مکرون در بیروت؛ استعمارگری در لباس ناجی

علی علیزاده در یادداشتی تلگرامی با عنوان «مکرون در بیروت: استعمارگری در لباس ناجی» نوشت:

فرانسه، در مقام یکی از ابرقدرتهای جهان پس از جنگ جهانی اول صاحب لبنان شد. حاصل حضور استعماری فرانسه در لبنان نظام فرقه‌ای و قانون اساسی تبعیض‌آمیزی بود که صد سال است جامعه لبنان را تکه تکه کرده و هر بخش را دشمن و رقیب بخش دیگر. پس از پایان جنگ دوم جهانی لبنان مستقل شد و فرانسه در ظاهر خارج شد. اما دخالتهای استعماریش هرگز لبنان را تنها نگذاشت. فرانسه از محرکین اصلی جنگ داخلی لبنان بین سالهای پنجاه و چهار تا شصت و نه شمسی هم بود. است.

و حالا امروز مکرون به بیروت رفته و با سواستفاده از رنج و خستگی و استیصال مردم بی‌خانه و بی‌شهر، نقش ناجی مردم لبنان را بازی کرده. انگار نه انگار فرانسه و تاریخ استعمارگریش در لبنان یکی از دلایل وضعیت امروز است.

آیا قابل تصور است بعد از زلزله بم یا پلاسکو رییس یک دولت خارجی، آنهم دولتی که خود سازنده مشکلات بوده، برای کمک به تهران بیاید و بگوید «ایران به اصلاحات نیاز دارد»؟ اگر پوتین یا بوریس جانسون داخل خاک ایران رو به دوربین‌هابگویند شما به اصلاحات نیاز دارید و یکماه به شما برای اصلاحات وقت میدهم وگرنه خودم برمیگردم و مسئولیت امور را به عهده میگیرم ایرانیان چه احساسی میکنند؟

بسیاری گمان میکنند وقتی از استعمار حرف میزنیم از امری انتزاعی در قرنهای پیش حرف میزنیم. اما نه. استعمار دارد جلوی چشم ما در همسایگی‌مان اتفاق میفتد.

باید دوباره و چند باره تکرار کرد.

جمهوری اسلامی هزار ایراد دارد. بعضی کارگزاران فاسد دارد، در بعضی جاها تبعیضی دارد که مردم را خسته و ناراضی و ناراحت میکند. و انقلاب هزار و صد وعده‌ی عمل نشده دارد. همه اینها جای خود. اما از بیست و دوم بهمن هزار و سیصد و پنجاه و هفت هیچ غیرایرانی هرگز جرات چنین غلطی در تهران را نداشته و هرگز هم در آینده نخواهد داشت. اینست معنی استقلال بدست آمده توسط انقلاب که برای اغلب ایرانیان امروز چنان بدیهی و طبیعی است که حتی قدر و معنایش را هم شاید ندانند.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

پیام

  1. استقلال خوب است ولی نه آن قدر که کمر مردم را بشکند! نه آنقدر که از جیب خالی ما به بیگانه ببخشند! نه آن قدر که جوانی مان به ارزنی حراج شود! نه آن قدر که سفره هایمان خالی باشد، و مسؤول فاسد از شکم‌پُری نداند کیسه زر و سیمش را چه کند! نه آن قدر که جلوی چشمانمان دروغ بگویند و بیت المال را غارت کنند! نه آن قدر که فقط عرق شرمساری اش بر پیشانی ما باشد و عرق شب نشینی اش در گلوی مسؤولان فاسد و مفسد! وقتی مسؤولان مملکتی خوابزده و دزدند، چه فرقی می کند مکرون بیاید یا پوتین یا روحانی یا …

  2. از پوتین نام بردی جناب علیز!!؟ درست دیدم؟ تاواریش پوتین بشنوه ، کله ات رو میکنه ها!! البته اولش بهت میگه علیز، تو دیگه چرا؟ ماموریت تو که فقط توی لندن بود!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن