوس دومان ساخت که در تاریخ به عنوان نخستین ساعت خلبانی ثبت شود. آن‌چه را خرازی در این تصویر پوشیده، احتمالا کارتیه سانتوس ۱۰۰ با بزل (Bezel یا قاب و حاشیه فلزی دور شیشه یا کریستال ساعت) از جنس طلای زرد، می‌توان با حدود ۹ هزار دلار خرید.

کارتیه سانتوس ۱۰۰

در این مقاله تلاش کردیم تا به‌طور دقیق ۵ نمونه از کلکسیون ساعت لوکس محمدصادق خرازی را معرفی کنیم، اما این موارد به هیچ‌وجه تمام ساعت‌های او نیستند. تصاویر بسیاری از ایشان در موقعیت‌های مختلف موجودند که رفرنس‌های دیگر از برندهای متعدد در آن‌ها دیده می‌شود؛ مچی صرفا به چند مورد از ساعت‌های اسپورت این سیاست‌مدار پرداخت.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

پیام

 1. هر که افزون گشت سیم وزرش زر نباریده از آسمان بر سرش
  از کجا جمع کرده این زر و مال؟
  خاک بر سر ما ملت که این مردک اهل تکاثر و ثروت اندوزی در دوره ای که عده کثیری از مردم به نان شب محتاجند ، ضمن نمایش ساعت های چند هزار دلاری می خواهد امور کشور را نیز اصلاح کند ، ظاهراً غیر از اصلاح امور اقتصادی ، سیاسی و فرهنگی ، دایره لغات مصطلح را هم باید بازنگری و اصلاحات و مستضعفین و دیگر لغات را بازمعنی کرد.

 2. واعظان کاین جلوه در محراب و منبر می‌کنند

  چون به خلوت می‌روند آن کار دیگر می‌کنند

  ما را به مبارزه و مقاومت…. دعوت می کنند . و خود …..

  ما باید هزینه آرزوی آنان را برای یک تمدن ….بدهیم ولی خودشان حاضر به کوچکترین هزینه برای آن تمدون ……نیستندو….

  خسته شدیم از اینکه نردبان و…آقایان بودیم و هستیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن