پاداش ۱۰ میلیون دلاری دولت آمریکا برای ایرانیان؟ [+عکس]

وزارت امور خارجه آمریكا با ارسال پیامک برای برخی کاربران ایرانی اعلام کرد در ازای دریافت اطلاعاتی درباره دخالت خارجی در انتخابات داخلی‌اش، جایزه‌ای تا ده میلیون دلار در نظر گرفته است.

به گزارش بهار نیوز روز پنح شنبه شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی در ایران اعلام كردند پیامک‌هایی دریافت کرده‌اند که در آن نوشته شده آمریکا تا ۱۰ میلیون دلار در ازای اطلاعاتی در باره دخالت خارجی در انتخابات این کشور پاداش می‌دهد.

به گفته برخی کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی این پیامک‌ها به برخی مشترکان دو اپراتور ایرانسل و همراه اول ارسال شده است. در پایان پیامک‌هایی که برای مشترکان ایرانی ارسال شده یک آدرس توئیتر به نام «پاداش برای عدالت» آمده است که به فارسی برخی اخبار دولت آمریکا درباره افراد تحت تعقیب و همچنین پاداش‌ برای اطلاعات مفید بازتاب داده می‌شود.

اخیرا وزارت خارجه آمریکا از تعیین جایزه ۱۰ میلیون دلاری برای اطلاعاتی خبر داد که به شناسایی افرادی منجر شود که با فعالیت‌های غیرقانونی سایبری و همکاری با دول خارجی تلاش می‌کنند در انتخابات آمریکا دخالت کنند.وزارت امور خارجه آمریكا می‌گوید اگر دریافت کنندگان مطمئن نیستند که این پیام‌ها متعلق به برنامه “پاداش برای عدالت” این وزارت‌خانه‌ است، می‌توانند مستقیم به سایت این نهاد مراجعه کنند

پیامک آمریکا برای ایرانیان
متن پیامک ارسالی برای کاربران ایرانی

بنابر بر اعلام رسمی وزارت امور خارجه آمریكا، ارسال این پیامک‌ها بخشی از یک کارزار جهانی به زبان‌های مختلف است.بنا بر این اطلاعیه، “برنامه پاداش برای عدالت” از روش‌های متنوعی استفاده می‌کند تا مردم را در مورد پاداش و برنامه‌های خود آگاه سازد.

آمریکا می‌گوید استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای دامن زدن به اختلافات و تزریق اطلاعات نادرست می‌تواند از جمله روش‌های مداخله در انتخابات باشد.پیش‌تر هم آمریکا ایران، چین و روسیه را متهم کرده بود که به دنبال مداخله در انتخابات این کشورند.

سایت تابناک در اینباره نوشت: در رابطه با این پیام، باید به چند نکته اشاره کرد؛

نخست: این پیامک را می توان مصداق جاسوسی آشکار دانست. بدین جهت که در ازای پرداخت پول به دنبال دستیابی به اطلاعاتی است که ظاهرا خود بدان دسترسی ندارند!

دوم: کاخ سفید با ارسال این پیامک ها و دامن زدن به دخالت های خارجی در انتخابات آمریکا، از یک سو می خواهد خود را از اتهام دخالت های خارجی به نفع خود به ویژه ماجرای مداخله روسیه مبرا کند و از طرف دیگر با ارسال این پیامک ها به جوامع داخلی ایران و روسیه، به دنبال اثرگذاری بر جامعه داخلی آمریکا به نفع خود در رقابت های انتخاباتی است.

واکنش روسیه

ماریا زاخارووا روز پنجشنبه در فیس بوک به نقل از سخنان مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در رسانه ها نوشت: آمریکا پاداش نقدی ۱۰ میلیون دلاری برای ارائه اطلاعات در مورد افرادی را پیشنهاد کرده است که در انتخابات آمریکا مداخله می کنند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در ادامه نوشت: آیا به همه این پاداش پرداخت می شود؟

وی افزود: گمان می‌کنم اکنون سایت وزارت خارجه آمریکا از خبرچینی و اعتراض همسایه ها از یکدیگر پر شده است.

زاخارووا امروز در مطلب فیس بوکی دیگری نوشت: صبح امروز بسیاری از روسها پیام حیرت آوری در گوشی تلفن همراه خود دریافت کردند که در آن گفته شده بود، وزارت خارجه آمریکا به اطلاعات در مورد مداخله در انتخابات آمریکا ۱۰ میلیون دلار پاداش پرداخت می کند.

وی افزود: در ادامه پیام لینکی داده شده بود که به سرویس امنیت دیپلماتیک تعلق داشت که به عبارت دیگر سایت سرویس اطلاعاتی است.

زاخارووا نوشت: قضیه از این قرار است که وزارت خارجه آمریکا برنامه ای را به نام پاداش برای عدالت به اجرا درآورده که ماهیت آن هیچ وجه مشترکی با پیام های نیک ندارد. ماهیت آن زشت و ناپسند است، زیرا بر اساس شیوه سازمان های امنیتی آمریکا استوار شده است و در ازای خبرچینی و جاسوسی پاداش دریافت می کنید.

وی با اشاره به سخنان پمپئو درباره پاداش ۱۰ میلیون دلاری گفت: این چه اطلاعاتی درباره مداخله است؟ از چه معیارهای باید پیروی کرد و مهم تر این که بر چه اساسی این برنامه اجرا می شود؟ پاسخی وجود ندارد زیرا بر هیچ معیار و اصول اخلاقی و حقوقی استوار نشده است.

زاخارووا افزود: آنان می خواهند در میدان های دیپلماتیک خود اطلاعات در مورد ادامه مداخله روسیه در انتخابات آمریکا به دست آورند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه به زبان طنز نوشت: آنان (سرویس های آمریکایی) دست مداخله گر کرملین را نیافتند و دادستانان آمریکایی و قاضی های این کشور، هیچ موردی برای اثبات مداخله روسیه پیدا نکردند و هم اینک در بین مردم به جستجو می پردازند و مسائل کاملا واقعی را حل می کنند.

وی ادامه داد: برای یک ثانیه وضعیت متقابل را تصور کنید که وزارت خارجه روسیه مستقیم به شهروندان امریکایی مراجعه می کند و پیشنهاد جمع آوری اطلاعات در مورد مداخله واشنگتن در سیاست داخلی روسیه می کند و برای ارتباط معکوس آدرس سایتی به عنوان مثال سازمان فدرال نگهبانان روسیه را ارائه می کند و سپس از طریق اپراتور تلفن آمریکایی پیامک هایی را می فرستد.

زاخارووا خاطرنشان کرد: سرویس های اطلاعاتی آمریکا با دعوت به ارائه اطلاعات در مورد مداخله در انتخابات آمریکا در ازای پاداش نقدی در واقع آشکار در زندگی ما دخالت می کنند. آیا این چیزی جز یک حمله هیبریدی نیست؟

به طور کلی، به نظر می رسد ترامپ و اطرافیان او قصد دارند از هر ابزار، برای ماندن در قدرت و پیروزی در انتخابات استفاده کنند؛ حتی با استفاده از ارسال پیامک از واشنگتن به مردم ایران و روسیه که در نوع خود کم سابقه است!

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن